מימין לשמאל: דוד בלומברג, יו"ר דירקטוריון הספרייה הלאומית; עמוס שוקן מו"ל הארץ ואורן וינברג, מנהל הספרייה

גיליונות עיתון הארץ יעברו דיגיטציה ויעלו לאתר העיתונות ההיסטורית מיסודן של הספרייה הלאומית ואוניברסיטת תל אביב לשימוש של הגולשים

עיתון הארץ והספרייה הלאומית חתמו על הסכם דיגיטציה והנגשה של גיליונות העיתון – מאז היווסדו לפני מאה שנים. בכך מצטרף עיתון הארץ למפעל אתר העיתונות ההיסטורית של הספרייה ואוניברסיטת ת"א הכולל למעלה משלוש מאות עיתונים ישראלים ויהודים שיצאו לאור החל מסוף המאה ה 18 ועד היום, בעשרות מדינות ובשש עשרה שפות שונות.

באירוע חתימת הסכם שיתוף הפעולה אמר יו"ר דירקטוריון הספרייה הלאומית, דוד בלומברג, כי כבר בראשית המאה הקודמת הייתה לבעלים של עיתון הארץ, שלמה זלמן שוקן, תרומה חשובה מאוד לבניית ועיצוב ארכיוני הספרייה הלאומית, כאשר הם בחרו להעביר לה כמה אוספים וספרים חשובים במיוחד שמשפחת שוקן הביאה עימה לאחר עלייתה לארץ ישראל מגרמניה.

מו"ל הארץ, עמוס שוקן, אמר כי בעידן הנוכחי חשוב שעיתון הארץ יעמוד לרשות חוקרים ואנשי אקדמיה, כמו גם לרשות הציבור הרחב ולטובת כל מי שמתעניין בעיתונות הישראלית.

מנהל הספרייה הלאומית, אורן וינברג, אמר באירוע כי בספרייה כבר החלו לסרוק את שני העשורים הראשונים של העיתון – החל משנת 1919 ועד לראשית שנות הארבעים. "בתוך כמה שבועות יוכלו הגולשים באתר הספרייה הלאומית לקרוא את גיליונות העיתון הוותיק ביותר בישראל ובכך להכיר ולהיחשף לנידבך חשוב בתולדות העיתונות הישראלית", אמר אורן וינברג.

פרופ' ירון צור מאונ' ת"א, השותפה עם הספרייה להקמת האתר, אמר "בנוף העיתונות הישראלית מצטיין הארץ במאפיינים המעניקים לו מקום של כבוד. רוחו המיוחדת של העיתון משכה אליו לא רק עיתונאים מבריקים, אלא גם סופרים ומשוררים, אמנים והוגי דעות".

אתר העיתונות הישראלית והיהודית הוקם ע"י הספרייה הלאומית ואונ' ת"א במטרה להוות מקור מידע ראשון במעלה על ההיסטוריה והתרבות של יהודי העולם בתקופה המודרנית ושל החברה הישראלית על כל גווניה. האתר מאפשר לבצע חיפוש מלא בכתבות העיתונים לאורך כל שנות הפרסום המופיעות במאגר. בנוסף, הספרייה הלאומית שואפת ופועלת בשנים האחרונות להעלות על רשת האינטרנט את מרבית העיתונים וכתבי העת בעברית וכן עיתונים של מגזרים ומיעוטים בישראל ובהם עיתונים בערבית, עיתוני הציבור החרדי ומקומונים.

נושאי העיתונים באתר כוללים תחומי סיקור ומחקר שונים, כמו: חברה ומדינה, ספרות ואמנות, אדריכלות ועיצוב, כלכלה, רפואה וטכנולוגיה, תרבות, צרכנות ופנאי, ועוד. בכך משקף האוסף תמונה דינמית ורציפה של מגוון תחומי החיים והעשייה בישראל.

באירוע מעמד חתימת ההסכם השתתפו גם מנכ"ל עיתון הארץ רמי גז והמשנה למנכ"ל גיא ויינטרוב

דילוג לתוכן