דן ליכטנפלד

הבאזז וורדס הטכנולוגים נשארו זהים. אז מה נשתנה ב- 2018?

מאת: דן ליכטנפלד

כולנו כבר שרים, אפילו באמצע הלילה, את הבאזז וורדס הטכנולוגים של העידן הנוכחי:  בינה מלאכותית, לימוד מכונה, אוטומציה ורובוטיקה, דאטה סיינס, האינטרנט של הדברים, בלוקצ'יין, פרודוקטיביות דיגיטלית ועוד הם המונחים הטכנולוגים החמים של 2018. הם היו כאן כבר ב- 2017, חלקם אפילו קודם לכן, אבל מה שמבחין בין השנה הנוכחית לשנים שקדמו לה היא העובדה שהטכנולוגיות הבשילו וכעת ניתן לדבר על הדבק הדיגיטלי שידביק אותן זו לזו ויציע פתרונות הוליסטים.

הרכב האוטונומי  הוא דוגמא מצוינת לשימוש בשלל טכנולוגיות משולבות:  עיבוד תמונה, ביג דאטה ואנליטיקס  ברמה גבוהה, מיפוי וזיהוי עצמים במרחב, מערכת ניהול בענן ועוד וראינו רק השבוע, שיש עוד הרבה מה לעשות עד אשר הרכב הזה יוכל לנסוע בבטחה על הכבישים, מבלי לסכן אותנו.  גם עיר העתיד החכמה מהווה נקודת מפגש של כל הטכנולוגיות החדשות, ובבוא היום, תבנה את עצמה באופן אוטומטי,  תדע כיצד להגיב לאירועים משתנים ואף תבצע באופן אוטונומי את עבודות התחזוקה והתפעול של עצמה.

להלן 3 טכנולוגיות בדידות שירכיבו את העתיד שלנו:

1.      בינה מלאכותית, אוטומציה ומכונות לומדות נכנסות כיום לכל הזירות, משפרות את החיים שלנו  ומאפשרות לנו ליהנות משירותים חכמים, מונגשים ומותאמים אישית. הספקים יודעים להציע לנו את המוצר או השירות שאנחנו רוצים בדיוק עכשיו, גוגל, אמזון, פייסבוק ורבים אחרים עוקבים אחרינו, לומדים את ההעדפות שלנו ומדייקים בול בבחירות שהם עושים עבורנו.  סירי, אלקסה וסמסונג מאזינות לנו וגם מגיבות לא רע למשאלות הלב. אני מדבר, בעמדת קפה במשרד, על פלוטילה ביוון ותוך שניה החופשה החלומית צצה בפיד שלי, כולל קורס סקיפרים שעומד להיפתח בחודש הבא.

2.      עולם הביג דאטה ועימו הדאטה סיינס יתפסו עוד נפח ונוכחות עד סוף השנה. אנו כבר רואים כי יותר ענפים, ארגונים, חברות ואפילו עסקים בינוניים וקטנים מטמיעים טכנולוגיות לאיסוף דאטה ולניתוח עמוק של הנתונים, לרבות, יכולות זיהוי דפוסים, קורלציות ואנומליות, וניסוח תובנות. אלה מתורגמים לשיפור חווית הלקוח, ויצירת קשר אישי ופרסונלי עימו.

3.      התחום השלישי החיוני כל כך, שכובש עוד טריטוריות זה התחום של מדפסות תלת-מימד. אלה נכנסו כבר לעולם הרפואה, לרבות היכולת לשחזר עצמות, כמו גם לענפים אחרים עם יכולת להדפיס מתכת, פלסטיק ועוד חומרים.

 

הטרנספורמציה הדיגיטלית, אשר במידה זו או אחרת, מרבית השוק עסוק בה, היא הגורם המאפשר – הדבק שיאפשר לטכנולוגיות אלו ואחרות להיכנס לחיים שלנו בצורה מועילה ותורמת. שוק הקומודיטי על כל ענפיו, ביטוח, בריאות, קמעונאות ועוד מחפש היום את הפרסונליזציה ואת האישי,  והדיגיטל הוא האמצעי להמיר את יכולות הניתוח המתקדמות ליתרון עסקי. מוצרים כמו Google Home או Amazon Echo, המבוססים על מנוע AI חזק, מהווים דוגמא לחיבור בין הפיזי לדיגיטלי. גם בעולם התלת מימד, לדבק הדיגיטלי תפקיד חשוב במימוש ההדפסה.  טכנולוגיות הסריקה וההדפסה התלת-ממדיות משלבות כוחות ומאפשרות מעבר ברזולוציה גבוהה מן העולם הדיגיטלי לעולם הפיזי ולהיפך, עם היכולת לסרוק, לערוך ולשכפל פריטים מוחשיים, על מנת  ליצור העתקים מדויקים, ואף משופרים, של המקור.

כל טכנולוגיה בודדת קיימת כבר מספר שנים אבל החיבור של כל הטכנולוגיות יחד, כפי שיבוא לידי ביטוי בעשור הבא, יביא את הקפיצה המשמעותית. ממש כמו תאוריית הגשטלט, או המושג סינרגיה, המערכת השלמה תהיה שווה הרבה יותר מסך הטכנולוגיות שירכיבו אותה.

הכותב הוא מייסד ומנכ"ל Ideo Digital, המתמחה בליווי חברות בבניית אסטרטגיה דיגיטלית ומימושה

דילוג לתוכן