אבן דרך משמעותית בתחנת הכוח התרמו סולארית של חברת מגלים באשלים הונף הקולטן לראש המגדל הסולארי הגבוה בעולם

לצפייה בסרטון ההקמה

 

מגלים אנרגיה סולארית בע”מ השלימה בימים אלה שלב נוסף וחשוב בתהליך ההקמה, עם הנפת דוד השמש במשקל של 2200 טונות על ראש המגדל לגובה סופי של 250 מטרים. מגלים היא חברה משותפת לקרן נוי, ל-GE, ולברייטסורס. השותפים זכו ב-2012 במכרז ממשלתי לתכנון, מימון, הקמה, והפעלה של תחנת כוח תרמו-סולארית באשלים אשר ברמת הנגב. הפרויקט מתבסס על טכנולוגיית מגדל שמש ועלותו כ-3 מיליארדי שקלים, הינו בין הפרוייקטים הסולאריים הגדולים מסוגו בעולם.

הפרויקט יפעל באמצעות טכנולוגיית ריכוז קרני השמש על קולטן בראש מגדל. 50,600 מראות נפרשו על-פני שלושת הקמ"ר באתר. המראות המבוקרות על-ידי מחשב ורשת אל-חוטית, תעקובנה אחר השמש ותרכזנה את קרניה אל קולטן השמש, מבנה ששוקל 2,200 טונות ושגובהו כ-50 מטרים. ריכוז פי 1000 של קרני השמש מאפשר ייצור קיטור בטמפרטורה המתקרבת ל-600 מעלות ובלחץ של כ-170 אטמוספרות. את הקיטור מוליכים לטורבינת הקיטור על הקרקע כדי לייצר 121 מגה-וואט חשמל נקי לרשת החשמל הלאומית. במהלך מורכב שתוכנן לפרטים מראש ושארך ארבעה ימים, הונף קולטן השמש לגובה של 200 מטרים לראש המגדל.

תחנת הכוח של מגלים בהספק של 121 MW הינה אחת משלושת המתקנים באתר אשלים הצפויים להוות מקור יציב ואמין של אנרגיה מתחדשת, ואשר ייצרו כ-2% מכושר ייצור החשמל של ישראל כשיתחילו לפעול במהלך שנת 2018. בכך יסייעו למדינה להגיע למטרות שהציבה לאספקת 10% מייצור החשמל הכולל ממקורות אנרגיה מתחדשים עד לשנת 2020 ו-17% עד שנת 2030.

התחנה נבנית ותופעל על ידי צוותי הפמה, בניה והפעלה של GE ונשענו על טכנולוגיה שפותחה על ידי חברת BrightSource שמרכזה בישראל.

פיני כהן, יו"ר מגלים אנרגיה סולארית ויו”ר קרן נוי: “ הפרויקטים באשלים הם החשובים ביותר בכל הנוגע לאנרגיה סולארית בישראל, וכולי תקווה כי פרויקטים מעין אלה של יצור חשמל מאנרגיה מתחדשת יתרחבו ויתרבו בישראל. אני רוצה להודות לכל האנשים הרבים והמקצועיים מישראל ומהעולם הלוקחים חלק בבנייה ובהקמה, ואשר עושים ימים כלילות למען הצלחת הפרויקט".

ערן גטרנר, מנכ"ל מגלים: "תהליך הנפת הדוד לראש מגדל השמש היה מורכב ובין האתגרים המרכזיים בפרוייקט כולו. ההכנה לקראת ההנפה הייתה מקצועית ביותר ואני מצדיע לצוות קבלן ההקמה על הביצוע המוצלח. בפנינו עוד מספר אבני דרך חשובות עד שנגיע להפעלה מסחרית של התחנה והחשוב שביניהם הינו הרצת המערכות כדי להפוך את כל הכלים לתזמורת מתפקדת.

דילוג לתוכן