החידושים הטכנולוגיים בעולם הרכב

ההתקדמות הטכנולוגית העולמית לא פוסחת על תעשיית הרכב החדש. אז אם תכננת לרכוש רכב חדש בשנה-שנתיים הקרובות, או שמסקרן אתכם לראות לאן הולך עולם טכנולוגיות הרכב – הנה כמה פיצ'רים נחמדים ששווה להכיר

קצת לפני שכלי הרכב שלנו הופכים לאוטונומיים לגמרי, מגיע שלב נחמד במיוחד, בו שפע טכנולוגי מכל הסוגים מתחיל לרפד רכבים חדשים מכל פינה. מפיתוחי IOT, דרך טכנולוגיות ההופכות את חלל הרכב למקום בו הרבה יותר נעים לשהות מבעבר וכמובן, איך לא, התקדמות טכנולוגית אדירה בתחום הבטיחות האקטיבית והפסיבית. למה זה קורה? ממש כמו שהסלולר נכנס לחיינו כמכשיר פשוט ועשה התפתחות אדירה, כך גם עולם הרכב. היצרנים עושים ככל שביכולתם על מנת להפוך את המוצר שבידיהם למתקדם, בטוח ונוח עד כמה שאפשר. תוספות ושכלולים תמיד היו שם המשחק כשיצרן כלשהו מציע רכבים למכירה והעידן בו אנו חיים מדגיש את נקודה זו יותר מהכל. ריכזנו את כל הפיצ'רים שיהפכו את הרכב הבא שלך להכי מגניב בשכונה.

טכנלוגיית צפייה עתידית (Predictive Vehicle Technology)

בינה מלאכותית נחשבת לאחת המגמות החזקות ככל שזה נוגע לכלי רכב חדשים. תפקידה של טכנלוגיה זו לאפשר ממשק בין הנהג לבין הרכב, כאשר תפקידו של הרכב במשוואה ללמוד כמה שיותר על אופי הנהג, צורת הנהיגה והעדפותיו.

למערכות אלה יש את היכולת להתממשק גם לטלפון או לשעון חכם ובעזרת הפעלה קולית או מחוות ידיים לתפעל מערכות שונות ברכב כגון עזרי ניווט, הודעות SMS, מוזיקה ועוד. תפקיד נוסף שיקח עליו רכב העתיד שלך הוא לקבוע לעצמו טיפולים במוסך במועד המתאים וליצור קשר עם הגורמים המתאימים במקרה של מצוקה או תאונה. אגב, אם קראת את זה וכל מה שהיה אכפת לך זה אם אפשר לעשות דרך המערכת גם קניות ברשת, אז כן. בוודאי. הרבה פחות דאגות בשבילך.

עזרי נהיגה אוטונומיים בטיחותיים

נכון לכתיבת שורות אלה, אף רכב ביצור המוני עדיין לא מסוגל לנהוג לגמרי בעצמו – אבל הטכנולוגיה כבר ממש כמעט שם. ואם אנחנו מדברים על תחזיות תעשיית הרכב לעשורים הקרובים, מדובר במגמה הכי בולטת.

מה יש לנו כרגע? ובכן בעיקר מערכות שיודעות מתי האדם מאחורי ההגה לא נמצא בשליטה מלאה ובהתאמה לכך, לקחת את הפיקוד לידי אותן מערכות. לדוגמה, מערכות שיודעות לאתר מצב בו נדרשת בלימת חירום ולבצע את הבלימה ללא התערבות נהג או התחמקות ממכשול, דבר המערב הפעלת מנגנון היגוי ובלימה במקביל.

בנוסף, מערכות המסייעות בשמירה על נתיב נמצאות גם כן ברכבים רבים כמו גם בקרת שיוט אדפטיבית אשר מתאימה את מהירות הנסיעה בשיוט לזו של הרכב מלפנים. כל אלו מתאפשרים בעזרת חיישנים ומצלמות באיכות גבוהה אשר ממוקמים בכל חלקי הרכב.

מצלמת GPS היקפית

כיום אנו שומעים מדי פעם על התקנת מצלמות דשבורד ברכב, לטובת תיעוד הנסיעה ומקרים פוטנציאליים של תאונה או עבירות תנועה. רכבי העתיד ידעו להציע בנוסף לתיעוד מלא של הנסיעה מכל זווית אפשרית גם התרעות בטיחות כאשר צפויה פגיעה מכיוון כלשהו ברכב.

בנוסף, כאשר יהיה צורך בתמרון חניה, אפילו לא יהיה צורך להביט במראות מכיוון שכל צד ברכב מצויד במצלמה. כל מה שיהיה עליך לעשות הוא להעיף מבט במסך הענק שבדשבורד ולחנות צמוד למדרכה ולרכב שמאחור בדיוק של סנטימטרים. האוטו מצידו אף ידע לספר לנו בזמן אמת תמיד היכן הוא נמצא, בין אם נהיה באוטו ובין אם לאו, מה שיכול להיות יעיל במקרה ויש יותר מנהג אחד וצורך שוטף לדעת את מיקום הרכב.

פתיחת תא מטען ללא מגע

נכון שלא מדובר בגאדג'ט הכי חדש בשוק אבל הוא ללא ספק אחד המוצלחים. מי לא נתקל במצב בו שתי הידיים תפוסות וצריך לפתוח את תא המטען של הרכב? אז כאן, במקום להתלבט מה להניח על הטינופת שעל רצפת החניון, אם את הקניות או התיק שהוא חייך, צריך פשוט להעביר את כף הרגל מתחת לאיזור תא המטען של הרכב והופ! הוא נפתח. חובה בכל רכב.

קופסה שחורה

כבר היום ניתן לחבר לשקע ה-OBD (שקע הדיאגנוסיטיקה) של הרכב רכיב חכם היודע לנטר בזמן אמת את כל התנהגות הרכב והנהג. בעתיד, רכיב כגון זה כבר יגיע בילד-אין בתוך הרכב וידע לנטר ולנתח כל פיסת מידע לגבי התנהגות הרכב והנהג בזמן נסיעה או חלילה בזמן תאונה. רכיב זה יכול כבר היום לעשות פלאים בכל הקשור לידע על מה קורה במצב חירום ברכב.

 

כמו שזה נראה כרגע, הגאד'טים שהובאו כאן כנראה לא יהיו ציוד סטנדרטי ברכבים למכירה עד 20000 ש"ח. אלו פריטים שעדיין נמצאים ברכבי יוקרה אך בסופו של דבר יחלחלו אפילו לסופר מיני הפשוטה ביותר. עד אז, סעו בזהירות.

דילוג לתוכן