ניק אופין (Nick Offin), מנהל שיווק, מכירות ותפעול Toshiba אירופה

הטכנולוגיות שיעצבו את הזירה העסקית ב-2019

 

 

לקראת שנת 2019 שבפתח, נראה כי נסללות הדרכים לעוד כמה טכנולוגיות בסיס שכבר הפציעו בשנה האחרונה. על פני השטח זו הולכת להיות שנה של שינויים מהירים ומשמעותיים, שיעצבו בהדרגה את הדרך בה כולנו נעבוד בשנים הקרובות

 

 

מאת: ניק אופין (Nick Offin), מנהל שיווק, מכירות ותפעול Toshiba אירופה

 

 

בשנים האחרונות קל היה לכל מי שקצת מעורה בעסקי הטכנולוגיה והמחשוב, כי הנוף הטכנולוגי משתנה מול העיניים ובקצב מהיר. אנשי עסקים, צרכנים ו׳אנשים מין השורה׳ הפיקו תועלת מתמשכת תחומי הפעילות שלהם מחיבורי ענן, IoT, רישות ומציאות וירטואלית ומדומה, אם רק להזכיר כמה מהטכנולוגיות. מה שברור, ההשפעות וההטמעה של הטכנולוגיות הללו אינן מגיעות ב׳בום׳ אחד גדול. ההשפעה שלהן הדרגתית והשינוי עצמו מגיע בקצב קבוע ויציב. התופעה בולטת במיוחד בזירה העסקית, שם האימוץ של הטכנולוגיות החדשות נתקל במחסומים תקציב וה׳מלחמה׳ במערכות ובפתרונות המסורתיים יותר. בעסקים, הטרנספורמציה הדיגיטלית לעתים אכן נבלמת ונשברת על המכשולים הללו, אבל, במרבית המקרים (ראו אימוץ טכנולוגיות ענן כדוגמה) איך בהם כדי לעצור את הקדמה לאורך זמן.

 

לקראת שנת 2019 שבפתח, נראה כי נסללות הדרכים לעוד כמה טכנולוגיות בסיס שכבר הפציעו במחוזותינו. על פני השטח זו הולכת להיות שנה של שינויים מהירים ומשמעותיים שיעצבו בהדרגה את הדרך בה כולנו נעבוד בשנים הקרובות.

 

סוף סוף – דור 5

 

אחת הטכנולוגיות היותר בולטות שדוהרות אלינו היא טכנולוגיית דור 5 בתקשורת. ההערכה כי עד שנת 2022 חצי מיליארד אנשים כבר יישמו את ההטבות הכרוכות בשימוש בטכנולוגיה ודי ברור כי התגבור המשמעות במהירות ובקצב זרימת הנתונים ברשת החדשה יביא את השימוש במכשירים ניידים לסוגיהם לרמות חדשות.

רשת הדור הבא כבר קרובה מאוד ליישום מסחרי באירופה, זאת על בסיס מספר הנסיונות שנערך כיום בתחום. בעוד הדור הרביעי אכן חשוב ומשמעותי בניידות העסקית של היום, ההגעה של הדור ה-5 תקח את כולנו לשלב הבא. 5G יביא עימו הזדמנות גדולה לעסקים, שיוכלו לשנות את מערכי התפעול, התשתיות והשירות.

 

מהירות גדולה יותר, רוחב פס, כל אלה יהיו טובים בהרבה מאלה של היום והם הם שיאפשרו לארגונים לאמץ ולנצל את היתרונות של התקני ה-IoT לסוגיהם, שעל פי התחזית של חברת אריקסון, מספרם יגיע למעל 18 מיליארד עד שנת 2022 – כש-70 אחוז מהם יתקשרו באמצעות טכנולוגיה סלולרית.

