גרטנר חושפת תחזיות טכנולוגיות לחמש השנים הקרובות

גרטנר הציגה תחזיות מרכזיות המבשרות על שינויים ארוכי טווח בגישה כלפי ארגוני IT וכלפי השוק שאותו הם משרתים. התחזיות הבולטות של שנה זו היו רחבות יותר מבעבר וכללו גם מעקב אחר השינויים הצפויים באינטראקציות בין ה-IT לבין המשתמשים. ארגונים היום עושים תוכניות כיצד לנווט את דרכם בהתאוששות הכלכלית ולהתכונן לקראת צמיחה מחודשת, והתחזיות שלנו ל-2010 מתמקדות בהשפעות של שינויים קריטיים במאזן השליטה והכוח בתחום ה-IT", מסביר ברוך גינדין, מנכ"ל גרטנר המזה"ת. "זוהי תקופה שבה צפוי יותר פיקוח כלכלי ורגולטורי ובחינה מעמיקה של כל החלטה בנוגע להשקעות בתחום ה-IT, ואין כמעט ארגון שלא יושפע מכך".
 
עד 2012, 20% מהעסקים לא יחזיקו נכסי IT. כמה מגמות הכרוכות זו בזו יעמדו מאחורי ההפחתה בנכסי חומרת IT, ביניהן ניתן למנות את הוירטואליזציה, שירותים עם יכולות עננים, ועובדים המריצים מחשבים אישיים ומערכות ניידות על רשתות ארגוניות.
הצורך בחומרת מחשוב, בין אם במרכז הנתונים ובין אם במערכת ההפעלה השולחנית של העובד, לא ייעלם לגמרי. עם זאת, אם הבעלות על החומרה עתידה לעבור לצד שלישי, הרי שצפוי שינוי משמעותי בכל ההיבטים השונים של תעשיית חומרות ה-IT.
 
עד 2012, חברות שירותי IT שמרכזן בהודו יהוו 20% מכלל האגרגטורים (מרכזי שירותי ענן) המובילים בשוק (באמצעות מוצרי ושירותי עננים). גרטנר צופה כי חברות שירותי ה-IT שמרכזן בהודו ימנפו את מיצובן החזק בשוק ואת רמות האמון שכבר רכשו לעצמן בעולם כדי לבחון מודלים של גידול הכנסות לא לינאירי ועבודה עם יוזמות מו"פ מעניינות, במיוחד בתחום של מחשוב עננים.
 
עד 2010 יהפוך הפייסבוק למרכז האינטגרציה של רשתות חברתיות ותהליכי חיברות באמצעות הרשת. הפייסבוק יתמוך בפיתוח של רשת חברתית מבוזרת עם תאימות ויכולת הפעלה הדדית וימלא בה חלק מרכזי וחשוב. עם המשך צמיחתו של פייסבוק תהפוך התאימות הזו לקריטית להצלחתן ולהישרדותן של רשתות חבריות אחרות, של ערוצי תקשורת ושל אתרי מדיה אחרים. רשתות חברתיות אחרות (לרבות טוויטר) ימשיכו להתפתח ולחפש אחר אפשרויות התרחבות והתמחות במסגרת התקשורת או תחומי התוכן, אבל פייסבוק הוא העתיד לייצג מכנה משותף עבור כולם.
 
עד 2014, רוב עסקי ה- IT יכללו שיקולים של עלויות הפחתת הפחמן. היום, ניהול ההספק של המערכות השולחניות והפעלת השרתים מייצגים חיסכון ניכר בעלויות האנרגיה. הלחצים הכלכליים והפוליטיים להפגין יותר אחריות בנושא של פליטות תחמוצת הפחמן יאלצו יותר ויותר עסקים לכמת את עלויות הפחמן שלהם בעסקים. היצרניות יידרשו לספק נתונים סטטיסטיים על מחזור חיי הפחמן עבור המוצרים שלהן, או לספוג ירידה בנתח השוק שממנו הן נהנות.
 
