גיל, כתובת ומשכורת ההורים – כך הילדים שלכם מסכנים את עצמם ואתכם ברשת

ממצאים שידאיגו הורים ברחבי העולם נחשפים היום במסגרת מחקר "ילדים מרושתים" שנערך על ידי מעבדת קספרסקי ו-iconKids & Youth. המחקר מראה כי ילדים בני 8 עד 16 אינם רק מכורים לתקשורת במדיה החברתית, אלא גם מתנהגים בצורה מסוכנת מאוד ברשת ומציבים את עצמם – ואת יתר משפחתם – בסכנה.
ילדים מסתמכים על האינטרנט כדי לתקשר עם חבריהם. זוהי הפעילות המקוונת החשובה ביותר עבורם. למעשה, היא כה חשובה עבורם עד ש-35% לא מוכנים להיוותר ללא מדיה חברתית באף מצב. ככל שהילדים מתבגרים, שיטות התקשורת המקוונות מתחילות לשלוט בקשר החברתי עם אחרים. וככל שמתחזקת התלות בין ילדים והמדיה החברתית, גדלה במקביל גם פגיעותם.
ממצאי המחקר מראים כי צעירים משתפים מידע אישי רב מידי ברשתות חברתיות. רבים עושים זאת מבלי להבין כי המידע שהם משתפים יכול ליפול לידיהם של גורמי סיכון. רוב הילדים חושפים נתונים על בית הספר שלהם (66%) ומקומות בהם ביקרו (54%), ואחד מ- 5 (22%) חושפים את כתובת ביתם. כאשר ילד משתף מיקום עם החברים שלו, הוא בדרך כלל אינו מודע לכך שהמידע יכול ליפול לידיהם של גורמי סיכון, המעוניינים למצוא את הילד בחיים האמתיים.
כאשר ילדים משתפים את כל המידע הזה ברשת, עבריינים מקבלים עושר של נתונים אותו הם יכולים לנצל. הורים צריכים להיות ערניים לעובדה כי שליש מהילדים (36%) חושף מידע רב ערך אודות הוריהם, מקום העבודה של הוריהם (33%), וחמישית (23%) ידונו במשכורת שהוריהם מרוויחים. עם מידע זה בידיהם, ובשילוב הידע אודות מיקום הילדים, קל לראות כיצד עבריינים יכולים להיות ממוקדים בפעילותם.
הסיכון אף גבוה יותר כאשר לוקחים בחשבון כי שליש מהילדים (31%) מוכנים לשקר באינטרנט באשר לגילם. 17% מבני ה-8-16 מתחזים למבוגרים יותר, ואחד מעשרה (10%) משפצים את גילם בהתאם לאתר שבו הם גולשים. במקרה הגרוע ביותר, תרחיש זה יכול להותיר את הילד חשוף למפגש לא רצוי עם מבוגר שחושב כי הוא מדבר עם מבוגר אחר, שלא לדבר עם חשיפת הילד לתוכן למבוגרים.
לדברי אנדריי מוצ'ולה, ראש תחום צרכנות במעבדת קספרסקי: "לעיתים קרובות ילדים אינם מזהים סכנה בשיחות המקוונות שלהם – הם פתוחים, חסרי פחד ותקשורתיים. וזו הסיבה שהוריהם צריכים למנוע מהם חשיפה לסכנה. נכון יהיה ללמד את הילדים מגיל מוקדם מה הם יכולים לשתף – ברשת ומחוצה לה – ומה הם צריכים לסנן, לטובת בטיחות ופרטיות המשפחה. חשוב גם להשתמש בהגדרות הפרטיות ברשתות חברתיות, כך שרק חברים יוכלו לראות את הפוסטים והמידע שהילדים מעלים. בעזרת שכבת הגנה נוספת, כגון תוכנת האבטחה הייעודית kaspersky Safe Kids, יכולים ההורים לנטר באופן רציף את השינויים ברשימת החברים של ילדיהם ואת הפוסטים שלהם, כך יוכלו להגן על ילדיהם לפני שהם גורמים לעצמם נזק".
לדברי ג'אניס ריצ'רדסון, יועצת בכירה ב- Schoolnet האירופאית: "רוב בעיות הרשת המדווחות על ידי צעירים לקווי תמיכה קשורות לפרצות בפרטיות. ההבנה מהו נתון אישי וכיצד להגן עליו הם היום חלק חיוני מהאוריינות. ילדים צריכים ללמוד כבר מגילאים מוקדמים כי פרטיות היא לא רק נכס יקר אלא גם אחת מזכויות האדם החשובות. הרגולציה האירופאית החדשה (European General Data Protection Regulation) נועדה לסייע לצעירים להגן על פרטיותם, אבל הצורה האמינה ביותר של הגנה היא חינוך יסודי מצד הורים, מורים והקהילה בתוכה הילד חי ולומד".
מספר טיפים שיכולים לסייע להורים להימנע מסיכונים אלה:
• דברו עם ילדיכם אודות החוויות והדאגות שלהם, ונסו לעבוד יחדיו על חלק מהפעילויות ב- www.webwewant.eu
• עודדו את היצירתיות של הילדים ברשת, ואמנו אותם בהעלאה משותפת של פוסטים לפני שהם עושים זאת לבד.
• הסבירו להם מדוע מדיה חברתית מיועדת לבני 13 ומעלה, דברו איתם על זכויות ואחריות, והכינו את ילדיכם בצעדים שהם עושים אל העולם המקוון
• צרו חברות עם ילדיכם ברשת עד אשר אתם בטוחים כי הם מוכנים לקבל על עצמם את האחריות הזו. מפעם לפעם הדפיסו את הפרופיל של הילד והדביקו אותו על הקיר – תוכן מקוון מקבל משמעות שונה לחלוטין כאשר הוא מודפס ומוצג בעולם הפיזי.
• קבעו ביחד עם הילד חוקים המגדירים את השימוש במצלמת הרשת, ו-ודאו כי הילד מכבד אותם.
• עודדו את הילד ללמד אתכם אודות טכנולוגיות חדשות, אפליקציות ועוד, במיוחד אם הם קשורים בפרטיות.
• וזכרו, הילד שלכם עוקב אחר מה שאתם עושים, ולא מה שאתם אומרים.
לעצות נוספת בנושא הגנה על ילדים ברשת בקרו ב- kids.kaspersky.com.
מידע אודות פתרון טכני לבעיות אלה ניתן למצוא ב: Kaspersky Safe Kids.

דילוג לתוכן