גם המוח המלאכותי שגוגל המציאה אוהב לצפות בסרטוני חתולים ברשת

בפרויקט Google X Lab הסודי מפתחת החברה מוח מלאכותי שיכול לזהות מגמות ותבניות בתוך מנות מידע, בדומה למתרחש בשכבת הקורטקס של המוחחברת גוגל ממשיכה לנסות להמציא את העתיד, בין היתר באמצעות הפרויקט הסודי – Google X Lab בו מפתחת החברה פרויקטים ניסיוניים שמסעירים את הדמיון. פרויקט אחד כזה הוא פיתוח מוח מלאכותי, המורכב מ-16,000 מעבדים, כך מדווח העיתון "ניו יורק טיימס". המוח המלאכותי הזה אמור ללמוד דברים שונים, אם כי עד כה מתברר כי הוא מעדיף לעשות את מה שרובנו אוהבים – לצפות בסרטונים של חתולים ברשת.

הפרויקט הניב עד כה את אחת הרשתות העצביות המלאכותיות הגדולות ביותר שנבנו. הרעיון העומד בבסיס הפרויקט הוא שטכנולוגיה כזו יכולה לקחת מנות מידע ולמצוא בתוכה תבניות ומגמות. אולם כאשר הוצגו למוח המלאכותי 10 מיליון תמונות דיגיטליות שנמצאו בקטעי וידאו רנדומליים ביוטיוב, המוח החליט לזהות…חתולים, למרות שמעולם לא לימדו אותו לעשות כן. יחד עם זאת, יש לתת את הדעת גם לכך שביוטיוב קיימת כמות עצומה של סרטוני וידאו של חתולים, כך שגם דגימה רנדומלית של סרטונים כללה מספר רב שלהם באופן יחסי.
לדברי מדענים הקשורים בפרויקט, הפעילות במוח מלאכותי זה היא "קרובת משפחה" של תהליכים המתרחשים בשכבת הקורטקס של המוח האנושי. גודלו הנוכחי של המוח המלאכותי שפותח קטן מאוד ביחס לגודלה של שכבת הקורטקס אך ההערכה היא כי ניתן יהיה להגיע לגודל מלא עד סוף העשור.

הפרויקט X Lab עוסק בניסויים בטכנולוגיות עתידיות שאפתניות שעשויות להשפיע במידה רבה על החברה האנושית. בנוסף לניסוי בפיתוח אינטליגנציה מלאכותית (AI), מפתחת גוגל גם פרויקטים הקשורים ברובוטיקה. סרגיי ברין, אחד משני מייסדי החברה, מעורב מאוד בפרויקט המעבדה של החברה. הוא ולארי פייג', המייסד הנוסף, ציינו בעבר כי המטרה שלהם היא שהחיפוש בגוגל יהיה מבוסס כולו על אינטליגנציה מלאכותית.

המעבדה נמצאת במיקום סודי באזור המפרץ בקליפורניה והיא נחשפה בניו יורק טיימס. על פי הכתבה שפורסמה בעבר בעיתון, המקורות לה היו עובדי גוגל למרות שהיא נחשבת סודית גם בקרב כלל עובדי הארגון.

.

דילוג לתוכן