גיבוי מלא לקלטות או לדיסקים ?

כל עסק או ארגון החל מקטן בו יש שרת אחד ועד ארגונים בעלי עשרות ומאות שרתים חושש מהיום בו יצטרך להתמודד עם קריסת מערכת המחשוב ואיתה כל המידע הארגוני עסק או ארגון החל מקטן בו יש שרת אחד ועד ארגונים בעלי עשרות ומאות שרתים חושש מהיום בו יצטרך להתמודד עם קריסת מערכת המחשוב ואיתה כל המידע הארגוני. ארגונים ועסקים יודעים שהיכולת שלהם לשרוד כתוצאה מקריסה כזו תלויה ביכולת שלהם לשחזר את המידע הארגוני ורצוי במהירות. מחקרים הראו שקרוב ל 90% מארגונים שלא הצליחו לשחזר את המידע הארגוני לאחר קריסה של מערכות המחשוב לא שרדו את השנה הראשונה שהגיעה אחריה.
גיבוי מלא, היא מילה נרדפת לפעולה שנועדה לאפשר את שחזור המידע הארגוני במקרה חרום קיצוני כזה. ארגונים נעזרים בספריות גיבוי לביצוע משימה זו ומגבים את המידע הארגוני על קלטות גיבוי, הקלטות כמובן נשמרות במקום מרוחק מוגן מאש, הצפה וכד'.
האתגר המרכזי של ארגונים היא התמודדות עם גיבוי מלא של נפחי אחסון הגדלים בקצב שנתי רב, זאת משום שחלון הגיבוי, הוא משך הזמן המוקצה לביצוע פעולת הגיבוי הינו לרוב מוגבל.
דרך אחת להתמודדות עם מצב זה היא להחליף את כונני הגיבוי בכונני גיבוי מהירים יותר. מסתבר, שלא תמיד כונן גיבוי מהיר יותר מקצר משמעותית את חלון הגיבוי, זאת כיוון שחלון הגיבוי תלוי בגורמים נוספים, כמו: התווך אשר מזרים את המידע ממקור הגיבוי לכונני הגיבוי הוא רשת ה- Ethernet, Fibre Channel, SCSI, SAS…כמו גם בשרת הגיבוי, או השרת המגובה עצמו. הגורמים המשפיעים הללו על משך הגיבוי מובילים לעתים למצב בו למרות שמהירות כונני הגיבוי שופרה, היכולת של מערכת המחשוב לספק את הנתונים לכונני הגיבוי בקצב מהיר עשויה להיות ברוב המקרים מוגבלת.
בשנים האחרונות, פותחה טכנולוגיה חדשה להתמודדות עם מצב זה, אשר מאפשרת לארגונים הן לקצר את חלון הגיבוי משמעותית והן לשחזרו במהיר רבה יותר של המידע ברוב המקרים לעומת הזמן הנחוץ לשחזור מקלטות גיבוי. טכנולוגיה זו נקראת Disk backup או Disk to Disk backup)  D2D).
פתרון זה הוא Appliance המורכב מחומרה ותוכנה, רכיב החומרה מכיל כמות רבה של דיסקים סטנדרטיים המשמשים כמדיה לאסון הגיבוי המלא, תפקיד רכיב התוכנה הוא לדמות את פתרון ה- Disk backup לספריה או לאוסף של ספריות גיבוי או כונני גיבוי כלפי תוכנת הגיבוי הארגונית, כך שלמעשה ה- Appliance נראה כלפי תוכנת הגיבוי כפתרון גיבוי לקלטות. פתרון DTD יכול לדמות בפועל מספר כוננים פיזיים – או מספר ספריות פיזיות.  הדבר נחוץ לפעמים להפרדת "רשויות-הגיבוי" בארגון (כל תת-ארגון מגבה לספריה הלוגית שלו)
DTD מאפשר לארגונים להשתמש בתוכנת הגיבוי הסטנדרטית, אך במקום לבצע את הגיבוי לקלטות, הגיבוי מתבצע לדיסקים, המערכת מאפשרת לבצע בו זמנית מספר STREAMS של גיבוי – ובכך להקטין את זמן הגיבוי כולו – גם במקרים שהשרתים המעורבים בגיבוי הינם בעלי יכולת מצומצמת להזרמת מידע.
יכולת השחזור הופכת ברוב המקרים למהירה בהרבה משחזור מקלטות מכיוון שפתרון DTD מאפשר לשחזר במהירות רכיב בודד מתוך הגיבוי – ללא הצורך לגלגל את הקלטת הפיזית למקום שבו נמצא הפריט. מערכת ה- Disk backup מאפשרת לבצע פעולת Copy  של מידע הגיבוי המצוי בה לכונן קלטות ולשמור את המידע בקלטות
למעשה, Disk backup משנה את תפיסת הגיבוי המרכזי ממערכת של דו-שכבתית למערכת תלת-שכבתית, בה הגיבוי הראשוני נעשה למערכת לדיסקים והמידע ממערכת הדיסקים עובר ממנה לקלטות. פתרון Disk backup אינו מחליף את הצורך בגיבוי לקלטות, אולם הוא מקצר משמעותית את חלון הגיבוי ובמרבית המקרים הוא מקצר משמעותית את שחזור המידע.
חברת HP מתקדמת ביותר במתן פתרונות Disk backup, החברה מתמקדת החל מהעסק הקטן עם פתרונות D2D לעסקים קטנים ועד ספריות גיבוי לדיסקים וירטואליות לארגונים גדולים הנקראות Virtual Tape Library.

 
נכתב ע"י – דני בלדרמן
[email protected]
תפקיד: יועץ לפתרונות שרתים ואחסון לארגונים HP

קרדיט תמונה -Björn Söderqvist's

דילוג לתוכן