מימין לשמאל: ארז צור

אלי גרונר בכנס החברות הרב-לאומיות של IATI: "נתמקד בהפיכת ישראל למדינה שטוב לעשות בה עסקים"

המדען הראשי ויו"ר רשות החדשנות, ד"ר עמי אפלבאום: "הדור הרביעי של הציונות צריך להתמקד בפיתוח כלכלי על ידי חדשנות והגדלת הפריון – או בקיצור, ציונות 4.0"

האיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות (IATI) – ארגון הגג של תעשיות ההייטק ומדעי החיים בישראל, ערך אמש (ב') את הכנס השנתי ה-5 של מנכ"לי מרכזי המו"פ של החברות הרב-לאומיות בישראל. בכנס השתתפו כמאה וחמישים מנכ"ליות ומנכ"לים של חברות הייטק מובילות הפועלות בארץ, ביניהן גוגל, מיקרוסופט, אפל, אינטל, יבמ, פייפאל, קוואלקום ואחרות. מנכ"לית IATI קרין מאיר רובינשטין ויו"ר IATI ארז צור, אירחו בכנס בכירים מהמגזר הממשלתי שקיימו דיון מעמיק עם ראשי תעשיית ההייטק על האתגרים והפתרונות הנדרשים לחיזוק התחרותיות של ההייטק הישראלי בעולם. בין המשתתפים היו מנכ"ל משרד רה"מ אלי גרונר, יו"ר רשות החדשנות והמדען הראשי עמי אפלבאום, היועץ הבכיר לשר האוצר נדב שמש, מנהלת רשות לשת"פ תעשייתי במשרד הכלכלה זיוה איגר ואחרים.

אלי גרונר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אמר בכנס: "אנחנו רוצים להיות מוקד לטאלנט ולהשקעות מכל העולם ולהוריד חסמים בפני עשיית עסקים. לא אחת זה דורש חקיקה ומהלכים משמעותיים כמו שעשינו עם ה-BEPS. המיקוד שלנו זה הורדת חסמים, לא נתיימר להגיד לכם, ראשי תעשיית ההייטק, איפה להשקיע ואיפה לא, כי אתם חכמים מאתנו. נתמקד בהפיכת ישראל למדינה שטוב לעשות בה עסקים".

המדען הראשי ויו"ר רשות החדשנות, ד"ר עמי אפלבאום, קרא למנכ"לי חברות ההייטק לפעול במרץ ולמשוך לישראל פעילות והשקעות מצד חברות האם שלהם. לדבריו, " יש להרחיב את ההשקעה במה שאני מכנה 'ציונות 4.0'. אם הדור הראשון של הציונות עסק בעלייה וייבוש ביצות, הדור השני בהתיישבות והדור השלישי בביטחון, הרי שהדור הרביעי של הציונות צריך להתמקד בפיתוח כלכלי על ידי חדשנות והגדלת הפריון – או בקיצור, ציונות 4.0. עלינו לשנות גישה מ'אומת הסטארטאפ' ל'אומת הצמיחה והחדשנות' ולהצמיח כאן חברות מבוססות חדשנות – זה העתיד של כולנו".

במסגרת פאנל על היבטי כוח אדם בהייטק הישראלי, התקיים דיון על החינוך הטכנולוגי בבתי הספר, על המחסור בעובדים בהייטק, ועל שילוב אוכלוסיות מגוונות בתעסוקה בפריון גבוה. מיכל צוק, הממונה על התעסוקה במשרד העבודה והרווחה, ונעמי קריגר, ראש הזירה החברתית-ציבורית ברשות החדשנות, אמרו כי תכנית "סיירות התכנות" החדשה, שפותחה בשיתוף עם IATI, צפויה להכשיר בתוך שנים אחדות אלפי עובדים נוספים להייטק ולספק הזדמנות לאוכלוסיות מגוונות יותר להשתלב בתעשייה זו.

במהלך האירוע התקיים טקס קצר בו החליף יוסי מטיאס, מנכ"ל מרכז המו"פ של גוגל בישראל, את יורם יעקובי מנכ"ל מרכז המו"פ של מיקרוסופט ישראל, בתפקיד ראש פורום החברות הרב-לאומיות של IATI. בפורום חברים המנכ"לים של רוב מרכזי המו"פ והחדשנות של החברות הרב-לאומיות בישראל, אשר פועלים בשיתוף פעולה לקידום התחרותיות של ההייטק הישראלי. לדברי ראש הפורום הפורש יורם יעקובי ממיקרוסופט, "כוח האדם הטכנולוגי מתחיל להיגמר לנו, אבל הסיבה לכך חיובית – כל התעשיות באות לישראל לגייס אנשים, לא רק חברות הייטק אלא גם פיננסים ואוטומוטיב ומה לא. לכן המאמץ העיקרי שלנו צריך להיות בתחום החינוך הטכנולוגי והכשרת עובדים שיענו על צורכי התעשייה".

דילוג לתוכן