העידן הדיגיטלי הגיע לספריית האפיפיור בוותיקן

EMC תסייע לותיקן לבצע דיגיטציה ואחסון של יותר מ-80,000 כתבי יד
ו-8,900 דברי דפוס נדירים , בהם הספרא – כתב יד עברי מהעתיקים ביותר
 
EMC, מובילה עולמית בתחום תשתיות המידע, הודיעה כי תספק שטח אחסון בגודל 2.8 פטהבייט על מנת לסייע לספריית האפיפיור בוותיקן לבצע דיגיטציה מלאה של קטלוג כתבי היד ההיסטוריים שלה. ספריית האפיפיור בוותיקן, הנחשבת לאחת הספריות הישנות ביותר בעולם, מחזיקה ברבים מהמסמכים הנדירים ורבי הערך שקיימים, וביניהם התנ"ך של גוטנברג בלטינית, שהינו הספר הראשון שהודפס בטכניקת הדפוס הנע.
 
במסגרת הפרויקט, תתמוך EMC ביעדיה של ספריית הוותיקן לשמור על טקסטים עדינים, שפגעי הזמן והשימוש עלולים לגרום להשחתתם. שמירת הטקסטים תתבצע בפורמט דיגיטלי העומד בתקני ISO, על מנת להבטיח כי הידע יהיה זמין באופן חופשי לעיון עתידי. בנוסף, יכלול הפרויקט דיגיטציה מלאה של הספרייה, כךש- 40 מיליון דפים יישמרו בעותקים דיגיטליים.

 
כתבי יד נוספים שיעברו דיגיטציה:
 
§         הספרא, כתב יד עברי, שנכתב בין סוף המאה התשיעית ואמצע המאה העשירית  ומהווה אחד החיבורים העתיקים ביותר הקיימים בעברית;
 
§         עדויות יווניות על יצירותיהם של הומרוס, סופוקלס, אפלטון והיפוקרטס;
 
§         האינקונבולה המפורסמת של האפיפיור פיוס השני מאירופה, שהודפסה על ידי אלברכט קון בממינגם בשנת 1491 בקירוב;
 
§         ה-Code-B, אחד מכתבי היד של התנ"ך היווני העתיקים ביותר שבנמצא, שמתוארך למאה הרביעית לספירה.
 
חסותה של EMC מהווה חלק מ"יוזמת שימור המידע" שלה, אשר מוקדשת להגנה ושימור של מידע למען הדורות הבאים והפיכתו נגיש בצורה בינלאומית בפורמט דיגיטלי. החברה תספק שטח המספיק לאחסון דיגיטלי של 40 מיליון העמודים של כתבי היד, באמצעות פתרונות הגיבוי והאחסון Isilon scale-out NAS ,EMC Atmos Object Storage ,EMC Data Domain, ו-EMC ,NetWorker בנוסף למערכת האחסון המאוחד EMC VNX. השלבים הראשונים של הפרויקט – הצפוי להגיע לסיומו בתוך תשע שנים, יימשכו כשלוש שנים.
 
מונסיניור צ'זארה פסיני, מנהל ספריית האפיפיור בוותיקן: "ספריית האפיפיור בוותיקן כוללת כמה מהטקסטים העתיקים ביותר בעולם, אשר מסמלים מורשת היסטורית ותרבותית שלא תסולא בפז. מאוד חשוב להגן על המסמכים הללו ובו בזמן להפכם נגישים עבור חוקרים מכל רחבי העולם. הודות לנדיבות ולמומחיות של תומכים כמו EMC, אנחנו יכולים לעמוד ביעדים הללו, של שימור האוצר הבלום של טקסטים נדירים וייחודיים בפורמט דיגיטלי, שלא יסבול מפגעי הזמן".

דילוג לתוכן