ליאת שוחט, ראש עיריית אור יהודה עם דרור גלוברמן המנחה

אור יהודה תרושת כולה במערכת טכנולוגית אלחוטית שתהווה עבורה תשתית לעיר חכמה

ביריד לחדשנות אורבנית muni-expoהציגה ראש העיר אור יהודה, עו"ד ליאת שוחט, את המהפכה הטכנולוגית שהולכת לעבור העיר כולה, וכמובן השירות לתושב שניתן בה: "אור יהודה שמחה להיות החלוצה ברישות מלא של טכנולוגיית הגלים המילימטריים בהיקפים מהסוג הזה. אין לי ספק שבאמצעותה נוכל לשדרג ולשפר את השירותים הניתנים לתושב, הן באמצעות חיסכון משמעותי לקופת העירייה, אבל בעיקר בזכות היכולת לקדם נושאים רבים שטומנת בחובה עיר חכמה"

אור יהודה הופכת בימים אלה לעיר הראשונה בישראל (ועל פי גורמים מקצועיים רבים מדובר אף בעיר הראשונה בעולם) שתהיה מרושתת בטכנולוגיית הגלים המילימטריים באופן שהולך לשנות את כללי המשחק. באולם "העיר הדיגיטלית" ובראיון בנושא "איך להנגיש שירותים חכמים לתושבים" סיפרה ליאת שוחט, ראש העיר, ויועצה מר יואל לוי, על היערכות אור יהודה למעבר לעיר חכמה.

למעשה העיר עומדת בפני היסטוריה טכנולוגית: העיר עוברת רישות מלא במערכת טכנולוגית אלחוטית. מדובר בשילוב מערכות שהחלו להיפרס בעיר לפני מספר חודשים, ובעוד מספר חודשים תושלם פריסתן בכל רחובותיה ושכונותיה של העיר ללא יוצא מן הכלל. מדובר ברשת תקשורת חדשה, שזכתה להכרה ולאישור מצד משרד התקשרות בשם "רשת עירונית אחודה" שמהווה פתרון מתקדם לקידום טכנולוגיות של עיר חכמה על כל רבדיה.

"לאחר הרישות, שיימשך תוך מספר חודשים, העיר תהיה מבוססת על תשתית טכנולוגית שעליה נוכל להתאים את כל הצרכים שלנו", מציינת שוחט. "כל שכונה וכל רחוב בעיר יהוו חלק מהמהפכה, שמעבר לעובדה שתאפשר גלישה באינטרנט במרחב הציבורי, היא תהווה בסיס יעיל לקידום פרויקטים של עיר חכמה. השידור האלחוטי ישדרג באופן דרמטי את קצב השידור המקובל בציוד wifi הנפוץ כיום. כל עורק אלחוטי כזה דומה מבחינת קצב תעבורת הנתונים ואמינות העברת המידע להנחת סיב אופטי בין שתי נקודות".

הרשת החדשה תתמוך בכל יישומי העיר החכמה ותאפשר ביצוע של מגוון פרויקטים, כמו פריסת מצלמות אבטחה בעיר, שתוכל כעת להיות פשוטה ומהירה שכן התשתית תהיה קיימת ותגיע בסמוך לאתר המצולם. אלמנט נוסף אשר יתמוך בעיר החכמה הוא המעבר של אור יהודה בימים אלו לתאורת רחוב חכמה, תאורה המבוססת על אספקת זרם קבועה לעמודי התאורה ושליטה על ידי יחידות תקשורת קטנות בכל פנס ופנס ברחבי העיר.

ללא ספק מדובר בקפיצת מדרגה נוספת עבור העיר אור יהודה אשר חתמה על הסכם גג בשנה שעברה ואט אט מבססת את מעמדה כהזדמנות הנדל"ן הבאה בגוש דן. שוחט: "המציאות החדשה שיצר הסכם הגג נותנת לנו את האפשרות היום לחשוב ובגדול. ההסכם מאפשר לנו לחפש מקורות שלאו דווקא היו פתוחות בפנינו קודם לכן, וכן הוא מאפשר לנו לחשוב קדימה, לתכנן וליישם. האפשרויות של העיר שלנו היום הן מצוינות וזה נותן לנו אופציה לפתח אותה בהרבה תחומים".

מההתקדמות הטכנולוגית ייהנו גם חברות ההיי טק הרבות שעתידות להקים את ביתן במה שנחשב לגולת הכותרת של ההסכם – מתחם המיליון. למעלה ממיליון מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר שיהוו מקפצה עבור העיר. כמובן שמעל לכל המהפכה הזאת עומדת מהפכה בשירות שניתן לתושב, ועל כך מציבה שוחט רף גבוה לערים הסמוכות: "השאיפה שלי היא לראות עיר שעובדת ביעילות. כמעט אפס זמני המתנה בתורים, אחוז מבקרים שולי ביותר במשרדי העירייה, אבל יותר מזה – שירותי העירייה ניתנים בצורה מיטבית באמצעים טכנולוגיים שמפחיתים משמעותית את העלויות ומשפרים משמעותית את אופן קבלת השירות. לשם אני מכוונת – שם אני רוצה להיות ולשם אנחנו נגיע".

 

דילוג לתוכן