בית החולים לילדים בבוסטון ישתמש בפלטפורמת ווטסון של יבמ כדי להתמודד עם מחלות ילדים נדירות

שיתוף הפעולה נועד לסייע לרופאים לזהות אופציות אפשריות לאבחון מחלות ילדים נדירות ולהציע אפשרויות טיפול באמצעות שימוש בנתונים גנומיים וטכנולוגיות קוגניטיביות.
שיתוף הפעולה יתמקד בתחילה במחלת כליות

יבמ ובית החולים לילדים של בוסטון הודיעו כי בכוונתם לשתף פעולה באמצעות שימוש בפלטפורמה הקוגניטיבית ווטסון של יבמ, כדי לסייע לרופאים לאבחן מחלות ילדים נדירות ולטפל בהן.
בפרויקט ראשוני שיתמקד במחלת כליות, ינתח ווטסון כמויות מאסיביות של ספרות מדעית ומאגרי מידע קליניים, על ענן Watson Health, כדי להתאים מוטציות גנטיות למחלות ולסייע בחשיפת תובנות, שיכולות לעזור לרופאים לזהות אפשרויות טיפול.
כיום, אחד מכל עשרה אמריקאים סובלים ממחלה נדירה, ומחצית מחולים אלה הם ילדים, כך עולה מפרויקט הגנים הבינלאומי ((Global Genes Project. קיימות כ -7,000 מחלות נדירות ידועות החל מהפרעות שפירות ועד מחלות מסכנות חיים. ילדים רבים שלקו במחלות נדירות נפטרו עוד לפני שאובחנו והותירו משפחות אבלות, מבלי שאלו ידעו מה היו יכולות לעשות כדי לעזור להם, או כיצד למנוע גם מאחים או אחיות אחרים לחלות.
בביה"ח לילדים בבוסטון, במרכז המחקר Manton למחלות יתום, מתמקדים חוקרים באבחון ילדים עם מגוון רחב של מצבים גנטיים נדירים. הפרשנות של רצף תוצאות יכולה להיות תהליך עתיר עבודה, המציג עומס יתר של מידע, שהניתוח שלו לא תמיד יניב גרסה סיבתית סופית.
במסגרת שיתוף הפעולה החדש, יוכשר ווטסון בתחום הנפרולוגיה (מחלות של הכליות), באמצעות קריאת ספרות רפואית בנושא וצבירת מידע על מוטציות סיבתיות לתסמונת Steroid-Resistant Nephrotic Syndrome (SRNS) , צורה גנטית נדירה של מחלת כליות. לאחר מכן, מתכוונים מומחים בבית החולים לילדים בבוסטון להזין את נתוני הרצף הגנומי מחולים רטרוספקטיביים לפלטפורמת ווטסון, כדי לאמן את המערכת עוד יותר. המטרה היא ליצור מערכת קוגניטיבית שיכולה לעזור לרופאים לפרש את נתוני רצף הגנום של ילד, להשוות עם ספרות רפואית ולזהות במהירות אנומליות, היכולות להיות אחראיות לתסמינים בלתי מוסברים.
בהמשך לשיתוף הפעולה בתחום הכליות, מתכנן ביה"ח לילדים בבוסטון להרחיב את הפעילות גם להפרעות נוירולוגיות בלתי מאובחנות ולמחלות נוספות, במטרה לשפר את שירותי האבחון והטיפול לחולים בפריסה ארצית.
יבמ פיתחה את היכולת של ווטסון לנתח נתונים גנומיים בשיתוף פעולה עם מרכזי סרטן מובילים בעולם. המערכת כבר נמצאת בשימוש ב- 16 מכוני סרטן, לניתוח ותרגום נתונים גנומיים וסיוע לאונקולוגים לחשוף אפשרויות טיפול מותאמות אישית.
הפרויקט החדש עם בית החולים לילדים בבוסטון הוא הראשון בו טכנולוגיה זו תיושם כדי לסייע לרופאים לזהות ביעילות אופציות אפשריות לאבחון מחלות נדירות והטיפול בהן.
יבמ ובית החולים לילדים בבוסטון גם עובדים יחד כדי לבנות OPENPediatrics – פלטפורמה מקוונת שנועדה להביא ידע רפואי מציל חיים לרופאי ילדים ברחבי העולם. בחודש ספטמבר, הודיעו שני הארגונים כי ישלבו את היכולות של ווטסון בתחום של שאלות ותשובות איטרטיביות כדי לשפר ולהרחיב את OPENPediatrics.

דילוג לתוכן