ההכנסות הצפויות מתחום ה- Mobile Health בשנת 2017 יעמדו על סך של כ- 23 מיליארד דולר

התחזית ממחישה הכנסות של כ- 23 מיליארד דולר מתחום ה- Mobile Health  על פי נתוני פורטל הסטטיסטיקה  Statista.com

הפורטל מציג עליה שנתית ניכרת באחוזי הכנסות מצטברים, החל משנת 2013 ועד שנת 2017 על פי התחזיות

 

השימוש בטלפונים סלולריים וחיישנים אלחוטיים כדי לאסוף נתונים ולהנגיש מידע רפואי, גדל במהירות בשנים האחרונות. אפליקציות (mHealth) Mobile Health המשמשות אותנו כיום לספירת קלוריות, מעקב אימונים, ניטור מדדים, הפסקת עישון וכו', מהוות רק את הפתיח, לפוטנציאל הגלום בהן לסיוע במחקרים רפואיים ולמתן אבחנה וטיפול רפואי מיידי.

מכשירים סלולריים מסוגלים לבצע מעקב ולהציג את מידע הרפואי של המשתמש, ברמה הגבוהה ביותר ואין ספק שעתיד הרפואה מתממשק למובייל בקצב מהיר.

הם מאפשרים ניתוח והצגה בזמן אמת, של מחלות, תנועה, צילומים, התנהגות, אינטראקציות חברתיות, זיהום סביבתי, מטבוליזם ומגוון רחב נוסף, של נתונים פיזיולוגיים. אפליקציות רפואיות רבות, יכולות לסייע לשימושים חדשניים ביותר במחקרים ביו-רפואיים ומאידך, מחקרים אלו יכולים לשמש לפיתוח יסודות הבסיס, של אפליקציות רפואיות למובייל.

כיוון שחיישני המובייל זעירים, ומצריכים אנרגיה מעטה, יש להם את היכולת להנגיש את מעבדת המחקר אל המטופל, בדרכים שלא היו אפשריות לפני כן. למשל, משתתפי ניסוי קליני אינם צריכים עוד להגיע למעבדה ולעטות על עצמם מכשירי ניטור מסורבלים, מה שיוצר אי נוחות, מדענים מקבלים כיום מידע איכותי יותר, כיוון שאינם צריכים להסתמך רק על שאלונים ויומני רישום באשר לנחקרים, נתונים ביולוגיים, התנהגותיים וסביבתיים אשר נקלטים ע"י החיישנים במכשיר הסלולרי, בזמן אמת, משפרים באופן משמעותי את הבנת הסיבה למחלה. החיישנים, שמנטרים מידע משולב, של תנועת המטופל (הליכה, ריצה, מנוחה), עם הפרמטרים הרפואיים שלו (דופק, חום, לחץ דם) והסביבה בה הוא נמצא (סביבה נקייה, זיהום אוויר, עשן) יכולים להפיק תוצאות לא רק לגביי מצבו הבריאותי בזמן אמת, אלא גם על מה מוביל לכך.

המרכז הרפואי שיבא והרצליה מדיקל סנטר עושים שימוש  באפליקציית קמיליון מובייל אשר פותחה ע"י חברת אלעד מערכות בשילוב חברת הבת אלעד פתרונות. האפליקציה מותאמת למכשירי אייפון ואנדרואיד, ומתממשקת באופן מאובטח למערכת קמיליון לניהול התיקים הרפואיים של המטופלים. מידע קליני המתועד ע"י צוותי הרפואה בנקודת הטיפול ישירות במערכת הקמיליון, זמין מיידית במכשיר הנייד כולל מידע קליני נוכחי והיסטורי , טיפולים ובדיקות שעבר, תרופות שנרשמו, רגישויות וכדומה.

אפליקציית קמיליון מובייל נועדה לאפשר לרופאים להתעדכן בתוצאות בדיקות והתפתחויות רפואיות של מטופליהם, גם כאשר הם אינם נוכחים פיזית בבית החולים והיא מאפשרת לרופאי המרכז הרפואי לצפות בתיקי המטופלים המשויכים להם ולקבל נתונים רפואיים בזמן אמת – כמו מדדים רפואיים, רגישויות ואלרגיות, היסטוריה רפואית ועדכון סטטוס רפואי באמצעות ממשק עשיר וידידותי, המשלב מלל, נתונים מספריים וגרפים.

 

האפליקציה אף נותנת מענה למצב בו המטופל נזקק למעורבות  של כמה רופאים במקביל במהלך הטיפול, ומקלה על התייעצויות, מעורבות ועדכון מלא ביניהם.
בכנס של האיגוד הישראלי למערכות מידע ברפואה שנערך במלון הילטון בת"א, הציגה אלעד מערכות יישומים אלו לצד אפליקציה המשלבת Video Streamingהמאפשרת להתייעץ עם רופא ישירות דרך האפליקציה. אפליקציה זו תיכנס לשימוש פעיל בהמשך השנה אצל אחד מגופי הרפואה המוכרים בארץ.

