החידוש שיאפשר לחולי אי-ספיקת לב מושתלי דפיברילטור לעבור סריקת MRI

השתלה ראשונה בעולם של דפיברילטור דו-חדרי
עם אלקטרודה ארבע קוטבית בטכנולוגיית ProMRI של ביוטרוניק

חברת ביוטרוניק, מהיצרניות המובילות בעולם של פיתוח, ייצור ושיווק מכשירים רפואיים לבביים, הודיעה על ההשתלות הראשונות בעולם של הדפיברילטור הדו-חדרי (CRTD) עם אלקטרודה ארבע-קוטבית שמאושר לביצוע סריקות MRI. ההשתלות בוצעו בבתי חולים מרכזיים בגרמניה, שווייץ, ודרום אפריקה.

בצירוף אלקטרודת חדר שמאל ארבע-קוטבית (Sentus LV Quadripolar) ודפיברילטור דו-חדרי המותאם לאלקטרודה ארבע-קוטבית (דפיברילטור מדגם Inventra), מציעה כיום ביוטרוניק את מערכות הדפיברילטור הדו-חדרי היחידות בעולם עבור חולים באי ספיקת לב המאפשרות להם לעבור בבטחה סריקות MRI. אלקטרודת ה-Sentus Quadripolar מקלה על הליך ההשתלה בכך שמאפשרת למנתחים גישה לכלי דם בעייתיים עם יכולות קיצוב משמעותיות הרבה יותר. סדרת הדפיברילטורים החדשה (Inventra), שזכתה באחרונה באישור CE וגם היא בעלת אישור לסריקת MRI, מאפשרת את השימוש באלקטרודה הארבע קוטבית של חדר שמאל שאושרה לשימוש בסריקות MRI.

דפיברילטור הוא מכשיר זעיר עשוי טיטניום, בגודל קופסת גפרורים, המושתל בחזה החולים ומיועד לחולים בעלי הפרעות קצב. המכשיר, המכיל מיני-מחשב, מנטר את פעילות הלב ובמקרה חירום נכנס לפעולה, משגר זרם חשמלי רב עוצמה ללב, 'מאפס' את המערכת ומחזיר את הלב לקצב הרגיל שלו.

ככל שחולים מתבגרים כך גם עולה השכיחות לתחלואה נלווית, וסריקות MRI הפכו כבר מזמן לאחד הכלים האבחוניים היעילים ביותר לגילוי בעיות רפואיות, דוגמת שבץ, גידולי מוח ובעיות אורטופדיות שונות. ביוטרוניק היא החברה הראשונה והיחידה בעולם המציעה לחולי אי ספיקת לב טיפול באמצעות מכשיר דפיברילטור לסנכרון חדרי שניתן לעבור עימו סריקות MRI.

"חולים בעלי מכשיר דפיברילטור ואי ספיקת לב מופנים לא פעם לביצוע סריקות MRI לצורך אבחון", אומר ד"ר אנטוניו קורניס, מבית החולים Spedali Civil בברסייה איטליה, שהיה בין המשתילים הראשונים של המערכת BIOTRONIK ProMRI Inventra HF-T. "עם המערכות של ביוטרוניק אני יודע שאני יכול להעניק לחולים טיפול באיכות גבוהה ביותר וגישה רחבה מאד לדיאגנוסטיקה".

בנוסף לטכנולוגיית ה-ProMRI, המערכות החדשות של ביוטרוניק מפחיתות את כמות השוקים החשמליים באמצעות אלגוריתם מורפולוגי חדש ואופטימיזצייה באמצעות מתן קיצוב עלייתי נגד הפרעות קצב מהירות (ATP). שוקים חשמליים ללב בזמן הנכון יכולים אמנם להציל חיי חולים, אבל הם חייבים להתבצע במינימום ההכרחי ותחת בקרה לטובת שיפור איכות החיים של החולים. ביוטרוניק שילבה במערכות החדשות לראשונה טכנולוגיית קיצוב במעגל סגור הנעשה בה שימוש מזה מספר שנים בקוצבי החברה (Closed Loop Stimulation- CLS). שיטת קיצוב מסוג זה מסייעת לחולים שבגופם מושתל קוצב או דפיברילטור, להגיב באופן הטבעי ביותר לדרישת החולים לקצב משתנה כמו גם למצב הנפשי בו הם נמצאים.
 

דילוג לתוכן