האיסור שהטיל מבקר המדינה על השרים לקנות ביטקוין נובע מבורות ופחד

האיסור שהטיל מבקר המדינה, יוסף שפירא, על שרי הממשלה וסגניהם לרכוש ביטקוין הוא אנכרוניסטי ומבטא בורות ופחד מטכנולוגיה, אומר אלי בז'רנו, מנכ"ל בורסת המטבעות הדיגיטליים הישראלית Bit2C וחבר דירקטוריון איגוד הביטקוין הישראלי.

 

המבקר לא הפנים שמטבעות דיגיטליים הם אמצעי תשלום לגיטימיים וכפי שלא יעלה על דעתו לאסור על שרים לרכוש דולרים או כל מטבע אחר או לפתוח חשבון בפייפאל כך אין שום סיבה לאיסור על ביטקוין, אומר בז'רנו. למקבלי ההחלטות בישראל אין שום יכולת להשפיע על שערו של הביטקוין, כך שהחשש לניגודי ענינים דוקא קטן משמעותית מהחזקה של מטבע זר שמושפע מחוזקו של השקל.

 

מוטב היה אילו מבקר המדינה היה מסתפק בחובת הדיווח והחזקת נכסי השקעה בנאמנות המוטלת ממילא על השרים ולא מטיל עליהם איסור גורף שמשדר מסר שלילי לציבור בארץ ובעולם. זה אינו המסר שאנו מצפים לשמוע ממדינה שמתהדרת בצדק בתואר "אומת הסטרטאפ", אומר בז'רנו. רשויות שלטוניות אחרות כמו שלטונות המס מגבשות את כללי ההתנהלות עם המטבעות הדיגיטלים, ויש לברך אותם על כך, לצעוד עם הקדמה ולקדם הפיכת המטבעות הדיגטליים לאמצעי תשלום מקובל.

 

בישראל פועלים כבר היום מעל 40 סטרטאפים בתחום המטבעות הדיגיטליים. המסרים שמעבירה הממשלה יכולים להשפיע על החלטות של חברות אם לבצע את הפיתוח בישראל או בחו"ל. אנו יכולים להפוך למובילים בעולם בתחום מתפתח זה, אולם מדיניות מלאת פחד מצד גורמים ממשלתיים עלולה לגרום לכך שנחמיץ את ההזדמנות.

דילוג לתוכן