המכון הישראלי לחדשנות, שגרירות גרמניה בישראל ולשכת המסחר הגרמנית הכריזו על הפיתוחים הזוכים בתחרות האתגר הטכנולוגית

אפליקציית ניהול שדה שמאפשרת לחקלאים לקבל מידע מהשדה לכף ידם בזמן אמת, מכ"מ זעיר שמתריע בזמן אמת בפני הידרדרות רפואית על ידי ניטור בלוטות הזיעה, מערכת זיהוי קולי שמספקת עצות רפואיות בזמן אמת.

התחרות התקיימה במסגרת חגיגות 70 השנים לישראל ובמסגרתה הציגו חברות ישראליות פתרונות טכנולוגיים פורצי דרך שיגשרו על הפערים החברתיים-כלכליים שבין הכפר הגרמני והפריפריה הישראלית לעיר ולמרכז.

אחד האתגרים המשמעותיים שמעסיקים בשנים האחרונות את מדינות אירופה בכלל ואת גרמניה וישראל בפרט הוא צמצום הפערים החברתיים-כלכליים בין מרכז לפריפריה והבטחת איכות החיים והחוסן החברתי של תושבי אזורים מרוחקים, בין אם מדובר בכפרים הגרמניים או בפריפריה הגיאוגרפית בישראל.

לכבוד חגיגות השבעים למדינת ישראל ותחת הכותרת "מורשת של חדשנות", ומתוך מטרה למצוא מענה על האתגר הגאוגרפי, קיימו לשכת המסחר הגרמנית, שגרירות גרמניה בישראל והמכון הישראלי לחדשנות תחרות אתגר טכנולוגית שתרתום את היכולות הטכנולוגיות פורצות הדרך שמפתחות חברות ישראליות לצמצום הפערים בין העיר לכפר ובין פריפריה למרכז.

לאחר מיונים קפדניים העפילו לאירוע הגמר חמש שפועלות בתחומים המשפיעים ביותר על איכות חיי החברה – בריאות, חינוך, תחבורה וחקלאות ומזון. אחד הקריטריונים המשמעותיים שהנחו את צוות השיפוט הישראלי-גרמני הוא השלב בו נמצא המוצר ולכן כלל הפיתוחים הזוכים נמצאים בשלבים מתקדמים ומוכנים להטמעה ושימוש.

באירוע הגמר שנערך אמש הוכרז על שלוש החברות הזוכות שלוש החברות הזוכות שיזכו בפרס כספי, השתתפות בתחרות “Startup Night”  בברלין (כולל מימון הנסיעה והשהייה), ליווי הסטארטפים ע"י GISEP במהלך השהייה בברלין וייהנו ממימון משרדים בMerkspace  למשך שלושה חודשים.

הפיתוח הזוכה היה של חברת AgriTask הפועלת בשדה החקלאות המדייקת ולה אפליקציית ניהול שדה מבוססת דאטה שמסייעת לחקלאים בקבלת החלטות מושכלות בתחום הגנת הצומח בזמן אמת. בנוסף, אוספת החברה נתונים בזמן אמת מרחבי העולם שמנותח ומאפשר לחקלאים לקבל מידע בזמן אמת על צרכים חקלאיים מידיים רלוונטיים עבורו. פיתוח זה בעל חשיבות רבה לתושבי הכפרים האירופאים והפריפריה הישראלית בהם חקלאות תופסת נתח משמעותי מהפעילות הכלכלית המקומית.

למקום השני הגיע הפיתוח של חברת  Neteeraשפיתחה מערכת מבוססת מכ"ם זעיר וחיישנים, המאפשרת לזהות, לחזות ולהתריע בזמן אמת על הידרדרות רפואית וחריגות על ידי ניטור פעילות בלוטות הזיעה בלבד. למקום השלישי סיימה חברת AlephBot שפיתחה מערכת זיהוי קולי שמותאמת למרכזים הרפואיים, מתעדת את ההליך הרפואי בזמן אמת ועל בסיס הדאטה שנאסף מספקת תובנות רפואיות ועצות רלוונטיות להמשך הטיפול.

יונתן מנוחין מנכ"ל המכון הישראלי לחדשנות אמר בתום האירוע: "אנחנו נמצאים בעידן מרגש בו ניתן באמצעות טכנולוגיה לגשר על מרחק גאוגרפי ופיזור אוכלוסין שעד עתה הקשו על פיתוח אזורים מרוחקים ופחות מיושבים וזה בדיוק מטרת שיתוף הפעולה שלנו עם לשכת המסחר ושגרירות גרמניה. יחד, ובשיתוף חברות הסטארטאפ הישראליות נוכל לתת מענה על אחד הצרכים המרכזיים שמעסיקים הן את האירופאים והן אותנו ונביא לשיפור ניכר באיכות חיי התושבים".

טניה הוט, ראשת המחלקה הכלכלית בשגרירות גרמניה הוסיפה: "שגרירות גרמניה בישראל גאה לציין את חגיגות ה-70 למדינת ישראל במגוון שיתופי פעולה ופרויקטים משותפים ותחרות האתגר הטכנולוגית שאנחנו מקיימים יחד עם המכון הישראלי לחדשנות היא אחד הבולטים שבהם. שיתופי הפעולה בכלל והתחרות בפרט מעידים על חוזקם של היחסים הכלכליים בין גרמניה לישראל ועל מחויבותן של שתי המדינות למציאת פתרונות חדשניים שיעצבו עתיד טוב יותר".

 

המכון הישראלי לחדשנות (באנגלית: Israel Innovation Institute) הוא ארגון ללא כוונות רווח ששם לו למטרה לקדם, לפתח ולהטמיע טכנולוגיות פורצות דרך בעזרתן ניתן יהיה להתמודד עם האתגרים הבוערים ביותר של המאה ה-21 לרווחתם של תושבי מדינת ישראל והעולם כולו.

פעילות המכון מתמקדת בארבעה תחומים מרכזיים: תחבורה, בריאות, חינוך וחקלאות, בהם מפעיל המכון קהילות חדשנות בהן חברים יזמים, משקיעים, חברות סטארט-אפ, נציגי אקדמיה ובעלי עניין נוספים הפועלים לקידום חדשנות בתחומם.

דילוג לתוכן