עדי יחידי

הצעירה שהעלתה את תופעת ה-HSP על סדר היום, הפכה לחלוצת תחום הצילום המקצועי בסמארטפונים

הצלמת עדי יחידי שלא דיברה כמעט בבית הספר, ששתקה כמעט לחלוטין בצבא,  ושנפתחה אל סביבתה רק במהלך לימודיה במכללה לאמנות 'מנשר' – הפכה בשנים האחרונות לחלוצת תחום הצילום המקצועי בסמארטפונים בישראל.

בתור נערה צעירה ורגישה, לא הבינה עדי מדוע העולם מציף ומטלטל אותה – עד שמצאה מאמר על תופעת ה-HSP – "אנשים רגישים מאד" – הניחנים בחושים מחודדים ורגישים במיוחד ממש כמותה – תכונה שיש לה צדדים שליליים וחיוביים רבים. על תופעה זו היא העלתה מאמר מקיף באתר סלונה –שזכה לתגובות נלהבות ולשיתופים רבים.

את הרגישות והכישרון מצליחה עדי לבטא בתצלומים אבסטרקטיים, הנוטלים פיסת מציאות – ומוציאים אותה כמעט לחלוטין מהקשרה (כמו למשל בתמונה זו). התמונות האיכותיות, המוזרות ושובות העין של עדי –  ניחנות בעוד תכונה ייחודית – רובן צולמו באמצעות סמארטפונים.

לדברי עדי, הקסם בצילום באמצעות סמארטפון התגלה לה במקרה, לאחר שהתקשתה במהלך לימודיה לסחוב את ציוד הצילום הכבד.

כך החלה עדי לצלם יותר ויותר צילומים עם מכשיר האייפון 4 שלה, וגילתה כי מצלמות בסמארטפונים הן בעלות יכולות טכניות מגוונות ומתוחכמות, המאפשרות הפקת תצלומים חדים ואיכותיים ביותר.

בעקבות זאת פתחה עדי פרופיל באינסטגרם, ובו תמונות השראה – מהן כבר מכרה עשרות תמונות לאחר שהודפסו על נייר צילום איכותי ומסגור מקצועי – לתלייה בבית הלקוחות.

לדברי עדי, הצילום האמנותי באמצעות סמארטפונים בעולם תופס תאוצה – וכבר הוצגו בז'אנר הזה מספר רב של תערוכות.

אחת מהתערוכות הבודדות והבולטות של צילום אמנותי בטלפונים חכמים הוצגה בגלריית 'רביעיית פלורנטין' – במסגרת שבוע האינסטגרם. את התערוכה אצרה עדי – וגם הציגה ממגוון יצירותיה, ומיצירות אחרים.

בד בבד החלה עדי להעביר קורסים לצילום מקצועי על סמארטפונים – לבני נוער בעמותת 'ניצוצות' – והקורס זכה להצלחה כה גדולה – שהיא החלה לשווקו לאנשי מקצוע הזקוקים לצילום מקצועי ברמה יומיומית (כמו בתחום האופנה והלייפסטייל) וכן לציבור הרחב.

עד היום עברו תחת הדרכתה עשרות תלמידי צילום – שעבודותיהם מתפרסמות בפרופיל אינסטגרם נפרד.

עדי מלמדת בקורסים שלה לא רק את יסודות הצילום, אלא גם כיצד להפעיל פיצ'רים לצילום מתקדם במצלמות סמארטפונים, כיצד לעשות שימוש נכון באור, כיצד להבחין בהזדמנויות צילום במציאות היומיומית – וכיצד להפעיל את המצלמה במהירות וביעילות, לפני שההזדמנויות הללו ייהרסו.

מעבר לכך, מלמדת עדי בקורסים שלה שימוש בשלל אפליקציות המסייעות בעיצוב תצלומים, החל מרמות מאד בסיסיות, ועד רמה של פוטושופ.

בימים אלה השיקה עדי קמפיין למימון המונים במטרה לגייס
37 אלף שקלים – אשר יסייעו לה להפיק קורס מקיף לצילום בסמארטפונים, קורס אשר יכלול כמעט את כל הידע שלה בנושא –
9 שעות מצולמות רצופות (המחולקות ל-6 שיעורים בני שעה וחצי) ובהם ים של ידע שימושי על תורת הצילום המקצועי בסמראטפונים – מהמסד – ועד לטפחות.

קישור לדף קמפיין מימון ההמונים של עדי

https://www.headstart.co.il/project.aspx?id=26438

 

עדי יחידי מספרת שכילדה הייתה מכונסת בעצמה, אחת ששותקת הרבה. "הרגשתי שאין גבול ביני לבין הסביבה, שאני קולטת הכל – כאילו מישהו שם את כפתור הווליום על חזק מדי כל הזמן".

