בניית החומה הגדולה (Fire Wall) השנייה בסין כמעט הושלמה

בייג'ינג הוסיפה עוד לבנים לחומת האש הגדולה שלה, ומבצעת הידוק גישה לשירות הדואר האלקטרוני של גוגל כנראה כשלב האחרון של קמפיין צנזורה שהותיר אזרחים סיניים ללא יכולת גישה לחלקים נרחבים של האינטרנט.

מוצרים נוספים של גוגל (GOOG), כולל חיפוש, אתרים ו-  Picasa(שהיא תוכנה חינמית מבית גוגל שנועדה לנהל ולארגן תמונות במחשב ומאפשרת להעלותן לרשת האינטרנט. בעזרת התוכנה ניתן ליצור אלבומים בקלות)  טופלו באופן דומה על ידי סוכנויות ממשלתיות סיניות ששולטות בתוכן באינטרנט ומדיה חברתית.
עם הגישה ל- Gmail לשרותים של גוגל ושירותים עסקיים שהפכו למוגבלים מאוד,  סין די נסגרת לעולם החיצון.

חלק ממשתמשיGmail בסין דיווחו בטוויטר ביום שלישי כי השירות שוקם. אבל הנתונים של גוגל עצמה עדיין מראים כי פחות מ -20% מאנשים בסין יכולים לגשת Gmail שלהם.

הזעקה על החסימה האחרונה הייתה מהירה וזועמת. אנשי עסקים זרים התלוננו על כך שלא ניתן להגיע לדואר האלקטרוני בזמן בסין, בלי קשיים וסיבוכים. עמיתיהם סיניים התלוננו שעכשיו יהיה קשה יותר לנהל עסקים בינלאומיים. ונראה שבשלב זה גוגל כמעט לבד.

יש לזכור שהגישה לטוויטר (TWTR, Tech30), פייסבוק (FB, Tech30) ו- YouTube נחסמה בסין. במהלך ההפגנות הפרו-דמוקרטיות האחרונות בהונג קונג, התמונת ב- פייסבוק ושיתוף האפליקציה Instagram לא היו זמינים גם.

יחדיו, ההגבלות מהוות את תוכנית הצנזורה הגדולה בעולם והיעילה ביותר.המאמץ, נקרא באופן רשמי "מגן זהב," והוא כבן 10 שנים.

התכנית מאפשרת לבייג'ינג להגביל תוכן שנראה רגיש ויכול להשפיע (על הדמוקרטיה, טיבט או הקבוצה האתנית של האויגורים < הם, האויגורים הינם עם טורקי ממרכז אסיה, הנאמד בכ-10 מיליון נפשות. כ-80 אחוזים מהאוגורים מתגוררים בשינג'יאנג, מחוז אוטונומי בצפון-מערב סין, שם הם מהווים כמעט מחצית מהאוכלוסייה. באזור זה הייתה האימפריה האויגורית במהלך המאות ה-8 וה-12 לספירה. כיום מרבית האוגורים הם מוסלמים סונים >  לדוגמא).

אלפי אתרי אינטרנט חסומים על הסף, ואזרחים סיניים שפוגעים ברשויות עשויים להתמודד עם השלכות משפטיות.

המאמץ האמור הותיר משתמשי אינטרנט סיניים עם World Wide Web, שדומה אך במעט לאינטרנט לא מצונזר.

במקום להשתמש ב- Google כדי לבצע חיפושים, רוב הסינים משתמשים בחלופות תוצרת בית שנקראות Baidu (BIDU, Tech30). במקום פרסום הודעות בפייסבוק או בטוויטר, משתמשים סיניים נדחפים לשימוש

ב- Weiboשהינה (מערכת לשירותי בלוגים-מיני בסין, כוללים אתרי צ'אט חברתיים ושיתוף פלטפורמה Weibo uses a format similar to its American counterpart  with key difference being that it is used almost exclusively by Chinese language speakers.Weibo משתמש בפורמט דומה למקבילו האמריקאי טוויטר עם הבדל עיקרי הוא שהוא משמש כמעט אך ורק על ידי דוברי שפה סיניים. Internet users can set up real-time information sharing communities individually, and upload and update information in 140 character blocks. [ 1 ] משתמשי אינטרנט יכולים להגדיר מידע בזמן אמת שיתוף קהילות בנפרד, ולהעלות ולעדכן את המידע ב-140  בלוקי אופי)

ושירותים המקומיים אלה כמובן כפופים לצנזורה נרחבת.

תוכן פוגעני – אפילו בדיחה על המפלגה הקומוניסטית – יוסר במהירות מהרשת. צנזורים עוקבים אחר פעילות הרשת 24/7, ומאלצים את המשתמשים הסיניים לעשות שימוש במילים דומות ובמשחקי מילים במאמץ להסוות כוונותיהם. בין הפופולריים ביותר של אלה הוא "Grass Mud Horse," משחק מילים (בסינית) זה  אשר בו מעורבת אמו של אחד הצנזורים.

לחברות בארה"ב שמקוות לעשות עסקים עם הכלכלה השנייה??? בגודלה בעולם, גישתה של בייג'ינג מציגה סדרה של החלטות קשות.

חברות שמתנגדות לצנזורה של בייג'ינג – כפי שגוגל עשתה – לעתים קרובות נענשו כתוצאה מכך. מבין רשתות חברתית גדולות בארה"ב, רק פלטפורמות מדיה כמו  LinkedIn (LNKD, Tech30) מורשות לפעול בסין – ורק לאחר שהסכימו לחסום תוכן. לדוגמא, הסרת הודעות בתחילת השנה שקשורות לאירועים בכיכר טיאננמן בשנת 1989.

בכול מקרה לא סביר שסין תקל את ההגבלות בטווח הקרוב. בייג'ינג לעתים קרובות מתארת את מה שמתואר בשפה יומיומית בשם "חומת האש הגדולה" ככלי לביטחון לאומי קריטי.

"אני יכול לבחור מי יהיה אורח בביתי," אמר רגולטור האינטרנט העליון של סין Lu Wei מוקדם יותר השנה.
והעתון 'גלובל טיימס' הלאומני  הציע ההצדקה הביטחונית במאמר מערכת שפרסם יום שלישי.

"אם הצד סין אכן חסם את Gmail, ההחלטה בוודאי התבקשה מסיבות ביטחוניות שייוצרו זה עתה," אומר הנייר. "אם זה המקרה, משתמשי Gmail צריכים לקבל את המציאות ש- Gmail יושעה בסין."

דילוג לתוכן