אינסטאספאם:מפיצי נוזקות מחפשים אתכם באינסטגרם

דוח איומי האינטרנט של סימנטק לחודש אוקטובר 2012:היזהרו מבחורות יפות:

אפליקציית הצילום אינסטגרם (Instagram), אשר מתפקדת גם כרשת חברתית, חצתה לאחרונה את רף 100 מיליון המשתמשים. בעקבות זאת, גם מפיצי נוזקות ותוכנות זדוניות החלו לכוון אליה חלק מהתקפותיהם ופועלים בדרכים מגוונות. אחת מהדרכים היא פרופילים מזויפים. בן נהורני, מצוות ניתוח איומי הסייבר בסימנטק, דיווח כי "בתור חובב צילום, ובעיקר אומנותי, אני משאיר את התמונות שלי פתוחות לקהל הרחב. יום אחד קיבלתי תגובה לאחת התמונות שצילמתי. כשבדקתי מקרוב מי הגיב על תמונתי גיליתי פרופיל עם תמונה של בחורה יפה, אשר בפרופיל שלה מופיעה הזמנה ללחוץ על לינק, שמוביל לאתר להורדה של סרטונים עם כלבים, תמורת 4.5$ בלבד".
נהורני מוסיף כי מיד אחרי קבלת התגובה הזו, הצטרפו לפרופיל שלו עשרות עוקבים שהמאפיין הדומה של כולם הוא תמונות של בחורות מושכות, עם אלפי עוקבים אך ללא אף תמונה שפורסמה ביישום, ובכולן היה לינק מצורף בתיאור הפרופיל. סוג זה של הונאה יכול להביא להתקפות דיוג (Phishing). מבדיקת צוות התגובה של סימנטק, נתגלה כי הלינק שהופיע בפרופיל המזוייף הוקלק כ-10,000 פעמים בחודש, מה שמראה על הצלחת ההונאה.
 
הונאה נוספת היא של אנשים בעלי פרופילים 'אמיתיים' אך מלאים בתכני פרסום לתוכניות בסגנון פירמידה, אשר כל מטרת היותם חלק מהרשת החברתית היא איסוף עוקבים אשר יצטרפו לתוכנית, כדי שיוכלו להרוויח מכך כסף.
 
חשוב לציין כי אינסטגרם עוקבת ומטפלת בנושאים אלו – תגובות בעייתיות ופרופילים הנראים מזויפים נמחקים מהרשת. עם זאת, בסימנטק ממליצים לאמץ נוהגים מסוימים כמו:
·        לקבוע את הפרופיל שלך כ"פרטי" כך שאפשר לשלוט במי עוקב אחריך ומי לא,
·        לא לעקוב אחר אנשים באופן שרירותי,
·        לא ללחוץ על URL מקוצרים בלי לדעת לאן הם מובילים,
·        לא לעקוב אחרי פרופילים אשר לא פרסמו תמונות (אלא אם אתה מכיר את האדם מאחורי הפרופיל),
·        ולדווח על פרופילים או תגובות חשודות בשירות.
 
 
נוזקת כופר:
 מגמה נוספת בחודש אוקטובר היה חשיפת הנוזקה Ransomware. אם בתחילת השימוש בנוזקה, בשנת 2009, מפעיליה הסתפקו בלנעול מסכים ולהציג מסרים ברורים הדורשים כופר בכדי להשיב את השליטה במחשב, או אפילו להצפין קבצים ולבקש כסף על מפתח הפענוח, המגמה של החודש האחרון מראה על Ransomware אשר מתחזה להיותו מטעם רשויות החוק במדינה בה הוא פועל (כמו למשל ה-FBI האמריקאי). במקרים רבים מסך הנעילה כולל מסרים של הנדסה חברתית הטוענים כי המשתמש נתפס בפעילות פלילית, כך שהאיומים כוללים עירוב רשויות החוק או תביעה משפטית אם לא ישולם הכופר. מקרים חדשים של שימוש בנוזקה אף כוללים שילוב של התראת קול, בנוסף לנעילת המסך.
 
מגמות עולמיות
שיעור דואר הזבל בעולם ירד באופן משמעותי בחודש אוקטובר, בכ-10%. בצוות התגובה של סימנטק משייכים את זה לירידה בהתקפות Festi botnet אשר הגיעו לשיאן באמצע ספטמבר, אך נפלו בתחילת אוקטובר. שיעור דואר הזבל בעולם הגיע לרמה של 64.8% (אחד מכל 1.54 מיילים בעולם שהיה דואר זבל), כאמור ירידה של 10.2% מהחודש הקודם (כאשר שיעור דואר הזבל עמד על 75%), זאת בהמשך למגמה בהצטמצמות דואר הזבל בעולם, אותה ניתן לזהות מאז החצי השני של 2011. סעודיה, שהיתה בעלת שיעור דואר הזבל הגבוה בעולם, צנחה מחוץ לעשיריה הראשונה, אך עדיין נמצאת מעל הממוצע (79.4% מתעבורת הדוא"ל במדינה הוגדרה זבל). מרבית דואר הזבל, גם החודש, עסק בנושאים הקשורים לזוגיות או ליחסי מין (62.73%).
כמות הווירוסים המועברים במייל השתפרה לכדי אחד מכל 229 מיילים (0.44%), ירידה של 0.04% מהחודש הקודם (אחד מכל 211 בספטמבר). ב-23.5% מהמיילים שכללו וירוסים היה קישור לאתר שהוגדר כמזיק, 1.3% יותר מאשר בספטמבר. סימנטק מצאה בממוצע 933 אתרים כל יום שהכילו נוזקות או איומים אחרים, 19.2% יותר מאשר בספטמבר.
 
מגמות בישראל
בהתאם למגמה העולמית, גם רמות דואר הזבל בישראל נפלו משמעותית בחודש ספטמבר 2012, אך נותרו גבוהות מהממוצע העולמי. על פי סימנטק, בישראל 65.6% מתעבורת המיילים היא של דואר זבל (כאמור, בעולם –64.8%).
עם זאת, כמות הווירוסים המועברים במיילים, שינתה מגמה בישראל וצמחה באופן משמעותי – אחד מכל 637 מיילים כלל בתוכו וירוס, נוזקה או קישור לאתר זדוני (בחודש שעבר רק אחד מכל 982 מיילים כלל וירוס או נוזקה). אמנם הנתון נותר נמוך ביחס לרמה העולמית (כאמור – אחד מכל 229 מיילים), אך הנתון מעיד על המשך מגמה שלילית בתנועת הדוא"ל בישראל (בחודש אוגוסט למשל, רק אחד מכל 1156 מיילים כלל וירוס או נוזקה).
 
דו"ח המודיעין של סימנטק
דו"ח המודיעין שסימנטק מפרסמת, מספק את הניתוח העדכני ביותר של איומי אבטחת סייבר, מגמות ותובנות מצד צוות המודיעין של סימנטק בנוגע לתוכנות זדוניות, דואר זבל, ושאר סיכונים עסקיים מזיקים אפשריים. הנתונים אשר שימשו לניסוח הניתוח בדו"ח משולב זה כוללים מידע מחודשים ינואר עד אוקטובר 2012.
 
ניתן להוריד את הדוח המלא דרך הקישור הבא:
http://www.symanteccloud.com/mlireport/SYMCINT_2012_10_October.pdf

דילוג לתוכן