 
ב-2012, 60% מפליטות גזי החממה של כל מחזור חייו של מחשב חדש יתרחשו עוד לפני הפעם הראשונה שבה ידליק המשתמש את המחשב. ההתקדמות לעבר הפחתת ההספק הנדרש בתהליך בניית מחשב לא הייתה מהירה במיוחד. מחשב אופייני צורך פי עשרה ממשקלו בדלקים מאובנים, אבל כ-80% מכלל השימוש של המחשב באנרגיה עדיין מתרחשים במהלך ייצור המחשוב ושינועו. מודעות סביבתית וחקיקה יותר ויותר קפדנית יעלו את ההכרה במשמעות פליטת תחמוצת הפחמן בתהליכי הייצור והשימוש.
 
 
 
עד 2015 תחול חקיקה מיוחדת על השיווק באמצעות האינטרנט, מה שיאפשר יותר בקרה על ההוצאות הכלל העולמיות בתחום השיווק באינטרנט המגיעות ליותר מ-250 מיליארד דולר. על אף מאמצים כלל עולמיים למנוע דואר זבל, "הבלגן חוגג" בכל ערוצי השיווק ברשת. לחץ ללקיחת אחריות רבה יותר משמעו שתלונותיהם של של צרכנים מרוגזים יובילו בסופו של דבר לחקיקה שתסדיר את השיווק באמצעות האינטרנט. חברות המתמקדות בעיקר באינטרנט למטרות שיווק עלולות למצוא עצמן במצב שבו אין להן דרך אפקטיבית לשווק ללקוחות. ארגונים העוסקים בפתרונות שיווק באינטרנט עלולים למצוא עצמם עומדים מול שוק מדולדל שבו יותר ויותר גופים יעבירו את משאבי הפרסום והשיווק שלהם לערוצים אחרים.
 
עד 2014, יותר משלושה מיליארד מכלל האוכלוסייה הבוגרת בעולם יוכלו לבצע עסקאות אלקטרוניות באמצעות טכנולוגיות ניידות או האינטרנט. המחקר של גרטנר מצביע על כך שעד 2014 יגיע שיעור החדירה של הטכנולוגיות הניידות ל- 90% ו-6.5 מיליארד חיבורים ניידים. החדירה לא תהיה אחידה כיוון שביבשות כמו אסיה (להוציא את יפן) נהיה עדים לשיעור חדירה של 68% ואילו באפריקה רק 56%. אמנם לא כל אדם המחזיק בטלפון נייד או בגישת אינטרנט באמת יבצע עסקאות אלקטרוניות, אך לכל אחד תהיה היכולת לעשות זאת.
 
עד 2015 השפעתו של ההקשר על קשרי לקוחות ועל שירותי הצריכה הניידים תהיה חשובה כמו השפעת המנועים על הרשת. החיפוש אמנם מספק את ה"מפתח" לארגון מידע ושירותים ברשת, אבל ההקשר עתיד לספק את ה"מפתח" להשגת חוויה אישית שמותאמת למשתמש בהתנסות עם כל הטלפונים החכמים וטכנולוגיית המידע. ההקשר יתמקד באיתור דפוסים, במיוחד של מיקום, נוכחות ואינטראקציות חברתיות. יתרה מכך, בעוד שהחיפוש התבסס על "משיכת" מידע מהרשת, השירותים מועשרי התוכן יתמקדו דווקא בדחיפת המידע אל המשתמשים.
בעלי המיצוב החזק ביותר במודל העסקי ממוקד ההקשר יהיו ספקיות ההקשרים. הרשת, ההתקנים, הפלטפורמות החברתיות, ספקיות שירותי הטלקומוניקציה, יצרניות התוכנות הארגוניות ויצרניות תשתיות התקשורת – כל אלה יתחרו ביניהם להפוך לספקיות הקשר חשובות במהלך שלוש השנים הקרובות.
 
עד 2013 יעקפו הטלפונים הניידים את המחשבים האישיים כהתקן הנפוץ ביותר בעולם לגישה לרשת. המספר הכולל של מחשבים אישיים הנמצאים בשימוש יגיע ב-2013 ל-1.78 מיליארד יחידות. עד 2013, בסיס ההתקנות המשולב של טלפונים חכמים ושל טלפונים עם יכולות דפדפן יעבור את ה-1.82 יחידות ויהיה גדול מבסיס ההתקנות של המחשבים האישיים. אתרי אינטנט שאינם מותאמים לפורמטים של מסך קטן יותר יהפכו למכשול עבור בעליהם, וחלק ניכר מהתכנים ומהאתרים ייאלצו לעבור שינוי או בנייה מחדש

דילוג לתוכן