 

 

אבטחת מידע באמצעות מחשוב Edge

 

ככל שהדור החמישי יקדם את אימוץ טכנולוגיות ה-IoT כך הוא גם יקל על יציאתם המהירה לשוק של פתרונות דוגמת מערכות מחשובEdge  ניידות, כשבמקביל החברות ימצאו עצמן נאלצות להתמודד יום יום ולנהל טונות של נתונים תוך שמירה ואבטחה על המערכות הללו. למעשה, אבטחת מידע היתה ונשארה אחת הדאגות הגדולות של ארגונים. 62 אחוז ממקבלי ההחלטות בזירת ה-IT האירופאית הודו כי שם הם ישקיעות קודם כל את כספם בשנה הקרובה. ואכן, בעידן של פשיעת סייבר, ניהול של תשתיות IT ניידות, עם מספר גדל והולך של ממשקים ונקודות השקה, אכן יהיה לאתגר לא קטן. על פי חברת המחקר SonicWall, צפוייה קפיצה של מעל 275 אחוז במספר האיומים המוצפנים וב-229 אחוז בהתקפות במטרה לבקש כופר. אין ספק – בשנת 2019 – ה-IoT הולך להיות זירת המלחמה החדשה באיומי הסייבר.

 

פתרונות Edge  ניידים לא רק יסייעו להגן על המתחמים שבסכנה, אלא גם יסייעו ליצור סביבת עבודה ניידת יעילה ופרודוקטיבית יותר, על ידי עיבוד המידע ברמת ה- Edge  של הרשת, תוך צמצום משמעותי של ׳מידע זבל׳ והורדת לחץ משירותי הענן. פתרונות מהסוג הזה ישמשו גם כשער כניסה להכנסת מערכות IoT לשימוש בזרם העסקי המרכזי – תוך הדגמה נוספת לחיבור בין שני התחומים הללו. במהלך שנת 2018 כבר ראינו בשוק את ניצני המהפיכה, עם הכניסה של פתרונות IoT מוכווני עסקים, דוגמת ה-dynaEdge AR של טושיבה, משקפיים חכמים המיועדים לשלל עיסוקים, ועם ההשפעה הצפויה בשנה הקרובה של כניסת ה-5G, מערכות ופתרונות IoT נוספים ומחשוב edge, ללא ספק ידחפו עוד יותר את ההתקדמות. התוצאה? עוד מערכות חדשות שנזכה כולנו לראות במהלך השנה במגוון תחומי עסקים, מהנדסה ועד ייצור ומשירותים ועד בריאות.

 

תעשייה 4.0

 

סקטור התעשייה 4.0 יהיה ללא ספק הראשון שיחוש היתרונות שבטכנולוגיות החדשות, כשבתוכו, הנהנים הראשונים יהיו אותם אלה העובדים בחזית, אותם אלה שגם יכולים באמת ובתמים ליהנות מהם. כך לדוגמה, העובדים במחסנים הלוגיסטיים. משקפיים חכמים, לדוגמה, שיסרקו אוטומטית ברקודים על מוצרים, יאפשרו להם לשחרר את הידיים למשימות חדשות ומורכבות יותר בעוד נתונים על הזמנות ומפרטי מוצרים שעל מדפים יוקרנו היישר לשדה הראייה של העובדים. בדרך זו כל התהליך יועצם ויתייעל ומקבלי המשלוחים בקצה השני, רק ירוויחו. בו בזמן, בתעשיות מהסוג הזה, יתבצע ככל הנראה גם אימוץ שינויים מבטיחים דוגמת אוטומציית בלוקצ׳יין, שתשחרר את העובדים משלל משימות ידניות. על פי חברת המחקר גרטנר, טכנולוגיית בלוקצ׳יין תיצור 3.1 טריליון דולר בשווי עסקי עד 2030.

 

2019 הולכת להיות שנה מרתקת עבור אנשי ה-IT באשר הם עם ההגעה של מגוון טכנולוגיות כה רחב שיש להן פוטנציאל לשנות כל כך הרבה בדרך בה כולנו עובדים. דבר אחד בטוח: אבטחה חייבת להשאר רכיב מפתח בתמונה הרחבה. אם אכן התחום יטופל כפי שצריך, 5G יצליחו להעצים כמעט כל תחום הנוגע לחיי היום יום של כולנו. על פי סקר של טושיבה, 43 אחוז ממקבלי ההחלטות בתחומי ה-IT, נותנים קדימות לשימוש חדשני יותר בכלים דיגיטליים כדי להפוך את סביבת העבודה לפרודוקטיבית יותר. נראה ששנת 2019 בהחלט תשמש סביבה מתאימה לאימוץ פתרונות טכנולוגיים חדשים ומסעירים. נשאר רק לחכות בסבלנות.

דילוג לתוכן