בנק דיסקונט השלים את המעבר למיינפריים של יבמ

בנק דיסקונט ציין בסוף השבוע בטקס חגיגי את ניתוק מחשב יוניסיס הישן והמעבר המלא לעבודה על גבי מערכת מחשוב מרכזית חדשה של יבמ (מיינפריים) מדגם System z 10.

בכך, השלים הבנק מהלך בן 8 שנים לשדרוגן של מערכות הליבה שלו. המחשב המרכזי החדש משרת גם את החברות הבנות בקבוצה, בעוד המחשוב הסניפי מבוסס על מערכות יוניקס AIX של יבמ ושרתי System pIBM. בסך הכל, משתמשים במחשב המרכזי החדש כ- 9,000 עובדים.
 
 
בטקס בהשתתפות מנכ"ל הבנק גיורא עופר, מנכ"ל יבמ ישראל מאיר ניסנסון,  ראש חטיבת תפעול ומידע , מנהל הפרויקט, נעם הנגבי וחברי הנהלת הבנק, הושבת סופית באותו מעמד , המחשב האחרון מתוצרת יוניסיס שפעל עדיין בבנק. יצוין כי מחשבי יוניסס היו המחשבים המרכזיים של הבנק במשך כ-40 שנה.
 
גיורא עופר מנכ"ל בנק דיסקונט ציין כי השלמתו המוצלחת של הפרויקט לשדרוג מערכות המחשוב של הבנק ממצבת את דיסקונט בחזית הטכנולוגיה המודרנית בקנה מידה עולמי. תשתית זו מאפשרת לדיסקונט יתרון יחסי והערכות ראויה לתחרות הצפויה במערכת הבנקאית.
 
מאיר ניסנסון מנכ"ל יבמ ישראל ציין במעמד זה כי המערכת המחשב המרכזי של יבמ בבנק דיסקונט היא מהמתקדמות בעולם הבנקאי,לא רק בארץ אלא גם בעולם כולו. 
 
ההשקעה הכוללת בפרויקט "אופק" להחלפת המערכות בבנק דיסקונט הוערכה בכ-200 מיליון דולר.
יחד עם המעבר לסביבת המחשוב של יבמ, יישם הבנק גם מערכות ליבה חדשות המבוססות על פתרון תוכנה של אלטמירה הספרדית. יישום המערכות נעשה בסיוע חברת אקסנצ'ר, וכלל גם כ- 500 עובדי קבלן.
 
עם השלמת השלב הראשון של היישום, הועברה משימת ההתאמה והשילוב הסופי של חבילת התוכנה לניהול פנימי של יחידת המחשוב של בנק דיסקונט. בשיאו של הפרויקט הועסקו בו כ-500 עובדים – אשר רובם המוחלט כבר סיים את עבודתו במסגרת הבנק.

בשנת 2001 החל הבנק בביצוע פרויקט "אופק", שמטרתו הייתה חידוש תשתית המחשוב של הבנק והסבת מערכות ההפעלה, הסבת נתונים ותוכנות ממחשבי יוניסיס למחשבי יבמ. החלק המרכזי של הפרוייקט הסתיים ב- 2007, עם השלמת ההסבה של כ-40 מערכות עיקריות. מאז, התמקד הבנק בהסבה של כ-150 מערכות נוספות שפעלו על גבי מחשבי יוניסיס, ושילובן בסביבת המיינפריים החדשה.
 
בעקבות המעבר בבנק דיסקונט לעבודה מלאה בסביבת המיינפריים של יבמ System z, מהווים עתה מחשבים מהמשפחה הזאת את עמוד השדרה הטכנולוגי של כל הבנקים הגדולים בישראל.

דילוג לתוכן