באים, מצטלמים, ולא משקיעים – היזמים הישראלים התעייפו מביקורי משקיעים שאינם פוטנציאליים מסין

חברת VADI הישראלית, בבעלות מלאה סינית, יוזמת מפגש ראשון של סטארטאפים ישראלים עם משקיעים סינים מסוג חדש

China-Israel Hi-tech Investments Forum, June 6-7

יזמים ישראלים מתחילים להתעייף מריבוי המשלחות והמבקרים הסינים, כי פעמים רבות קשה מאוד לדעת מי הוא משקיע רציני באמת.
"בכל שבוע נתון מבקרים בישראל עשרות, אם לא מאות משקיעים סינים – יזמים ופקידי ממשל – שמחפשים חדשנות ומגיעים לאירועי הייטק שונים כדי לבחון סטארטאפים. עבור רובם, כאן מסתיים הקשר עם היזמים הישראלים. תהליך זה יוצר תחושה הולכת וגוברת של תסכול בקרב רבים מהסטארטאפים, שהתעייפו כבר מתקוות שוא במשקיעים סינים פוטנציאליים שמבקרים במשרדיהם, שואלים שאלות, מצטלמים איתם, ולא משקיעים בסופו של דבר. זוהי תחילתו של משבר אמון שעשוי להשפיע על הפעילות העסקית בין שתי המדינות". כך אומר Edwards You LYU, מייסד ומנכ"ל חברת VADI התל-אביבית, שהוקמה בבעלות סינית מלאה.

לדבריו, "קיימים עשרות אלפי משקיעים סינים פוטנציאליים שעד היום פחות הגיעו לכאן, ושייכים לסוג אחר של משקיעים: חברות סיניות קטנות ובינוניות, רובן חברות תעשייה, המחפשות השקעות אסטרטגיות כדי להכניס חדשנות לתעשיה שלהן. זהו סוג המשקיעים שמתחילה להביא לארץ חברת VADI Ventures, , ששמה לה למטרה לקרב בין תעשיית הסטארטאפ הישראלית למשקיעים סינים שיותר מתאימים לצרכיה. אדוורדס מציין, שענקים סינים רבים כמו Tencent, עליבאבא ואחרים מגיעים לארץ עם כוונות רציניות ומוכחות, אך לא בהכרח הם מתאימים או יכולים להשקיע בכל סטארטאפ, וגם מכאן עולה הצורך בסוג נוסף של משקיעים רציניים.

"סיורים לימודיים ל-'אומת הסטארט-אפ' הפכו לטרנד מאוד נפוץ בסין, רבים מהם מאורגנים על ידי חברות תיירות ולאו דווקא על ידי קרנות או גופים הקשורים לעולם ההשקעות, כך שאין קריטריונים לסינון של משקיעים אמיתיים או לזיהוי יכולת להשקיע בקרב חברי משלחות משקיעים אלה", מוסיף Edwards.

חברת VADI שמנסה לגשר על הפער הזה, הקימה מנגנון המבוסס על שותפיה הסינים ומטרתו לסנן במידת האפשר את המשקיעים בעלי כוונות רציניות בלבד, וכן לייצר מקור חדש למשקיעים סינים עבור חברות הזנק ישראליות, מלבד גופי הענק הסינים. אחד השותפים ב-VADI הוא מועדון עסקים גדול בשם China Zhisland משנגחאי, בו חברים 5,000 עסקים סינים בעלי מחזור של מעל מ-100 מליון RMB כל אחד, כשני שליש מהם שייכים כשני שליש מהם שייכים לתעשיות מסורתיות יצרניות וכד'. שותף נוסף הוא MICI (Made in China International) הגוף הגדול ביותר בסין המארגן סיורים לימודיים בחו"ל ליזמים ואנשי עסקים סינים בשיתוף עם תוכניות EMBA של מיטב האוניברסיטאות הסיניות. "קיימים מארגנים נוספים של סיורים לימודיים לישראל", אומר Edwards, אבל אנחנו הגוף היחיד שיש לו מידע פנים מעמיק על המשקיעים, דרך מועדון החברים, ולכן הסיכויים להגיע למשקיעים רציניים גבוהים יותר."

אדוורדס שופך אור על זוית מעניינת נוספת למוטיבציית ההשקעה של יזמים וחברות סיניות אלה: "מדובר במנהלים של חברות בינוניות, שהיו פחות רגילים להשקיע מחוץ לסין. תעשיית הסטארטאפ מתחילה לשגשג גם בסין, וישנם יזמים מקומיים לא מעטים עם טכנולוגיות מעניינות, אך הערכת השווי הגבוהה של חברות טכנולוגיה סיניות (גבוהה יותר אף ממקבילותיהן בארה"ב!!) דוחפת גם היא את המשקיעים הסיניים להיי טק הישראלי. זאת, בנוסף להערכה הרבה שיש לסינים כלפי חדשנות ישראליות."
VADI תקיים מפגש ראשון בשם China-Israel Hi-tec Investments Forum, ב-6-7 ביוני במלון דיויד אינטר-קונטיננטל בת"א, בהשתתפות יזמים ישראלים וכ-100 יזמים ומשקיעים סינים המתעניינים במיוחד בתחומים: אינטרנט ומובייל, בינה מלאכותית ומציאות מדומה, בריאות דיגיטלית וציוד רפואי, וקלינטק.
בין הדוברים: יוסי ורדי מנכ"ל International Technologies, ח"כ אראל מרגלית יו"ר שדולת הידידות ישראל-סין בכנסת, זיוה איגר מנהלת היחידה להשקעות זרות ושיתוף פעולה תעשייתי במשרד הכלכלה, פרופ' ישראל אומן חתן פרס נובל לכלכלה, פרופ' יוסף קלפטר נשיא אוניברסיטת ת"א, עו"ד דניאל גרין שותף במשרד יגאל ארנון ושות', צ'ן לי מייסדת ונשיאת Zhisland United Capital , שותפה מייסדת בקרן השקעות וממייסדות מאגד החדשנות בבייג'ינג, ז'או שנג מנכ"ל MICI Made In China International)) ומייסד Silicon Valley Makers Technologies. שנג הוא גם בין מייסדי חברת ואדי. ד"ר דניאל ז'ונג, משקיע אנג'ל, מייסד ומנכ"ל Makers Technologies, קובי סימנה מנכ"ל IVC, שלמה גרדמן יו"ר פורום מנכ"לי היי טק, יובל אבני מנכ"ל Beta O2, רועי וויסנר מנכ"ל האצ'יסון-כנרות, בני סופר, מנכ"ל T3, מוסד הטכניון למחקר ופיתוח, אורן כוכבי, יזם סדרתי וסמנכ"ל בקרן TerraLabs Ventures, ועוד יזמים ואנשי עסקים בכירים.   לאתר הכנס לחצו כאן: https://events.eventact.com/eventslist/Events/Event/24570
בין נותני החסות לכנס, משרד יגאל ארנון ושות', המתמחים במשפט מסחרי ובהיי טק בישראל וסין. עו"ד דניאל גרין, שותף ומנהל משותף של תחום סין במשרד, יוביל בכנס פאנל בנושא בריאות דיגיטלית וציוד רפואי.

דילוג לתוכן