הספאם דורך במקום

דו"ח האיומים של מק'אפי לרבעון השני לשנת 2010: כמות התוכנות הזדוניות הגבוהה ביותר בכל הזמנים
ענקית אבטחת המידע, מק'אפיNYSE: MFE)), מפרסמת היום את דו"ח האיומים העולמי, לרבעון השני, לשנת 2010. הדו"ח מגלה, כי כמות התוכנות הזדוניות, ממשיכה לטפס ברבעון השני של 2010, כאשר ברבעון זה נתגלו 6 מיליון קבצים זדוניים. הספאם, לעומת זאת, עלה ברבעון זה ב-2.5% בלבד, לעומת הרבעון הקודם. (בהמשך מצורף לינק לדו"ח המלא).
 
ברבעון זה, איומים הקשורים בהתקני אחסון ניידים, הינם האיומים הפופולאריים ביותר ולאחריהם תוכנות אנטי וירוס מזויפות ואיומים ספציפיים, כנגד רשתות חברתיות. שני סוגי התוכנות הזדוניות הנפוצות ביותר, הינן תוכנות זדוניות בהרצה אוטומטית וסוסים טרויאנים הגונבים סיסמאות, כאשר בכל יום מופיעים
כ- 55,000 קבצים חדשים בממוצע, של תוכנות זדוניות מסוגים אלה.
 
הדו"ח מתייחס גם לאירועים הקשורים לישראל(עמוד 19 בדו"ח המלא) ומזכיר, כי לאחר אירועי המשט לעזה, קבוצות האקרים על רקע פוליטי, השחיתו אתרים ישראליים, כמו אתר עיריית ת"א. בין השאר, נשתלו באתרים אלו, תמונות מהמשט, מתוך חדשות אל- ג'אזירה. כמו כן, האקרים טורקיים פרצו לחשבונות פייסבוק של ישראלים ובין השאר החליפו את פרופיל המשתמשים, בתמונות מתוך המשט. הדו"ח מזכיר גם את תגובת הנגד של האקרים ישראלים, שפרצו לאתר IHH, הארגון הטורקי מוסלמי, שמטעמו נשלחה ספינת המרמרה. באתר זה, ההאקרים הישראלים, החליפו את תמונת ספינת המרמרה, בתמונת לוחם ישראלי, עם הכיתוב .Yes We Can
 
הדו"ח גם מציין את ההשפעה של פרשת החייל החטוף, גלעד שליט, על הרשת. מוזכר כי באפריל השנה, הפיץ החמאס, סרט אנימציה, עם  דמותו של נועם שליט, אביו של גלעד ובתגובה לכך, פרצו האקרים ישראליים לאתר NNA – סוכנות החדשות הלאומית של לבנון.
 
נתונים נוספים שעולים מהדו"ח, בנושא הספאם: לאחר שברבעון השלישי של שנת 2009, הספאם הגיע לשיא של 175 מיליארד הודעות ביום, אין צמיחה משמעותית בכמות הספאם, ברבעון זה. מבחינת הנושאים שעוררו עניין ברשת, פושעי מחשוב ניצלו את הבאזז סביב משחקי המונדיאל בדרום אפריקה ועשו שימוש במגוון שיטות לקידום הונאות ו"להרעלת" מנועי חיפוש. לפי ממצאי הדו"ח, סוגי הספאם השתנו ממדינה למדינה, למשל: ספאם שכותרתו הודעת סטטוס, על שליחת מיילים, או אי קבלת אי- מיילים, פופולארי בארה"ב, ספרד, סין, איטליה, בריטניה, ברזיל, גרמניה, ואוסטרליה. ספאם זדוני המפנה לאתר מזויף, פופולארי בקולומביה, הודו, דרום קוריאה, רוסיה ווייטנאם. בארגנטינה היה המגוון הגדול ביותר של סוגי ספאם, 16 סוגים שונים, כולל תרופות, נשים בודדות ותעודות.
 
ברבעון זה, כמו ברבעונים קודמים, הספאמרים ממנפים אירועים בולטים, כמו המונדיאל והקונפליקט במזה"ת, להפצת ספאמים ולשילוב בחיפושים אינטרנטיים. הדו"ח מגלה, כי באופן מפתיע, עניין דליפת הנפט של BP במפרץ מקסיקו, לא נכללה בין 20  הנושאים "המסוכנים" ביותר במנועי החיפוש. בנוסף, מעבדות מק'אפי הבחינו בשתי רשתות בוטנט (רשתות מחשבים זומביים, הניתנים להפעלה מרחוק ללא ידיעת המשתמש ומשמשים לשליחת ספאם), ששבו לפעולה לאחר שנידמה היה, שהן פסקו לפעול. מדובר ברשתות Storm Worm ו- Kraken שנחשבו בעבר לרשתות בוטנט גדולות במיוחד וכעת הן שוב בעלייה.
 
הדו"ח המלא ניתן להורדה בלינק:
 http://www.mcafee.com/us/local_content/reports/q22010_threats_report_en.pdf

דילוג לתוכן