"הענן זו לא רק שאלה של תשתיות או וירטואליזציה אלא זו הגדרת הכלכלה החדשה שכל ארגון צריך להיערך אליה"

כך אמר אלן אזאגורי, מוביל אסטרטגיית טכנולוגיות תוכנה ביבמ, באירוע בו הוצגו מגמות חדשניות בתחום הענן באמצעות הרצאות קצרות של בכירי החברה
חברת יבמ ערכה אירוע בפורמט הרצאות TED, במסגרתו הציגו 10 מרצים בכירים מיבמ ומחברות הזנק, כל אחד במשך 12 דקות בלבד, את המגמות החדשניות בטכנולוגיית הענן. את האירוע הקצבי והתוסס, שמשך אליו מאות אנשי היי טק ויזמים, הוביל דרור פרל, המנהל את תחום הענן ביבמ ואת היחידה לטכנולוגיות גלובליות, שהנחה את האירוע עם לא אחר מאשר רד בנד המוכר מתוכנית הטלוויזיה "רד ודביר" המשודרת בערוץ 2.

האירוע, שנערך במרכז "נא לגעת" בנמל יפו תחת הכותרת "Rock the Cloud", עסק בתחומים החמים ביותר כיום בשוק הענן כגון ביג דאטה, האינטרנט של הדברים (IoT), ניתוח נתונים, מחשוב קוגנטיבי ועוד.

"אנו חווים שתי מגמות עיקריות כיום" אמר אלן אזאגורי, דיירקטור לאסטרטגיית טכנולוגיות תוכנה ביבמ. "הראשונה היא הוירטואליזציה המנתקת את הקשר בין התשתיות ליישום ומטשטשת ביניהן והשנייה היא מהפיכת המובייל. כמויות הדאטה מכפילות את עצמן מדי שנתיים כתוצאה מהעלאת כל הנתונים אל הענן , מה שיאפשר לבסס מערכות לבדיקת נאמנות לקוחות במטרה לשפר את הקשר עם הלקוח ולקבל משוב על מהלכים שיווקיים מולו. לכן, ענן זה לא רק תשתיות או וירטואליזציה אלא זו הגדרת הכלכלה החדשה והמהפכה שמתרחשת עכשיו והשאלה היא האם הארגונים מוכנים לכך".

ליסה נדם, מנהלת פיתוח עסקי של קלאודנט ביבמ אירופה, התייחסה לאנלוגיה המוכרת בין דאטה לבין נפט. "אומרים שהדאטה הוא הנפט של עולם המחשוב, אולם ההבדל הוא שהדאטה הוא טוב רק אם אתה יודע לעשות בו שימוש נכון. אתה צריך לדעת כיצד לחבר רק בין הנקודות הנכונות (Connecting the dots) כדי לקבל תמונה מתאימה המשקפת נכון את המציאות בשטח. היתרון הגדול של פרויקטים בסביבת ענן הוא היכולת להיכשל ולנסות שוב מבלי להשקיע משאבים ניכרים, להתחיל מקטן ולגדול בהתאם לצרכים ובסיכון נמוך יחסית".

אחד התחומים החמים ביותר בעולם הטכנולוגיה הוא המחשוב הלביש, שכמובן גם הוא לא נעדר מהאירוע. "המהפכה של המובייל עדיין בעיצומה ורובנו בודקים את מכשיר הסמארטפון שלנו, דבר ראשון כשאנו קמים בבוקר ודבר אחרון לפני שאנו הולכים לישון בלילה", אמר גבי זודיק, מנהל מחלקת המובייל ופתרונות לתעשייה במעבדת המחקר של יבמ בחיפה ומוביל תחום המובייל בגוף המחקר של יבמ העולמית,  "אך האם המובייל יהיה המכשיר היחיד בעוד חמש שנים? כמובן שלא. המכשירים יהיו לבישים כגון משקפיים, שעונים, בגדים וצמידים. עובדה זו תאפשר לנו לקבל תובנות רבות על הלקוחות או המשתמשים ומידע שלא תמיד מתאפשר לנו לקבל דרך הטלפון הנייד.  לדוגמא, מדידת דופק או טמפרטורת הגוף וגם קבלת אותות מצוקה, לדוגמא מאנשים מבוגרים ומעובדים הנמצאים במקומות מרוחקים או במכרות פחם."

הענן משפיע לא רק על אורח חיינו אלא ניכרת גם השפעה מרחיקת לכת בתחומי הרפואה ובכך התמקדה הרצאתה של ד"ר מיכל רוזן-צבי,  הדיירקטורלאנליטיקהרפואיתבמעבדותהמחקרשל יבמ. "התגליות הרפואיות, השיפור ברמת ההיגיינה וסיבות אחרות הביאו לעלייה בתוחלת החיים, אולם השאלה היא מה יקרה מעתה ואילך? אילו תגליות רפואיות צפויות לנו? ובכן, לטכנולוגיית הענן תהיה השפעה מכריעה על היכולת שלנו לשפר את איכות החיים של בני האדם. הענן מאפשר לנו להוציא תובנות רלוונטיות מכמויות מידע גדולות וליבמ יש חלק מרכזי בתחום זה באמצעות פיתוח טכנולוגיות, רכישת חברות העוסקות בכך וגם עידוד האקתונים בתחום. היום הפתרונות לבריאות טובה יותר מאפשרים אינטגרציה בין מקורות שונים של מידע ועשויים לייצר לנו עתיד טוב יותר".

נושא נוסף, בו עסק הכנס, הוא פיתוח יישומים בסביבת ענן ועל כך דיבר אופיר גלזר, מנהל תחום DevOps ביבמ אירופה. "DevOps תופס תאוצה והוא כבר מיושם בלמעלה מ- 80% מהארגונים. היתרון הגדול שלו הוא האפשרות לצמצם תהליכים בצורה ניכרת בפיתוח של יישומים ולהוריד בצורה דרסטית את משך ההוצאה של מוצר חדש לשוק. הפתרון כיום הוא לבצע אוטומציה של התהליך בארגון באמצעות מודל שמקצר את תהליך ההטמעה לסביבות היברידיות בארגון".

דילוג לתוכן