האסטרונאוטים בתחנת החלל הבין לאומית נאלצו להכנס למקלט כתוצאה מזבל רוסי משוטט בחלל שאיים להתנגש בהם (הסרט כוח משיכה זוכרים?)

בשבוע החולף בשעות הבוקר נאלצו האסטרונאוטים שמאיישים את תחנת החלל הבין לאומית להכנס לאזור הממוגן של תחנת החלל הבין לאומית עכב כך ששרידי לווין מזג אוויר רוסי ישן התקרבו בצורה שסיכנה את תחנת החלל הבינלאומית, זו הפעם הרביעית שאסטרונאוטים על סיפון תחנת החלל הבינלאומית נאלצים להתגונן בפני  זבל חללי.
באס"א מסבירים בבלוג קצר על המהלך, צוות על סיפון תחנת החלל הבינלאומית התבקשו לתפוס מחסה ברכב Soyuz הרוסי שעוגן דרך קבע בתחנה. נאס"א כינתה את המהלך "אמצעי זהירות בשל גישה קרובה ומסוכנת צפויה של פיסת פסולת חלל בנתיב התנגשות על מסלול תחנת החלל הבין לאומית ," מאחר וזהו  כלי הרכב הבטוח ביותר להיות בו במהלך אירוע שעלול לפגוע בתחנת החלל.

בדרך כלל, החללית הייתה פשוט מפנה את הדרך בפני הפסולת במידה ומסלול הפסולת היה נחזה מוקדם יותר אירוע מעין זה התרחש ארבע פעמים בעבר, כולל בשנת2011 ו- 2012, התמרון והתרגולת סביב פסולת משוטטת היא די שכיח למרבה המזל, הצוות קיבל את הודעת הארגעה לאחר הפסולת עברה. אבל זו תזכורת נוספת שזבל משוטט בחלל הופך להיות יותר ויותר בעייתי ומסוכן מידי שנה.

לא קל להסביר מדוע עד היום אין לנו עדיין מערכת לניקוי ואיסוף שברי וחלליות משוטטות ולא מתפקדות מאחר וכלולים בכך נושאים טכנולוגיים וגיאו-פוליטיים מורכבים. בשנה שעברה, במסגרת שיחות של io9’s מארק שטראוס ביקש מתרזה היצ'נס, המנהלת של המכון למחקר של האו"ם לפירוק נשק, לטפל ולתת את הדעת לבעיה המסוכנת ההולכת וגדלה של פסולת החלל.

היצ'נס נתנה לנו הצצה לעולם המסובך להפליא של הזבל בחלל (בקישור הרצ"ב) שהסרתו כרוכה לא רק בהשקעה מסיבית של משאבים, אלא גם בבעיות פוליטיות עדינות, וחוקי חלל דביקים, והאפשרות שמערכת להסרת פסולת חלל יכולה לשמש שימוש כפול כמו למשל נשק להשמדת לווינים:

Space Junk Is Becoming a Serious Security Threat

http://io9.com/space-junk-is-becoming-a-serious-security-threat-1609185996

למעשה, ולמען האמת התקבל עדכון בתחילת החודש מהמרכז השוויצרי אקול פוליטכניק הפדרלי דה לוזאן להנדסת החלל, על כך שהם עוסקים בפיתוח לווין במיוחד כדי להסיר שרידי לווין שוויצרי שיצא משימוש והפך לפסולת חלל

 

דילוג לתוכן