הקולות המדהימים של הזוהר הצפוני

 

 

חברת Huawei  מציגה את הקולות המדהימים של הזוהר הצפוני בפרויקט בינה מלאכותית ראשון מסוגו בעולם

לרגל השקתו של סדרת הדגל ה-Huawei Mate 20  ועל מנת להמחיש את יכולות הבינה המלאכותית רבות העוצמה של הסמרטפון, הקימה חברת Huawei פרויקט ראשון מסוגו בעולם, שיתמודד עם אתגר מסעיר – לכידת צלילי האור. הפרויקט מחבר בין טכנולוגיה לאמנות במטרה להפוך את תופעת הטבע של הזוהר הצפוני לדבר מה חדש לגמרי, לסימפוניית צלילי האור (Sound of Light). הפרויקט כולו התנקז לקונצרט מרהיב שהתרחש אתמול (ד') באולם ברהמס ההיסטורי שבוינה, אוסטריה.

 

"צלילי האור" היה פרויקט של חודשים ארוכים אשר בחן באיזו מידה בני אדם יכולים ללמד בינה מלאכותית לקרוא תמונות וליצור יחידות צלילים חדשות. על חברי צוות פיתוח הפרויקט הוטלה המשימה ללכוד את הזוהר הצפוני של נורבגיה וללמד מערכת בינה מלאכותית שנבנתה במיוחד ורצה על סדרת ה-Huawei Mate 20 , לזהות את המאפיינים העיקריים ולהפכם למרכיבים מוזיקליים. לאחר מכן ישמשו יחידות הצליל האלו ליצירת סימפוניה, אף היא בשילוב עם ה-Huawei Mate 20. האתגר האחרון של הצוות האמנותי היה ליצור חוויה רב-חושית שתעמיד את החידושים בבינה מלאכותית מול שפת הזוהר הצפונית אשר טרם נראתה או נשמעה כמותה.

 

המסע מצילום הסרט הראשוני של הזוהר הצפוני עד למופע הסופי

קייטי סקוגלי (Kjetil Skogli), "צייד הזוהר הצפוני", הגיע למרחבים הפתוחים שמתחת שמי הלילה של טרומסו, נורבגיה, כדי להקליט בוידאו את הזוהר הצפוני. לאחר שסיים את מלאכתו נשלח הסרט למעבדות הסאונד. שם עבד המלחין עטור הפרסים מארק סייפריץ (Mark Sayfritz) עם מערכת בינה מלאכותית שנבנתה במיוחד על יצירת סימפוניה שתתבסס על תמונות הזוהר הצפוני כפי שהן מוצגות ב-Huawei Mate 20.

 

לסיום, לאחר שהקטעים המוזיקליים הולחנו, סייפריץ שיתף אותם עם ג'יימס שירמן (James Shearman), מהמנצחים והמלחינים הטובים בעולם. שירמן עיבד את הקטעים ליצירה התזמורתית אשר הועלתה תחת השם "צלילי האור" באולם ברהמס הנודע בווינה. לאורך כל המסע נעשה שימוש ביכולות הבינה המלאכותית של ה-Huawei Mate 20 , כמקור השראה הדוחק את גבולות הציפיות שלנו.

"ב"צלילי האור" שאפתי להעצים ולשפר את הרגש של המופע המסוים הזה כדי שירגיש כאילו הזוהר הצפוני והבינה המלאכותית לוקחים אותנו דרך המוזיקה," אמר ג'יימס שירמן, המעבד והמנצח על "צלילי האור".

 

איך זה התאפשר? תפקידו של ה-Huawei Mate 20 Pro ב"צלילי האור"

כדי להוציא אל הפועל את "צלילי האור", היה צורך בהתקן רב עוצמה. ה-Huawei Mate 20  התברר כשותף מושלם מאחר והפרויקט נדרש לרבים מהמאפיינים שלו כדי לתמוך במערכת בינה מלאכותית שנבנתה במיוחד ולהבטיח את הצלחת הפרויקט. בתור התחלה התבקשו המהנדסים ליצור מערכת AI ייחודית שניתן יהיה לאמן להכיר ולנתח את מאפייני האור השונים. לאחר מכן למדה המערכת ליצור מתאם (קורלציה) בין מרכיבים מוזיקליים לסרט וידיאו של הזוהר הצפוני.

 

לדברי המלחין, מארק סייפריץ: "השילוב של בינה מלאכותית במוזיקה שלי פתח בפני מנעד חדש וגדול של אפשרויות יצירתיות. כעת, אני יכול להזין סרטים שצילמתי של הזוהר הצפוני למערכת בינה מלאכותית שתנתח דברים כגון צבע, ממדים, צורה ומהירות. בשלב הבא, המערכת מחוללת ואריאציות של המשפטים המוזיקליים שלי על סמך מה שהיא רואה. כאשר ה-AI מזהה תצוגת אורות דרמטית במיוחד, היא מסוגלת לאפנן את הצלילים כדי שישקפו את האינטנסיביות שבקומפוזיציה. או אז, אני יכול לשלב את כל המרכיבים לסימפוניה".

