גרטנר: גידול בהוצאות ארגונים על תוכנה כשירות (SaaS) בשנת 2009 -מומלץ לבחון מחדש את אימוץ המודל

על פי גרטנר רבות מטעויות העולם הפנים ארגוני מחלחלות כעת למודל SaaS, כמו Shelfware
היקף שוק יישומי המחשוב הארגוני העולמי צפוי להגיע ל-8.8 מיליארד דולר ב-2010
על פי נתוני גרטנר (ניו יורק: IT), חברת המחקר והייעוץ הבינלאומית לתחומי המחשוב והתקשורת (ICT), חל גידול בהוצאות על תוכנה כשירות (SaaS) בשנת 2009.
 
"3.4% מתקציב הוצאות יישומי המחשוב בארגונים הוקדש ב-2009 ליישומי תוכנה כשירות (SaaS), עלייה ביחס ל-2.8% שנרשמו ב-2008", כך על פי דייויד קירלי, סגן נשיא ושותף בגרטנר.
 
על פי גרטנר סביר שמודל התוכנה כשירות יחדור בעתיד לכל חברה ברמה זו או אחרת, והיקף שוק יישומי המחשוב הארגוני העולמי צפוי להגיע ל-8.8 מיליארד דולר ב-2010.
 
בשלב זה, רוב ההוצאות על SaaS בשוק קשורות לתוכן, שיתוף פעולה ותקשורת בעיקר במגזרי ניהול קשרי הלקוחות. היקפן הכולל של הוצאות אלו היווה 65% מהשוק העולמי לתוכנה יישומית לארגונים ב-2009.
 
רבות מטעויות העולם הפנים ארגוני מחלחלות כעת למודל ה-SaaS, כאשר הדוגמא הבולטת ביותר היא רכישת Shelfware – תוכנות ותשלום על מנויים לתוכנות שנותרות לאחר מכן ללא דרישה ממשתמשי הקצה. לדברי קירלי: "קורה תופעת זו מתרחשת בדרך כלל בארגונים גדולים, אולם עלולה להגיע לכל חברה, ובמיוחד לחברות שצמצמו את כוח האדם או רכשו יותר מידי מנויי תוכנה על מנת לקבל הנחות."
 
נראה כי מודל ה-SaaS לא סיפק את ההבטחה הגדולה שייחסו לו, שכן להערכת גרטנר 90% מסך כל פריסות ה-SaaS כיום אינן מבוססות על תשלום על פי שימוש. מאידך,  מודל SaaS כן הצליח להמריץ מחדש את שוק התוכנה ולהוסיף מבחר.
 
מודל SaaS לא מספק פתרון לכל אתגרי שוק התוכנה, אולם בכוחו להוות יתרון במקרי פריסה מיוחדים, הודות לפשטות יישומו והתאמתו לטיפול בבעיות פחות מורכבות. קירלי מוסיף: "SaaS משנה את תפקיד ה-IT מיישום של משאבי המחשוב הפנים ארגוניים לתפקיד של פיקוח על משאבי המחשוב של הספק החיצוני."

דילוג לתוכן