גרטנר: עשר הטכנולוגיות האסטרטגיות ל-2011

"על ארגונים לקחת בחשבון את עשר הטכנולוגיות הללו בעודם מבצעים תכנון אסטרטגי, ולקבל לגביהן החלטות לטווח של השנתיים הקרובות", כך דיוויד קירלי, סגן נשיא ואנליסט בכיר בגרטנר.
 אנליסטים בגרטנר (ניו יורק: IT) – חברת המחקר והייעוץ הבינלאומית המובילה לתחומי טכנולוגיית מידע ותקשורת (ICT), הצביעו לאחרונה בכנס Symposium/ ITxpo שערכה החברה באורלנדו, על עשר הטכנולוגיות והמגמות האסטרטגיות עבור מרבית הארגונים ב-2011.

גרטנר מגדירה טכנולוגיה אסטרטגית כטכנולוגיה קיימת שהגיע לבגרות והפכה למתאימה עבור מגוון רחב של יישומים, או כטכנולוגיה חדשה המציעה יתרונות עסקיים באמצעות יישום מוקדם שלה.

טכנולוגיה אסטרטגית היא בעלת הפוטנציאל להשפיע באופן משמעותי על ארגונים במהלך שלוש השנים הקרובות. מידת ההשפעה נקבעת על פי רמת השיבוש הנגרם לפעולת ה-IT או הפעילות העסקית, גובה ההשקעה הכספית הנדרשת, או הסיכון שבאימוץ מאוחר שלה.

"על ארגונים לקחת בחשבון את עשר הטכנולוגיות הללו בעודם מבצעים תכנון אסטרטגי, ולקבל לגביהן החלטות לטווח של השנתיים הקרובות. ההחלטה יכולה להיות לא לעשות כלום לגבי טכנולוגיה אחת ולהשקיע באחרת, והיא גם יכולה להסתכם בבדיקה של טכנולוגיה מסוימת, או לחילופין – להשקיע בפריסתה משאבים רבים", אומרים דיוויד קירלי וקארל לונץ', סגני נשיא ואנליסטים בכירים בגרטנר.

   רשימת הטכנולוגיות האסטרטגיות של גרטנר כוללת בין היתר:

·         מחשוב ענן. בשלוש השנים הקרובות נראה גישות לשירותי ענן, אשר נופלות בתחום שבין הציבורי הפתוח לפרטי הסגור. הספקיות יציעו חבילות שירותי ענן שיחברו את הטכנולוגיות והמתודולוגיות הציבוריות של הספקית לכדי צורה שתאפשר הטמעתן בארגון הלקוח. רבות גם יציעו ניהול מרחוק של הטמעת שירותי הענן.
·         יישומים ניידים ומכשירי טאבלט. גרטנר מעריכה כי עד שנת 2010, 1.2 מיליארד איש יהיו בעלי מכשיר כף יד המסוגל לגלישה עשירה ומסחר נייד, ואשר ישמש סביבה נוחה לחיבור בין תחום הניידים עם תחום האינטרנט. המכשירים הניידים הופכים למחשבים בזכות עצמם, הכוללים יכולות מעבד ורוחב פס מפתיעים. איכות חוויית המשתמש במשכשירים אלה מובילה לקוחות לתקשר עם חברות באמצעותם, ומגמה זו מובילה למירוץ להשקת יישומים ככלי תחרותי לשפר את היחסים עם הלקוח ולצבור יתרון על המתחרים.
·         תקשורת ועבודה על גבי רשתות חברתיות. גרטנר צופה כי עד 2016, הטכנולוגיות החברתיות ישולבו עם מרבית היישומים העסקיים. על פי גרטנר, המדיה החברתית ניתנת לחלוקה לארבעה תחומים: רישות חברתי – מוצרי ניהול עמודי משתמש כמו מייספייס, פייסבוק, לינקדאין ופרנדסטר, וכן יישומים שעוזרים למצוא אנשים באמצעות אלגוריתמים וניתוח יחסים בינאישיים; עבודה על גבי רשתות חברתיות – טכנולוגיות וויקי, בלוגים, מסרים מיידיים, שיתוף פעולה משרדי וחוכמת המונים; פרסום תכנים חברתי – טכנולוגיות שמסייעות לקהילות ביצירת מאגרי תוכן אישי והפיכתו לנגיש וניתן לשימוש, כמו יוטיוב ופליקר; תגובות ברשתות חברתיות – קבלת תגובות ודעות על תכנים שמועלים ביוטיוב, פליקר, דיג, דלישס ואמאזון.
·         וידאו. על פי גרטנר, עד 2013 יותר מ-25% מהתוכן אליו נחשפים העובדים במהלך היום יהיה קשור לתמונות, וידאו או אודיו. בגרטנר מסבירים כי הוידאו נכנס במהירות לשימוש בקרב חברות שאינן חברות מדיה, ומקבלת תאוצה עקב שימוש מוגבר בוידאו על ידי טכנולוגיות הנמצאות במגמת עלייה, כמו צילום דיגיטלי, מכשירים אלקטרוניים, אינטרנט, תוכנה חברתית, תקשורת אחודה, טלוויזיה באינטרנט ומחשוב נייד.
·         מחשוב מודע-הקשר. גרטנר צופה כי עד לשנת 2013, יותר ממחצית חברות הפורצ'ן 500 יפעילו תוכניות עסקיות הקשורות למחשוב מודע-הקשר, וכי עד 2016, שליש משוק מוצרי הצריכה הניידים יבוסס על טכנולוגיות מחשוב מודע-הקשר. מדובר במחשוב שעושה שימוש במידע על המשתמש, פעילותו והעדפותיו על מנת לשפר את הממשק עימו.
·         טכנולוגיות אנליטיקה מתקדמת. עלייה ביכולות המחשוב והמכשירים הניידים, יחד עם שיפור ברמת החיבוריות, מאפשרים את התרחשותו של מעבר באופן בו חברות תומכות בהחלטות תפעוליות.
·         אנליטיקה ברשתות חברתיות. יכולת מדידה, ניתוח ופענוח של תקשורת וחיבורים בין אנשים, רעיונות ונושאים, על גבי רשתות חברתיות והאינטרנט במקום העבודה. כלים לביצוע הפעולות הללו שימושיים לצורך בחינת מבנים חברתיים, כמו גם דפוסי עבודה של יחידים, קבוצות או חברות.
·         זיכרון פלאש במערכות IT. גרטנר צופה שימוש עצום בזיכרון פלאש על גבי מכשירי קצה, ציוד מדיה ומערכות IT אחרות. זאת בעיקר עקב העובדה כי בניגוד לזכרון RAM, זיכרון פלאש נותר בעינו גם כשאינו מקבל חשמל, ובכך דומה יותר לכונן אשר מכיל זיכרון שחייב להישמר גם במקרה של הפסקות חשמל.
·         מחשוב מרובה בו זמני. הגל השלישי של המחשוב יכלול מחשבים מוטמעים באופן בלתי נראית אל תוך סביבת החיים. זאת עקב שגשוג מהיר של מחשבים ורשתות עד לנקודה בה לא יוכלו להתנהל באמצעות מערכות מרכזיות מסורתיות.
·         מחשבים ותשתיות מבוססי מארג. צורת מחשוב מודולרית, בה מערכת יכולה להיבנות ממודולים נפרדים המחוברים באמצעות מארג רשת או לוח אם ממותג, ומנוהלים על ידי מערכת ניהול משאבי המארג (FRPM).
 
להודעה המלאה: http://www.gartner.com/it/page.jsp?id=1454221
 

 

דילוג לתוכן