 

באופן רגיל יש צורך במחשבים מתוחכמים עבור שלב העיבוד האינטנסיבי הדרוש לשלל המרכיבים המוזיקליים, כשלב מקדים להופעה החיה. ואולם, הודות לתמיכה של מערכת ה-AI שנבנתה במיוחד, הצוות הצליח להפוך את ה-Mater 20  למחשב של הדור הבא. במהלך ההופעה החיה הוזנו הנתונים שעברו המרה באמצעות ה-Mate 20  לסינתיסייזרים שחוברו אליו ותרמו למופע את הדגשים המוזיקליים. טכנולוגיית התהליך המתקדמת וחיי הסוללה הארוכים תרמו לביצועים העוצמתיים של ה-Mate 20  והתבררו כמרכיבים חיוניים בהופעה החיה.

 

לדברי פיטר גאודן, (Peter Gauden) מנהל גלובלי בכיר לשיווק מוצרים בחטיבת המובייל של וואווי: "בינה מלאכותית מדורגת גבוה במאמצי המו"פ של חברת וואווי כבר הרבה זמן. בדומה להרבה טכנולוגיות חשובות, גם הבינה המלאכותית מאפשר לנו להרחיק לכת אל מעבר למגבלותינו ולנחול הישגים אשר חשבנו שהם מעבר ליכולותינו. צלילי האור מגלמים את הרעיון הזה במדויק".

 

האירוע החי בווינה – ערב של בינה מלאכותית, מוזיקה והזוהר הצפוני

כתשובה לשאלה "כיצד נשמע הזוהר הצפוני" עלה המופע האורקולי שנוצר בהשפעת בינה מלאכותית באולם ברהמס במוזיקפראיין של וינה, אוסטריה, ב-28 בנובמבר. יותר מ-300 איש באו להאזין לצלילים המדהימים של הזוהר הצפוני בניצוחו של ג'יימס שירמן ובביצועה של תזמורת Synchron Stage. באירוע החי, בהנחייתה של אינה סביצר (Ina Sabitzer) , נכחו אמצעי התקשורת ואורחים מיוחדים אחרים שבאו לחלוק את חוויית צלילי האור שנוצרה בעזרת וואווי. הערב כלל גם סרט המתאר את הדרך שעבר הצוות מהשמיים המוארים אל בימת אולם הקונצרטים והסתיים בביצוע החי של הפרויקט השיתופי.

 

החוקרים: מבוא קצר על המשתתפים העיקריים בפרויקט צלילי האור

קייטי סקוגלי, "צייד הזוהר הצפוני": צלם, צייד זוהר צפוני ומדריך לזוהר הצפוני בטרומסו, נורבגיה. קייטי עבד עם ה-BBX, עם 60 Minutes Australia, NRK ועוד רבים אחרים על תיעוד הזוהר הצפוני. הוא מילא תפקיד מרכזי ב"צלילי האור" כמדריך שחיפש אחר הזוהר הצפוני החמקמק. הידע שלו במעקב והבנת הזוהר הצפוני היו קריטיים לפרויקט.

 

מארק סייפריץ, המלחין: אחד מהאמנים, המלחינים והמפיקים הפוריים ביותר. מארק זכה בפרסים רבים על יצירותיו ועיצובי הסאונד שלו, בהם עבודותיו לחברות אאודי, נייק, ליווי'ס, ה-NBA וריבוק. תפקידו של מארק כלל לקחת את מרכיבי הצליל שנוצרו על-ידי מערכת הבינה המלאכותית שנבנתה במיוחד ולהרכיב את הצלילים החדשים האלה לסימפוניה מקורית. אהבתו לשיתוף פעולה, הבנתו הטכנולוגית והמומחיות שלו בכתיבת תווים וצלילים תרמו לפרויקט ערך חיוני.

 

ג'יימס שירמן, מנצח: מנצח בריטי ומתזמר בעל שם אשר תרם לפסקולים של יותר מ-80 סרטים באורך מלא לרבות "היפה והחיה", "מנצ'סטר ליד הים" ו"הארי פוטר וגביע האש". תפקידו של ג'יימס שירמן כמעבד ומנצח על היצירה "צלילי האור" היה חיוני לליטוש החזון הכולל המשלב טכנולוגיה וניסוי בבינה מלאכותית עם הצד האורגני של עולם התזמורת.

 

תזמורת Synchron Stage, המוזיקאים המבצעים: תזמורתSynchron Stage  הוקמה ממבחר קפדני של המוזיקאים הטובים ביותר מהתזמורות המפורסמות ביותר של וינה. התזמורת מנגנת מעל במת ה-Synchron  בווינה, אולפן הקלטות המתמחה בתזמורות גדולות ובמוזיקה לסרטים. היכולת הזו היא שאפשרה לחבר את הביצוע המוזיקלי לתנועת התמונות שהוקרנו ומילאה תפקיד עצום בהפחת חיים באירוע.

דילוג לתוכן