בעתיד הקרוב, תהפוך בנקאות בסלולר למוקד חדש לעבריינים

כל מחשב שלישי באירופה וצפון אמריקה הותקף במחצית הראשונה
של 2012 במהלך חיבור לרשת; בעיקר לצורך איסוף נתונים פיננסיים
ענקית אבטחת המידע מעבדת קספרסקי פירסמה באחרונה ניתוח מעמיק שבמסגרתו בדקה את הפשיעה המקוונת בצפון אמריקה ומערב אירופה בששת החודשים הראשונים של 2012. המחקר העלה כי 33.4 אחוזים מהמחשבים המחוברים לאינטרנט במערב אירופה וצפון אמריקה הותקפו לפחות פעם אחת במהלך גלישה. המדינות שהושפעו ביותר מהמתקפות היו איטליה וספרד, הנמצאות בקבוצת סיכון גבוה (למעלה מ- 40 אחוז מהמחשבים הותקפו במהלך גלישה). כל יתר המדינות משתייכות לקבוצת סיכון בינונית (21-40 אחוזים), מלבד דנמרק, שנמצאה כמדינה הבטוחה ביותר עם פחות מ- 20% מחשבים מותקפים.

כמעט חצי מהמדינות בצפון אמריקה ובמערב אירופה אשר נבדקו במחקר הן בין 20 המדינות המובילות בעולם מבחינת אחוז משתמשים באינטרנט מתוך האוכלוסייה. משתמשים רבים במדינות אלה מנהלים את חשבונות בנקאים מקוונים ועושים שימוש בכרטיסי אשראי כדי לשלם עבור מוצרים הנרכשים באינטרנט. פושעי הסייבר יודעים זאת היטב, ולכן רוב ההתקפות שלהם בצפון אמריקה ומערב אירופה מכוונות לאיסוף נתונים פיננסים: יותר מ- 70% מהתקפות ה- Sinowal, למעלה מ- 40% מהתקפות ה- SpyEyes, וכמעט 25% מהתקפות ה- Zbot (ZeuS) מכוונות נגד משתמשים במדינות אלה.

מלבד ניסיונות להשיג גישה לחשבונות הבנק של משתמשים, מתמקדים פושעי הסייבר במערכת התשלומים של פייפל וב- eBay: מערכות אלה מושכות 34 אחוז ו- 9 אחוז בהתאמה מכל מתקפות הפישינג בצפון ארה"ב ובמערב אירופה. שתי המערכות מחוברות לכרטיסי האשראי של המשתמשים, והתקפה עליהן מאפשרת לעבריינים לקבל גישה ישירה לחשבונות הבנק. בנוסף להרשאות גישה, מנסים פושעי הפישינג להונות משתמשים כדי למסור מידע חסוי אחר, כגון מספרי תעודת זהות, תאריכי לידה, וקודי אבטחה של כרטיסי האשראי.

לדברי יורי נייסטינקוב, אנליסט בכיר בקספרסקי, "מדינות שבהן אחוזי החדירה של האינטרנט גבוהים ושירותי הבנקאות המקוונים הם פופולאריים, מושכות עברייני רשת המעמידים למבחן את הטכנולוגיות המתקדמות ביותר. דוגמא טובה לכך היא משפחת הקוד הזדוני Zitmo הפועלת בשילוב הסוס הטרויאני ZeuS. הקוד הזדוני תוקף טלפונים סלולאריים כאשר כסף מועבר במערכת בנקאית מקוונת. הקוד הזדוני שולח סיסמאות לעבריינים ועוקף את מערכת הסיסמאות של הבנקים. בעתיד הקרוב, בנקאות בסלולר תהפוך למוקד חדש עבור עבריינים. מכשירים המריצים אנדרואיד יהפכו למטרות הראשונות להתקפה".

כדי לענות על האיום, השיקה קספרסקי את Kaspersky Internet Security 2013, הכולל את טכנולוגיית ה- Safe Money, המספקת למשתמשים הגנה כוללת על הרכישות באינטרנט ועל הפעילות הבנקאית המקוונת. פאוור תקשורת, המשווקת את מוצרי האבטחה של קספרסקי תשווק את ה-KIS2013 בארץ במהלך אוקטובר.

דילוג לתוכן