ברייטסורס משיקה טכנולוגיות שדות סולאריים מהדור הבא

טכנולוגיות חדשות שהותקנו בתחנת הכוח התרמו סולארית אשלים מפחיתות עלויות, מאיצות את לו"ז הבנייה ומגדילות את ייצור האנרגיה

BrightSource Energy, Inc., חברה מובילה בטכנולוגיית אנרגיה סולארית מרוכזת (CSP) הודיעה היום שטכנולוגיות שדות סולאריים מתקדמות מותקנות עכשיו בתחנת הכוח התרמו סולארית אשלים עם הספק של 121 מגה-ואט (מ"ו) שנמצאת במדבר הנגב. בטכנולוגיות השדות הסולאריים מהדור הרביעי של ברייטסורס יש שיפורים בהליוסטטים, רשת התקשורת של השדה הסולארי ומערכת הבקרה של השדה הסולארי. הטכנולוגיות האלה מיועדות למטב עוד יותר את ייצור החשמל, לקצר את משך הבנייה ולהפחית את עלויות הפרויקט.
מערכת ייצור החשמל הסולארית איבאנפה, בהספק של 392 מ"ו, שנמצאת במדבר מוהאבי בקליפורניה, היא פרויקט מגדל ה-CSP הגדול ביותר בעולם ונכנסת לשנת הפעילות השלישית שלה. פרויקט אשלים, שנמצא עכשיו בבנייה, מסתמך על הניסיון שנצבר באיבאנפה. הטכנולוגיות של ברייטסורס שמותקנות באשלים מיועדות לשפר את הביצועים של השדה הסולארי בכל התחומים התפעוליים.
"אשלים היא חלון הראווה של טכנולוגיות השדות הסולאריים הכי מתקדמות בענף ה-CSP", אמר דייוויד רם, מנכ"ל ויו"ר ברייטסורס אנרגיה. "החידושים האלה משקפים את המחויבות המתמשכת של ברייטסורס לספק פתרונות תרמו סולאריים ואגירת אנרגיה הטובים בענף ברחבי העולם".
מדגם חדש של ההליוסטטים משפר את הביצועים ומפחית את העלויות
עם פחות רכיבים והרכבה קלה יותר, ההליוסטטים החדשים עולים פחות ואפשר להתקין אותם הרבה יותר מהר. המידות של המדגם החדש של ברייטסורס הן 4 x 5.2 מטרים, 25% יותר בהשוואה לאיבאנפה. כל הליוסטט מורכב מארבע מראות שטוחות מזכוכית דלת ברזל שמספקות החזריות מכסימלית לאורך חיי הפרויקט. המדגם היעיל החדש ממקסם את משטח ההחזרה הכולל במגבלות של מערכות ההינע המכניות ועומס הרוח המותר. חלקי פלדה מדויקים, כולל צינור פיתול, זרועות תמיכה ומחברים, מבטיחים קשיחות ואמינות בתנאי מדבר במשך יותר מ-25 שנים.
העוקבים הדו ציריים מונעים עכשיו על ידי השמש
כל הליוסטט מבוקר באופן פרטני ויש לו מערכת מעקב דו צירית מוכללת עם יכולת הצבה של 360 מעלות. האנרגיה לתנועה מגיעה מפנל פוטו-וולטאי קטן וספק כוח עם סוללת ליתיום-יון נטענת. רכיבים אחרים הם מודול בקרה, מערכת הינע אזימוט ומערכת הינע הגבהה. המערכת הזאת מפחיתה משמעותית את החיווט והכבילה החשמליים בשדה הסולארי. גם האמינות לטווח הארוך שופרה.
תקשורת ובקרה אלחוטיות בשדה הסולארי, הראשונה בענף