אופיר בר און, סמנכ"ל שיווק ומכירות אלעד מערכות מספר: "פיתוח אפליקציות המובייל הרפואיות, נעשה תוך מודעות ותשומת לב רבה לסוגיות הרגישות של אבטחת המידע ושמירה על סודיות המטופל. באפליקציית הקמיליון מובייל הנגישות לתיק הרפואי מתאפשרת לרופא, רק לאחר הזדהותו של הרופא וכן של המכשיר הסלולרי, דרכו הוא עושה שימוש באפליקציה. הנתונים הקליניים במערכת מתעדכנים בזמן אמת מול התיק הרפואי במערכת הקמיליון ומוצגים מיידית לרופא. במטרה למנוע זליגת מידע, המידע הרפואי אינו נשמר במכשיר הסמארטפון.

כנ"ל לגביי אפליקציית Smart doctors, אותה ניתן להוריד באמצעות האפסטור ובגוגל פליי, בעוד שכל ניהול האבטחה והרישום מתממשק לניהול המשתמשים בבית חולים אסותא. רק לאחר קבלת ההרשאה מבית החולים, ניתן להמשיך את תהליך הרישום לאפליקציה."

 

 

שילוב עולם המובייל במערכות הרפואיות של בית החולים מאפשר תהליכי טיפול יעילים, איכותיים ובעלויות נוחות יותר. נגישות המידע על המטופלים, לצוות הרפואי באמצעות טכנולוגיות המובייל, מהווה רפואה מתקדמת ומדויקת יותר עבור המטופל.

המובייל מחולל מהפכה בענף הרפואה. אפליקציות המובייל מייעלות ומקצרות את אופן העברת המידע לרופא, תוך חיסכון בזמן יקר ובמשאבים, וחשוב מכך – המעקב אחר מצב המטופלים הופך להיות צמוד גם כאשר הגורם הרפואי לא נוכח פיזית בבית החולים, או אפילו בארץ. אין ספק, שמדובר בבשורה שתשנה מהותית את זמינות הטיפול הרפואי, כפי שאנו מכירים אותו.

 

חיישנים במכשיר הסלולרי, המנטרים את דפוסי השינה של המטופל, יכולים להעביר מידע לרופא מבלי שהמטופל יטריח את עצמו למעבדת שינה. חיישנים המנטרים את לחץ הדם בזמן פעילות יומית, יכולים לאגור מידע לגביי המשתמש בכל שעה במשך היום ולא רק בשעה בה הוא נבדק במרכז רפואי.

ד"ר דן גלוון, מנהל השקעות מדעי החיים, אורום ונצ'רס אם.קיי.אי. אומר: "פיתוח אפליקציות סלולריות בתחום הבריאות, יוצרת מהפכה בתחום ועומדת לשנות את הרפואה על פיה. כיום בזכות אותן אפליקציות רפואיות, נפתחת בפני הרופאים והחולים גישה למידע, החלפת מידע, ניטור וניתוח מדדים וכן יכולת שימוש בהם, בזמן אמת לצורך טיפול. דברים שלא יכולנו לחשוב עליהם קודם. ההזדמנות היא ברורה. בארה"ב מוציאים כ-3.1 טריליון דולר בשנה על בריאות, מספר בלתי נתפס שאגב איננו מושפע מהשפל הכלכלי ונראה שההוצאה גדלה בין אם הכלכלה פורחת או דועכת. מרחב ההזדמנויות עצום עבור אפליקציות המובייל. יש הסכמה די גורפת שמערכת הבריאות בארה"ב איננה בריאה מדברים על כך שקיים בזבוז עצום של כסף – על פי ההערכות כ- 900 מיליארד דולר בשנה ותחום ה- mHealth יוכל להרוויח רבות אם הוא יתרום לייעול המערכת. האמריקאים משלמים על שירותי בריאות לפחות פי 4 מכל מקום אחר בעולם והם לא מקבלים יותר שירות, כיוון שהמערכת הזו מאוד בזבזנית ולא יעילה. הבירוקרטיה, שיטת ביטוחי היתר, הבדיקות המיותרות כחשש מפני תביעות,  כל אלו אינם מנוהלים נכון וה-mHealth עשוי ליהנות מחוסר יעילות זה.

מקרה מוכר לכולנו, צורך לראות רופא משפחה. בארה"ב יש שימוש יותר ויותר באפליקציות שמאפשרות להתייעץ עם רופא ישירות מתוך האפליקציה למשל, והשינוי המהותי מגיע עם האפשרות לייעל מערכת בלתי יעילה. המצלמה של הטלפון הנייד שיש לכולנו הופכת למכשיר רפואי, הרופא פתאום נגיש בהתרעה של דקות או שעות וזמן רב נחסך לכולם – על זה אפשר לגבות כסף.

יש יותר ויותר סטארטאפים שמפתחים אפליקציות לניהול מחלה (disease management) לדוגמה לחולים כרוניים בכלל וסוכרתיים וקדם סוכרתיים בפרט, האפליקציות הללו מאפשרות להם מעקב אחר הנתונים של החולה, כאשר החולה מזין לתוך האפליקציה את  מדדי הסוכר שלו. וכיום ישנם כבר אישורים ראשונים, להתממשקות בין מדי סוכר לסמארטפון, כך שבקרוב החולה לא יצטרך להזין את הנתונים הללו בעצמו, האפליקציה תדע למשוך אותם מתוך מד הסוכר ישירות. אז גם הנתונים, יועברו ישירות לענן כך שהרופא יוכל למשוך אותם משם ולעקוב ביתר דיוק ובזמן אמת, אחר מצבו הרפואי של החולה."

דילוג לתוכן