לדבריה, לא הסתדרה עדי במסגרת של בית הספר, וקיבלה ציונים גרועים למרות הבנת החומר הנלמד. התסכול הפך אותה לילדה מרדנית כבר בבית הספר היסודי, אך  בעידוד הוריה, שחיפשו דרך לסייע לה – היא הופנתה למגמת אמנות וגרפיקה, ובגיל התיכון, רכש לה אביה מצלמה ראשונה – שהפכה למרכז חייה.

"לקח זמן רב עד שהבנתי שאין לי הפרעות קשב אלא שאני ניחנת ב-HPS – תכונה מולדת של קבוצת אנשים שנקראים 'אנשים רגישים מאד'".

את אומרת ניחנת ולא לוקה ב-HPS, זו לא מחלה או הפרעה?

"נכון. זו סגולה אבולוציונית ולא מחלה. על פי ד"ר איילין איירון שנתנה שם לתופעה –  כ-20% מאוכלוסיית העולם מוגדרים כאנשים רגישים מאוד. לאנשים האלו יש מערכת חישה מוגברת. אצלי זה מתבטא בעיקר בהיבט השמיעתי והתחושתי. קשה לי עם רעשים קטנים כמו נקישת ציפורניים על שולחן והקלדה על מקלדת".

אנשי ה-HSP קולטים דקויות, רגשות, ריחות, צבעים ופרטים בעוצמות חזקות יותר ממה שבני אדם 'רגילים' חווים. לדברי עדי, עוד בימי קדם היה צורך אבולוציוני באדם רגיש בכל שבט שישמש כשומר הסף הערני והדרוך יותר שמתריע מפני סכנות כמו חיות טרף. היחס של 20% מכלל האוכלוסייה היה קיים גם אז, לדבריה, "מכיוון שאם היו יותר מדי אנשים רגישים מאוד, השבט לא היה שורד, מכיוון שיש צורך גם באנשים בעלי תכונות אחרות".

למרות הבלבול סביב ההגדרה, לא מדובר על אנשים רגשניים אלא על אנשים רגישים באופן יוצא מן הכלל. דברים שנתפסים כשוליים בעיני רוב הסביבה, מאוד ישפיעו או יטרידו אנשים עם HPS. "לפני שפיתחתי מודעות לתופעה הייתי הרבה יותר מתוסכלת ומסוגרת", מספרת עדי. "היום אני יודעת שזו תכונה שנולדים איתה ו'ילדים רגישים מאוד' מפתחים אמפתיה כבר בגיל 8 חודשים ודורשים יותר יחס ותשומת לב.  ברור לנו היום שהרבה אמנים, מדענים ופילוסופים מפורסמים הם אנשים שניחנו ברגישות גבוהה מאוד. אלו בדרך כלל בני אדם עם חוש הגינות גבוה ויכולת יצירתית. ייתכן שאלברט איינשטיין היה כזה, והזמרת אלניס מוריסט מעידה על עצמה שהיא אחת כזאת".

אחרי הצבא החלה עדי ללמוד צילום במכללת מנשר לאומנות. היא מעידה על כך שהמצלמה המקצועית הכבידה עליה, והיא חששה שהיא תיהרס. האלטרנטיבה הייתה לצלם באייפון 4 – הסמארטפון הראשון שלה. "זה היה מאוד נוח. גם בגלל שתמיד הייתה לי מצלמה בכיס וגם בגלל שיכולתי לצלם מכיוונים וזוויות שלא מגיעים אליהם עם מצלמה גדולה", היא אומרת.

עדי צילמה ופרסמה את יצירותיה באינסטגרם, וגררה תגובות נלהבות, חלקן מצד גלריות מאד נחשבות בישראל – ששיתפו בפרופיל האינסטגרם שלהן חלק מיצירותיה. "התחלתי להבין שהסמארטפון הוא כלי שמשפיע על הסגנון הצילומי שלי". לפני כשנתיים אצרה עדי את התערוכה הראשונה בישראל לצילומים אמנותיים בסמארטפון – במסגרת שבוע האינסטגרם בגלריה 'רביעיית פלורנטין'. בתערוכה הופיעו מספר יצירות שלה וכן של אמנים נוספים בז'אנר. מעבר לעיסוק באמנות, החלה עדי מתפרנסת מהנחיית סדנאות צילום בסמארטפון במפגשים אישיים, צילומי פורטרטים של יזמים ואנשי עסקים, וכן ממכירת צילומי סמארטפון מקוריים שלה מודפסים וממוסגרים באיכות גבוהה.

