בלאק פרידיי – איך תקנו ברשת ותישארו בחיים

כמדי שנה יצוין ביום שישי הקרוב הבלאק פרידיי – יום שישי השחור – אותו מציינים בחגיגת קניות לפני חג המולד. אך חגיגת הקניות הזו גלשה בשנים האחרונות מעבר לגבולות ארה"ב, עם שלל מבצעים ומחירים אטרקטיביים שגורמים גם לישראלים לשלוף את כרטיסי האשראי. מה כדאי לחשוב להבהיר, קניות מקוונות בימינו נחשבות לבטוחות למדיי, אבל זה לא אומר שאין בהן סיכון כלל. היקף הרכישות ברשת האינטרנט נאמד במיליארדים של דולרים בשנה עם מיליונים של מוצרים ושירותים שמוצעים על ידי מאות אלפי נותני שירות, בין אם מדובר בתשלומי חשבונות באתר העירייה או רכישה של כרטיס טיסה בצורה מקוונת. רוב רובם של האתרים האלו הם בטוחים למדי, ולבעלי האתרים אינטרס מובהק להשקיע באבטחת השירותים שלהם משום שזהו מטה לחמם – אם יצא להם מוניטין של אבטחה לקויה, אנשים לא יקנו מהם. לכן ההמלצה שלנו אינה להימנע מרכישות אונליין, אלא להקפיד על מספר כללים פשוטים שיבטיחו לכם קנייה בטוחה ובראש שקט.
 
קניות בטוחות מתחילות ממחשב בטוח – ראיתם דיל פשוט מדהים? הצעה שבשום אופן אי אפשר לסרב לה? רגע לפני שאתם שולפים מהארנק את כרטיס האשראי שלכם מוטב שתוודאו שגם המחשב שלכם מוכן למסע הקניות המקוון. אלה הדברים שעליכם לבדוק –  האם מותקנת על המחשב תוכנת אבטחה? האם היא בתוקף ומעודכנת? האם דפדפן האינטרנט מעודכן גם הוא בעדכוני האבטחה החשובים? איומים רבים מאוד מנצלים מחשבים לא מוגנים. הקפדה על תוכנת אבטחה ועדכונים תוכל למנוע מכל מיני מזיקים, שמנסים לגנוב את מספר האשראי שלכם, מלהתנחל עליכם במחשב.
 
לא סומכים על זרים – כולנו זוכרים את העצה שקיבלנו כשהיינו ילדים, רק שכמבוגרים אנחנו נוטים לזלזל בעצה הזו, במיוחד כשאנחנו גולשים ברשת ומרגישים בטוחים לכאורה. כשאתם רוכשים ברשת, אל תסמכו על כל אתר שמנסה למכור לכם מוצרים והשתדלו לעשות את הקניות שלכם רק באתרים של חברות מוכרות ובעלות מוניטין טוב. מחסור בפרטים ליצירת קשר, תיאור לקוי של המוצרים ומחסור במפרט טכני צריכים להדליק לכם נורה אדומה. מומלץ גם לנסות ולהשיג המלצות מאנשים שכבר רכשו באותו אתר בעבר.
 
זהירות, דיל מדהים לפניך – הנה לכם כלל ברזל: אם זה נראה טוב-מדיי-מכדי-להיות-נכון זה כנראה באמת טוב-מדיי-מכדי-להיות-נכון, במיוחד אם מדובר במבצעים על מוצרים "חמים". דילים כאלה יכולים להיראות מפתים, אבל זה יהיה בטוח יותר לשמור מרחק ממודעות שמציעות מוצרים או שירותים כלשהם במחירים בלתי הגיוניים בעליל או אפילו בחינם. הונאות כאלה נפוצות בעיקר ברשתות החברתיות כמו פייסבוק אבל לא רק. זה לא אומר שכל מבצעי ההנחות הם בהכרח הונאות, אבל עליכם להיות מאוד זהירים. אפשר לחפש פרטים על המבצע באמצעות גוגל ולנסות להשיג מידע ממקור נוסף. אבל אתם יכולים להיות בטוחים שאפל לא מוכרת עודפי יצור של ה iphone ב 20 דולר וגוגל לא מחלקת לכם מיליון דולר רק בגלל שהמנכ"ל שלה קם על הצד הנכון באותו הבוקר.
 
