גרטנר: תעשיית הציוד האלקטרוני ברמת המשתמשים הסופיים נמצאת בשלבי ההתאוששות המוקדמים

תעשיית הציוד האלקטרוני בעולם נמצאת בדרך להתאוששות. עם זאת, קיימת אי וודאות רבה בכל הנוגע להתאוששות המקרו כלכלית ובאשר לאפקטיביות חבילות התמריצים הממשלתיות, בעיקר כאשר התמריצים יסתיימו, כך לפי גרטנר .
 
תעשיית הציוד האלקטרוני בעולם נמצאת בדרך להתאוששות. עם זאת, קיימת אי וודאות רבה בכל הנוגע להתאוששות המקרו כלכלית ובאשר לאפקטיביות חבילות התמריצים הממשלתיות, בעיקר כאשר התמריצים יסתיימו, כך לפי גרטנר חברת המחקר והייעוץ הבינלאומית לטכנולוגיית מידע ותקשורת (ICT). כתוצאה מכך, בגרטנר לא מצפים לדפוס התאוששות יציב עד שנת 2010 ומכירות המוליכים למחצה אינן צפויות להגיע לרמות השיא שהיו ב-2007 עד שנת 2012
 
"כמעט כל המגזרים בשוק הציוד האלקטרוני הגיעו לשפל המדרגה וממתינים לסימנים של "צמיחה ראשונית", בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד", אמר קלאוס רינן, סגן נשיא בקבוצת ייצור המוליכים למחצה בגרטנר. "הסימנים הראשונים של הצמיחה יתבטאו בתבניות רכישה עונתיות בשוק המחשבים האישיים במהלך הרבעון השלישי של 2009, למרות שמגזרים עיקריים אחרים לא יתחילו להראות צמיחה ראשונית שנתית עד 2010".   
 
"יצרני מוצרי האלקטרוניקה וספקיהם חייבים לשים לב לדפוס ההתאוששות הצפוי בכל מגזר ולתכנן תגובה נפרדת עבור כל אחד ממגזרים", אמר ג'ים טולי, סגן נשיא ואנליסט בגרטנר. "במיוחד, מועד הצגת מוצר חדש צריך להיות מסונכרן עם רצף ההתאוששות הצפוי".
 
באחרונה עדכנה גרטנר את ציפיותיה להתאוששות בענף הציוד האלקטרוני, תוך התייחסות לכל מגזר בנפרד:
 
המחשבים האישיים:
לפי ממצאי גרטנר, חל שינוי קטן בהתאוששות ענף המחשבים האישיים. לאחר שהמכירות ירדו לשפל ברבעון הראשון של 2009, צפויה התאוששות יציבה עד הרבעון השלישי של 2010. התחזית להתאוששות בתחום מושפעת מירידה בביקוש של ארגונים והעובדה כי ההוצאות בארגונים על IT לא צפויות לעלות עד 2010. בניגוד לכך, הביקוש של משקי הבית למחשבים אישיים היה גבוה מהצפוי ומשקף את הדרך שבה צרכנים מעריכים ומשתמשים במחשבים אישיים, אפילו בזמנים קשים. התחזית הכוללת עבור הענף עודכנה כלפי מעלה, במיוחד עבור ארה"ב וסין, לאור החיזוק המתמשך בשוק ה-PC הביתי ושיפור התחזית עבור הכלכלה העולמית.
 
טלפונים ניידים
בעוד שהתחזית המקורית הייתה שמכירות הטלפונים הניידים יגיעו לשפל ברבעון השלישי של 2009, הגיע ייצור הטלפונים הניידים לשפל ברבעון הראשון של 2009. כעת, צפוי שוק זה להיות הראשון שיראה סימני התאוששות יציבים, החל מהרבעון הראשון של 2010. שיפורים יסודיים בשוק הטלפונים הניידים הינם המניע העיקרי לשיפור וכעת גרטנר מעריכה כי היקף ייצור הטלפונים הניידים ירד ב-2009 ב-8% בלבד, 4% פחות מהתחזית האחרונה שנעשתה במאי 2009.
ההתעוררות בשוק מוסברת ברובה בביקוש לטלפונים בעלי פונקציות בסיסיות בשווקים המתפתחים, בעיקר בסין, ובביקוש לטלפונים חכמים שממשיך לעלות, עם התגברות התחרות בין היצרנים והירידה במחירים.
 
תקשורת קווית
התחזית לשוק התקשורת הקווית הרוויח מההוצאות של סין על תשתיות ומתחילת ההתאוששות במדינות המפותחות, שהייתה מוקדמת מהצפוי. הדבר גרם לכך שהתחזית של גרטנר באשר למועדי נקודת השפל וההתאוששות הראשונית הוקדמה בשני רבעונים. למרות זאת, להערכת גרטנר הצמיחה בשוק תהיה חלשה יחסית עד 2011. המשמעות היא שאת התקופה שבין הצמיחה הראשונית לבין צמיחה יציבה של השווקים, עדיף לתאר כתקופת יציבות, יותר מאשר כחזרה מהירה לרמות הצמיחה ההיסטוריות.
 
מוצרי אלקטרוניקה למשקי הבית
למרות צמיחה סבירה בשוק טלוויזיות ה-LCDונגני Blu-ray DVD ב-2009, קטגוריות רבות אחרות הצביעו על רמת מכירות שטוחה, עם מעט צמיחה או היעדרה, או ירידה בהכנסות ובהיקף המשלוחים, בין הרבעון הראשון לרבעון השלישי.
נראה ששוק מוצרי האלקטרוניקה הצרכנית נקלע לסיטואציה שבה הוא נמצא בין שני מצבים קיצוניים, וגרטנר דחתה את הסממנים לתחילת הצמיחה לרבעון השני של 2010. גרטנר צופה כי החל מהרבעון השני של 2010, תחול יציבות רבה יותר, אך יחד עם זאת, צופה כי הסימנים של חזרה לשיעורי צמיחה שהיו קודם למיתון יתרחשו עד הרבעון הראשון של 2011.
 
  
"למרות שהסימנים הראשונים של התאוששות בתעשיית האלקטרוניקה מתחילים להופיע, הנזק מהמיתון הנוכחי בענף יורגש במשך זמן רב", אמר רינן. "הדבר מתבטא בתחזית ההכנסות הנוכחית שלנו למשך חמש השנים הבאות, עבור ענף המוליכים למחצה, שלא מראה התאוששות ברמות של היו ב-2007 עד לשנת 2012. היצרנים חייבים להתכונן לשינויים משמעותיים בהתנהגות הרכישה של הצרכנים, בדפוסי הביקוש הטכנולוגיים ובאופי הספקים המשתנה".

דילוג לתוכן