עדי החלה ללמד בני נוער מעמותת 'ניצוצות' כיצד ליצור תמונות עם הכלי הקרוב ביותר ללבם – הסמארטפון. בעקבות החוויה והתגובות הטובות שקיבלה היא החלה מעבירה סדנה לצילום מקצועי בסמארטפון  – אותה העבירה בימי גיבוש ואירועי הפנינג, ובקרב בעלי עסקים שנזקקו לצילום תכוף של מוצרים במסגרת העסק שלהם (כמו מעצבי פנים, ועסקי לייף-סטייל).

"המטרה שלי הייתה לעזור לאנשים לפתח את המשמעות והביטוי שלהם ולמצוא השראה דרך כלי שיש לכולנו בכיס ובתיק. הסמארטפון הוא כלי עבודה, כלי חברתי וגם כלי אמנותי שיכול גם להוות מקור לפרנסה ומימוש עצמי. לכן, חשוב לדעתי לכל אחד מאיתנו לדעת איך להשתמש בו ובמקרה של צילום באמצעות הסמארטפון, טמון שם כוח גדול".

עד כמה אפשר לשפר את הדרך בה אנחנו מצלמים בסמארטפון?

"אנשים חושבים שמצלמת הסמארטפון היא פשוטה ומופתעים לגלות כמה פיצ'רים יש בה ואיזה טכניקות צילום אדירות ניתן להפעיל עליה. אני מלמדת אותם הכל – מהבסיס ועד ליכולות הכי מתוחכמות. איך להחזיק את המצלמה ולהשתמש בפוקוס כדי להשיג תמונות חדות ואיכותיות יותר ואיך להעביר סיפור ורגש בתמונה. הרבה ממה שצלמים מקצועיים יודעים על צילום, ניתן ליישם גם במצלמת הסמארטפון, בין אם זה תנאי אור, קומפוזיציה, צילום פנורמה, אפקטים וכמובן השימוש באפליקציות לעריכה ושיפור של תמונות".

קורס דיגיטלי המלמד את כל התורה כולה

בעקבות ההצלחה של הקורס של עדי, עלתה באופן טבעי השאלה – האם ניתן להעביר את הידע הזה לקורס דיגיטלי – אשר יצליח להעביר בצורה הרבה יותר מהירה ומרוכזת, נגישה ויעילה – את הידע של עדי.

וכך, החליטה עדי לגייס מימון להפקת הקורס – הדורש שעות צילום ועריכה לא מעטות. המטרה של הפרויקט היא להשיג מימון להפקת קורס דיגיטלי מורחב לצילום בטלפון החכם. התשורות והמתנות לתומכים מעניינות ביותר, וכוללות, מעבר לקורסים מעשיים – כמו קורס לצילום אוכל, גם מדריכים דיגיטלים מפורטים כמו: מדריך להפקת הסלפי המושלם, או מדריך וידיאו על שימוש בתכונות המתקדמות ביותר במצלמות הטלפון שלכם – ועוד.

הקורס הדיגיטלי יכלול 6 שיעורים, שיחולקו למספר פרקים כל אחד. כל הקורס יצולם בוידיאו – כולל צילומי מסך של מדריכים מפורטים על שימוש בתוכנות עריכה. הקורס יהווה מדריך מפורט, צעד אחר צעד – כיצד להגיע לצילום מקצועי בטלפון חכם – החל ממושגי יסוד בצילום וקומפוזיציה, דרך הדרכה טכנית על כלים ופיצ'רים במצלמה – ועד לעיבוד התמונות – באמצעות תוכנות שונות.

עדי תעסוק בקורס שלה בין השאר בנושאים ובשאלות האלה: איך לחשוב כמו צלם טוב, ואיך זה יעזור לכם לצלם טוב יותר? מהי הדרך הקלה ביותר להפוך את התמונות שלכם לבולטות – גם כאשר נושאי הצילום שלכם משעממים? מה ההבדל בין אור קשה לבין אור רך  – ואיך הדבר משפיע על הצילומים בסמארטפון שלכם? מהם הסודות לשימוש בכיווני אור כדי לצלם תמונות באיכות גבוהה? איך מתנהל הקשר בין המוח לבין העין האנושית וכיצד המוח "מבין" תמונות? (ואיך תדעו למשוך את תשומת ליבו?) ועוד ועוד.

לעמוד התמיכה בפרויקט של עדי יחידי בהד-סטארט https://www.headstart.co.il/project.aspx?id=26438

דילוג לתוכן