דו"ח סימנטק ליוני: עלייה בהיקף ההתקפות המקוונות על חברות קטנות – מעל לשליש מכלל ההתקפות

ארגונים גדולים, בהם יותר מ-2,500 עובדים, עדיין סובלים מכמות ההתקפות הגדולה ביותר – בממוצע 69 התקפות הנחסמות כל יום
36% מהתקפות הממוקדות (58 התקפות ליום), במהלך החצי השנה האחרונה, היו מכוונות לעסקים בהם 250 עובדים או פחות, עלייה לעומת רמה של 18% שנמדדה בדצמבר האחרון – כך עולה מדו"ח איומי האינטרנט של סימנטק (Symantec) לחודש יוני 2012.

במהלך ששת החודשים האחרונים, המספר הכולל של התקפות ממוקדות יומיות המשיך לגדול בקצב מינימאלי של 24%, עם ממוצע של 151 התקפות ממוקדות אשר נחסמו כל יום במהלך החודשים מאי ויוני.

ארגונים גדולים, בהם יותר מ-2,500 עובדים, עדיין סובלים מכמות ההתקפות הגדולה ביותר – בממוצע 69 התקפות אשר נחסמות כל יום.

ראם מגן, מנהל ערוצי ההפצה והשותפים בסימנטק ישראל: "מסתמן שיש קשר ישיר בין העלייה בכמות ההתקפות על עסקים קטנים והירידה בכמות ההתקפות על עסקים גדולים. זה כמעט נראה כאילו התוקפים מסיטים את המשאבים שלהם ישירות מקבוצה אחת לאחרת. יתכן וחברה קטנה אינה המטרה העיקרית, אבל תוקף יכול להשתמש בארגון קטן כקרש קפיצה לתקיפת חברה אחרת".

תעשיית הביטחון (תת קטגוריה של המגזר הציבורי) הייתה התעשייה שעמדה במוקד ההתקפות במחצית הראשונה של 2012, עם ממוצע של 7.3 התקפות ביום. מגזרי הכימיה/ פרמצבטיקה והייצור שומרים על מקומות 2 ו-3 מיד אחריה. מטרות אלו קיבלו באופן ברור אחוז קטן יותר מתשומת הלב הכללית לעומת שנת 2011, אך מגזר הכימיה/ פרמצבטיקה עדיין נפגע על ידי אחת מכל חמש התקפות ממוקדות, בעוד מגזר הייצור עדיין מהווה כמעט 10% מכלל ההתקפות הממוקדות.

"על אף הגידול במספר, התקפות ממוקדות הן עדיין עניין די נדיר. התקפות ממוקדות משתמשות בנוזקות מותאמות אישית ובהנדסה חברתית מעודנת וממוקדת, כדי להשיג גישה לא מורשית למידע רגיש. אנו רואים בכך את השלב הבא בהנדסה חברתית, בו התוקפים משקיעים באיסוף מידע מקדים וממוקד במיוחד", הוסיף מגן.

ממצאים נוספים שעולים מהדו"ח מראים כי ישראל מתיישרת עם הממוצע העולמי: אחרי מספר חודשים בהם רמות דואר הזבל בישראל עברו את הממוצע העולמי, ביוני 2012 אחוז דואר הזבל בתעבורת המיילים בישראל השתווה לזה שבעולם – 66.8% (בחודש שעבר בישראל – 69.4%). כמות הווירוסים המועברים דרך מייל בישראל ממשיכה להיות נמוכה משמעותית וחוזרת לרמתה הממוצעת. בעוד בעולם אחד מכל 316.7 מיילים מכיל וירוס או נוזקה ומוגדר כמזיק, בישראל רק אחד מכל 1318.1. הנתון הזה מרשים, במיוחד מאחר והוא מהווה כמחצית מהכמות של מספר המיילים שהוגדרו כמזיקים בישראל בחודש שעבר – אחד מכל 600.7.

רמות דואר הזבל העולמיות ממשיכות במגמת ירידה גם בחודש יוני, כאשר ירדו ב- 1% מרמתן במאי 2012, לכדי 66.8% מתעבורת הדוא"ל (אחד מכל 1.5 אימיילים). המדינה עם תעבורת דואר הזבל הגדולה ביותר הייתה הונגריה, כאשר 74.3% מתעבורת הדוא"ל במדינה סווגה כדואר זבל, כאשר המגזר העסקי שסבל מכך הכי הרבה היה תעשיית המכוניות (69.7% דואר זבל). 66.4% מתעבורת הדוא"ל בארגוני SMB (עסקים קטנים ובינוניים) הייתה דואר זבל, בעוד אצל ארגונים גדולים השיעור היה גבוה יותר – 66.9%.

לעומת זאת, כמות הווירוסים המועברים דרך מייל בעולם עלתה בחודש יוני ב-0.04% מרמתה בחודש הקודם, לכדי אחד לכל 316.5 מיילים (הווה אומר, ש-0.31% מהדוא"ל כלל בתוכו וירוסים). לעומת זאת, חלה ירידה, של 1.2%, בכמות הקישורים לאתרים חשודים באותם המיילים, לכדי 27.4%. המדינה בה נמדדה הכמות הגדולה ביותר של אימיילים שכללו בתוכם וירוסים או נוזקות, הייתה הולנד, עם 48.6% (כמעט אחד מכל שני מיילים). ביפן, למשל, רק אחד מכל 2,372.8 אימיילים הוגדר כמזיק. המגזר שבו נחסמו הכי הרבה אימיילים מחשש להיותם מזיקים, היה המגזר הציבורי (אחד מכל 89.8 מיילים). תעבורת המיילים בעסקי SMB כללה מייל אחד מכל 306.8 שהוגדר כמזיק (בעוד בארגונים גדולים המצב פחות טוב – אחד לכל 269 מיילים הוגדר כמזיק).

 

דילוג לתוכן