תעבורה מאובטחת – משמרות הזה"ב של האינטרנט – כשאתם רוכשים מוצרים באינטרנט אתם צריכים לוודא שהאתר ממנו אתם קונים דואג לאבטח את תעבורת הרשת שלו, אנשי המחשבים המנוסים יותר מבינכם וודאי מכירים את המונח SSL. בקצרה, טכנולוגית SSL היא הסטנדרט באבטחת תעבורת אינטרנט. שימוש ב SSL מצפין את תעבורת המידע בין המחשב שלכם לשרת שאליו נשלחים הנתונים כך שאף גורם שלישי לא יכול לקרוא אותו. רוב האתרים משתמשים בסטנדרט הזה כדי לאבטח את דפי המכירה שלהם כדי שפרטי האשראי שלכם לא יגיעו לגורמים עוינים (וכדי לא לאבד אתכם כלקוחות). איך תדעו שהאתר שבו אתם מבצעים בו את הרכישה משתמש בתקן הזה? בדרך כלל האתר יציין את זה בצורה זו או אחרת בדף הרכישה עצמו, ואם תסתכלו בשורת הכתובת של הדפדפן ששלכם, אתם בדרך כלל תראו ציור של מנעול או מפתח, תלוי בסוג הדפדפן.
 
חורים ברשת האלחוטית – בתור עיקרון, מומלץ להימנע מרכישה באמצעות רשת אלחוטית, אם אתם יכולים לחכות עד שתגיעו לעמדה בעלת חיבור רגיל זה יהיה עדיף. אבל אם בכל זאת החלטתם  עושים את הקניות שלכם באמצעות רשת אלחוטית (wi-fi) בין אם בבית, בבית קפה או בכל רשת ציבורית אחרת, ודאו שהרשת מוצפנת ומוגנת בסיסמא ולא פתוחה לכל אחד. לעולם אל תמסרו פרטי כרטיס אשראי או תגלשו לחשבון הבנק שלכם ברשת ציבורית פתוחה ואם זה אפשרי, עדיף להימנע מהתחברות לרשתות חברתיות או חשבון הדואר האלקטרוני שלכם. לא תאמינו עד כמה זה קל לגנוב את הפרטים שלכם ברשתות ציבוריות לא מוצפנות.
 
כרטיס אשראי – יש אלטרנטיבות? אוקי, הגענו לרגע האמת. אני בבית, גולש עם חיבור מאובטח, כל ההגנות פועלות והדבר הבא הוא להקליד את פרטי כרטיס האשראי. כדאי לדעת שיש גם אלטרנטיבות. אחת מהן יכולה להופיע בצורה של כרטיס חיוב כמו ויזה נטענת, שניתן לרכוש בסניפי הדואר השונים ולהטעין בסכום נמוך יחסית. כך גם אם מישהו הצליח לגנוב את הפרטים של הוויזה הנטענת הנזק יהיה נמוך יחסית. בנוסף, השימוש בוויזה נטענת הוא אנונימי, כלומר, מי ששם את ידו על מספר הוויזה לא יכול להשיג עליכם פרטים נוספים. אלטרנטיבה נוספת תהיה להשתמש בשירות כמו PayPal באתרים שמאפשרים שירות זה.
 
פירוט חיובי האשראי – נכון, עיון בטופס החיוב של כרטיס האשראי עלול להיות קשה, במיוחד אחרי חודש של "התפרעות". אבל אם נפלת קורבן למזימה כלשהי, טופס החיוב יכול להיות הרמז הראשון לכך. אם אתם רואים חיובים מוזרים או רכישות שבוודאות שלא עשיתם, מומלץ לדווח על כך מיד לחברת האשראי. על פי החוק חברות האשראי מחויבות לבטח את הלקוחות שלהן ולהחזיר להם את כספם במידה והם נפלו קורבן להונאה. ככל שתגלו את זה מוקדם יותר, כך הסיכוי שתקבלו את כספכם בחזרה הוא גדול יותר.
 
לסיכום
 
לא צריך לחשוש יותר מדי מקניה ברשת. כמו בכל דבר בחיים, אם אתם מכירים את המלכודות אתם יכולים להימנע מהן וליהנות משלל המבצעים (והאמתיים) של תקופת החגים, וכמובן מהאטרקטיביות והנוחות שמספקת לכם הרכישה באינטרנט. קניה נעימה ובטוחה.

דילוג לתוכן