אמית זאברי, סגן נשיא בכיר באורקל העולמית: "מסעיר להיות מפתח בזמן הנוכחי של שינויים עצומים בעולם התוכנה"

זאברי פתח את כנס Oracle CODE, הבינלאומי של אורקל, שמשך אליו מאות מפתחים ישראלים

"זו פעם ראשונה שלי בישראל, ואני מאוד מתרשם מהפעילות כאן בעולמות התוכנה" כך אמר אמית זאברי (Amit Zavery), סגן נשיא בכיר באורקל העולמית SVP Oracle Cloud Platform and) (Integration Products. "החדשנות כאן מאוד מרגשת, ובכלל – זוהי תקופה מאוד מסעירה להיות מפתח בגלל השינויים העצומים שקורים בעולמות התוכנה והפיתוח כיום". זאברי מבקר בארץ במסגרת Oracle Code, סידרת כנסים עולמית של אורקל שעושה סיבוב בינלאומי בקרב קהילות מפתחים, והגיעה לישראל.
זאברי, בעברו מפתח בעצמו, תיאר את השינויים הדרמטיים בבניית אפליקציות מודרניות בשנים האחרונות. ממחזורי פיתוח אפליקציות שארכו 12-18 חודשים עברנו לזמן אפס… כלומר, ימים או אפילו שעות לפיתוח אפליקציה חדשה. גם המבנה של צוותי העבודה השתנה. בנוסף, במקום לבנות אפליקציה אחת לשימוש במחשב, יש כיום מגוון ממשקים כך שאפליקציה שמפתח בונה פעם אחת יכולה לשמש למובייל, לצ'טבוט ולכל ממשק אחר. עסקים שרוצים להצליח כיום צריכים לפתח מהר יותר, ולעיתים קרובות יותר, או להישאר מאחור.
מפתחי cloud native רוצים בחירה חופשית, אפשרות לבחור את הכלים לפיתוח, ואפילו את הפלטפורמה: לפתח בענן של אורקל, אבל גם בענן של ספק אחר, או ב-on premise (על שרתי החברה). "התוכנה של אורקל רצה בכל סביבה היום, כך שהיא מאפשרת חופש בחירה אמיתי למפתחים", סיכם זאברי.
האורח המרכזי בכנס היה פרד סימון, ארכיטקט ראשי ומייסד שותף ב-JFrog הישראלית, שאחד מלקוחותיה הגלובליים היא אורקל. פרד דיבר על מהפכת ה –DevOps וסיפר על החברה שלו, שמטרתה לענות על אחד האתגרים המרכזיים כיום ב"מהפכת ה-DevOps" כפי שכינה אותה. המטרה כיום אינה דוקא ליצור אפליקציה מאפס, אלא לעדכן, לעדכן ולתקן כל הזמן. הוא דימה את תהליכי ה-DevOps למכונית נוסעת, שתוך כדי נסיעה אפשר להוסיף לה חלקים, לעדכן אותה ואפילו לתקן אותה בזמן תנועה. יש אלפי microservices שכבר רצים באפליקציה, כל אחד עושה פונקציה אחרת: קטלוגינג, אינדקסינג וכד'. כל המיקרו סרביסים האלה צריכים לעבור עדכון כל הזמן, צריך לתקן גם את התהליכים ואת הכלים, והכול צריך להיות אוטומטי. זה מה שאנחנו מנסים לעשות בחברה שלנו. לסייע לדלוור תוכנה במהירות ובצורה מאובטחת, למליוני מכונות שמשתמשות בתוכנה, והכול על בסיס אמון בין מפתח התוכנה לבין המשתמש בה. זהו אחד האתגרים הגדולים של מחר בעולם ה-DevOps .
בכנס השתתפו מאות מפתחים ישראלים במגוון הרצאות וסדנאות בהן למדו על כלי עבודה בפיתוח מהיר של אפליקציות cloud native עם microservices, APIs, קונטיינרים, machine learning, mobile backends וצ'טבוטים, הכול תוך שימוש בתהליכי DevOps מודרניים. בין ההרצאות, נהנו המפתחים בזירת ה-Demo מהדגמות ויזואליות, בהן שולבו אביזרים ומכונות מחיי היום יום שחוברו לאפליקציות שפותחו על הענן של אורקל. לדוגמא: מכונת קפה, מערכת חיתוך CNC (מהתעשיה המסורתית) שמקבלת חיים חדשים בזכות חיבור לאפליקציה, משחק PacMan הישן והאהוב שהפך למשהו חדש בקלאוד, וגם סדנת IoT בהדגמה חיה.

דילוג לתוכן