איך תמנע את ההטרדה המינית הבאה במקום העבודה שלך?

לומדה חדשה שעוצבה ופותחה על ידי Colored Mind, עסק בתחום פיתוח למידה, מיתוג ותקשורת שהוקם ע"י טל בר סיני גאלאי ואילנה ברויד, בוגרות הפקולטה לטכנולוגיות למידה מHIT- מכון טכנולוגי חולון, תסייע לעובדים להבין כי "אין שטחים אפורים" בכל הנוגע להטרדות מיניות ותדריך אותם מה לעשות במידה והוטרדו

נראה כי אין זמן יותר מתאים מהתקופה הנוכחית להשקת לומדה המסייעת לארגונים להתמודד עם נושא ההטרדות המיניות. הוליווד סוערת, וגל התלונות לא פסח גם על ישראל. לאחרונה, נדמה כי אין אישה שלא עברה הטרדה מינית, בין אם זה נעשה באופן מילולי ובין אם בפגיעה פיזית.

ברוב הארגונים אפשר למצוא את נהלי מניעת הטרדה מינית על דף מידע קטן שתלוי בשירותים או במטבח. מתברר, שלא די בכך, בכדי למנוע הטרדות במקום העבודה, ובכלל. לומדה חדשה שפיתחו טל בר סיני, ואילנה ברויד בוגרות הפקולטה לטכנולוגיות למידה מHIT – מכון טכנולוגי חולון מסייעת לעובדים ולמנהלים כיצד לזהות, למנוע ולהתמודד עם הטרדות מיניות במקומות עבודה.

הטרדה מינית לרוב מלווה את האדם שהוטרד בפגיעה נפשית, ורבים מתקשים להשתחרר מהטראומה שחוו גם לאחר זמן רב. מטרת הלומדה החדשה היא לגרום לעובדים להבין מה הם הגבולות והתחומים האפורים בכל הנוגע להטרדה מינית, ואת עומק ההשפעה של הטרדה מעין זו. זאת על מנת שהמתנסים בלומדה יוכלו לעזור למתלוננים/ות, ובמידה וחוו בעצמם הטרדה – לצאת ולדווח על ההטרדות שחוו.

הלומדה הנה חדשנית וכוללת סרטונים, סימולציות ותרגולים חוייתיים מהיומיום של כולנו, למשל זיהוי התחומים האפורים אפילו בכתיבת הודעת וואטספ, ולינקים למקורות מידע חשובים. כמו כן היא נעימה לעין, מינימלית בטקסט ומספקת את כל המידע בנוגע להטרדות מיניות הדרוש ע"פ החוק ומעבר. מטרתה לגרום לעובדים להפסיק עם תפיסת "השטחים האפורים" ומעודדת לראות את הדברים כשחור ולבן.

"אני שומעת בכל מקום, בגלל הכתבות המרובות בנושא ובזכות העבודה המדהימה של קבוצות ברשתות החברתיות, המון עדויות על נשים שהוטרדו ועל תגובות של הסביבה, דוגמת: 'אפשר לחשוב, מה הוא כבר עשה?', 'אוי היא בטח דרמתית'", אומרת בר סיני- גאלאי. "הסטטיסטיקה של אחת מתוך אחת נכונה. גם אני וגם חברותיי עברנו הטרדה מינית בחיינו – ואפילו יותר מפעם אחת. לעבוד בסביבה שאת לא מרגישה בה בטוחה זה כמו לצאת כל יום למלחמה. את תמיד בכוננות, תמיד מפחדת. ואי אפשר לחיות ככה. לכן החלטנו בתקופה כה חשובה, כשהמודעות לנושא עלתה, להשיק את הלומדה עבור הארגונים".

כשבר סיני גלאי מדברת על הטרדות מיניות, היא נזכרת בחוויה הכאובה שעברה לפני מסר שנים: "יצאתי עם בחור בן 30 כשהייתי בת 22. הסכמתי לצאת אתו לאחר חיזורים ממושכים מצדו. יצאנו לדייט, שבמהלך כולו לא הרגשתי בנוח. הוא כל הזמן ניסה לגעת, להתנשק, להתלטף – ואני הגבתי במבוכה וניסיתי להימנע מהמגע שלו. השיא היה כשהוא החזיר אותי הביתה. הוא החזיק בצוואר שלי חזק ברכב, ולא נתן לי לצאת מבלי לתת לו נשיקה. לרגע קפאתי. לא יכולתי לסבול את התחושה הכואבת של היד שלו סוגרת לי על הצוואר. מיד יצאתי מהאחיזה שלו וברחתי בכל כוחי מהרכב מזועזעת".
"עברו לא מעט שנים, וחברות שלי ואני הלכנו לפאב בתל אביב. יצאנו החוצה וישבנו, שתינו וצחקנו. משום מקום הגיע אותו הבחור שהטריד אותי, התיישב לידי והתחיל לדבר עם החברות שלי. אני קפאתי והתחלתי לרעוד, ואפילו לא זיהיתי מי זה שיושב לידי בהתחלה. ביקשתי מחברה לשאול אותו אם הוא מחיפה במקור ומה השם שלו. היא שאלה, והבנתי שהגוף שלי קלט עוד לפני שהראש הבין מי הוא. יצאנו משם, נכנסתי למכונית והתחלתי לבכות. הגוף שלי היה חייב לפרוק את הטראומה שעבר. הבחור לא קלט בכלל מי אני, אבל מתברר שאני לא שכחתי לרגע".
בימים אלה, כמה מהחברות הגדולות במשק הישראלי כבר הביעו עניין ברכישת הלומדה עבור עובדיהן, ובאופן סימלי וכסגירת מעגל הלקוח הראשון שרכש את הלומדה הוא HIT המכון הטכנולוגי בחולו. נראה כי לא רחוק היום בו היא תיהפך לחלק בלתי נפרד ממקומות העבודה.

 

דילוג לתוכן