מערכת הבקרה המשולבת של השדה הסולארי (SFINCS) של ברייטסורס מנהלת את חלוקת האנרגיה על הקולט הסולארי באמצעות משוב זמן אמת בלולאה סגורה שמכוון להליוסטטים. באשלים, כל אחד מ-50,600 ההליוסטטים שמוצבים בשדה הסולארי ששטחו 3.15 קמ"ר יתקשר אלחוטית עם ה-SFINCS. המערכת האלחוטית מפחיתה את הכבילה עד כדי 85 אחוזים בשדה הסולארי, וזה מפחית עוד את העלות ומאיץ את לו"ז הבנייה.
אשלים היא ההתקנה הראשונה של פתרון SFINCS האלחוטי שנבדק ועבר תיקוף באופן בלתי תלוי במרכז פיתוח האנרגיה הסולארית של החברה (SEDC), מתקן הדגמה תפעולי במלואו "מהשמש עד הקיטור" שמשמש לבדיקת ציוד, חומרים ונהלים וגם שיטות בנייה ותפעול.
אלגוריתמי תוכנה קנייניים חדישים מאפשרים להגביר את ייצור האנרגיה
הגרסה האחרונה של SFINCS – תוכנת המיטוב והבקרה הקניינית של ברייטסורס – ממקסמת את ביצועי הפרויקט ואת הנצילות בייצור האנרגיה. האלגוריתמים החדשים האלה מאפשרים להגדיל את צפיפות ההליוסטטים ולהפיק תפוקת אנרגיה גבוהה יותר למטר רבוע של השדה הסולארי.
עדכון על הבנייה באשלים
עם יותר מאלף פועלי בניין באתר, הבנייה של תחנת הכוח התרמו סולארית אשלים מתקדמת לפי התכנון. עד היום יותר מ-22,000 עמודים הותקנו בשדה הסולארי ויותר מ-6,000 הליוסטטים הורכבו והותקנו באתר. בנוסף, יחידת הכוח מתחילה לקבל צורה כשרוב עבודות העפר הושלמו, והבנייה של המגדל בגובה 250 מטר החלה. השלמת תחנת הכוח מתוכננת לסוף 2017.
"תחנת הכוח התרמו סולארית אשלים היא הגדולה מסוגה בישראל, ותתרום משמעותית ליעדי האנרגיה הנקייה של הממשלה כשתושלם", אמר ערן גרטנר, מנכ"ל מגלים אנרגיה סולארית בע"מ. ההתפתחויות הטכנולוגית החלוציות של ברייטסורס בתחום הסולארי תורמות משמעותית כשאנו פועלים למסור את הפרויקט בזמן ובתקציב".
תחנת הכוח התרמו סולארית אשלים נבנית על ידי מגלים אנרגיה סולארית בע"מ, חברת זיכיונות B.O.T. (בנה, הפעל, העבר) בבעלות קרן נוי, ברייטסורס וג'נרל אלקטריק (GE). GE אחראית להנדסה, רכש ובנייה (EPC) של תחנת הכוח הסולארית. זה כולל הספקת ציוד מפתח כגון מחולל הקיטור של הקולט הסולארי וטורבינת הקיטור. GE גם תספק פעולות הפעלה ותחזוקה מלאות לתקופה של 25 שנים. המתקן נמצא בחלקה ב' של הקומפלקס הסולארי אשלים, שכולל שני פרויקטים סולאריים תרמיים (אשלים חלקה א' ואשלים חלקה ב'), ופרויקט פ"ו אחד. בסך הכל, המתקנים האלה באשלים צפויים לייצר חשמל בהספק של קרוב ל-300 מ"ו, בערך שני אחוזים מקיבולת ייצור החשמל של ישראל. הם יתמכו בהתחייבות של ישראל להגיע לעשרה אחוזים מייצור החשמל של המדינה ממקורות מתחדשים עד 2020.

תחנת הכוח התרמו סולארית אשלים נמצאת במדבר הנגב וכוללת את טכנולוגיית האנרגיה הסולארית המרוכזת של ברייטסורס אנרגיה. המתקן של 121 מגה-ואט נבנה על ידי מגלים אנרגיה סולארית בע"מ, חברת זיכיונות B.O.T. (בנה, הפעל, העבר) בבעלות קרן נוי, ברייטסורס אנרגיה וג'נרל אלקטריק (GE). (תמונה: Business Wire)

 

דילוג לתוכן