אבטחת מידע למכשירים סלולאריים

למרות האזהרות והחיזוי המאיים של וירוסים לטלפונים סלולאריים, האיום הנוכחי המוחשי ביותר שמולו ניצבים משתמשים של טלפונים חכמים היום הוא אובדן המכשיר. ישנן כמה דרכים להתמודד עם הבעיות שעולות כאשר המכשיר אובדאחת מהבעיות היא שמידע רב אודות אנשי קשר אבד יחד עם המכשיר. במקרה כזה ישנם שני אספקטים מטרידים אבל עם שניהם ניתן להתמודד. הראשון הוא אובדן המידע והשני הוא נפילת המידע לגורם עוין.
 
הראשון נפתר על ידי גיבוי פשוט. אם המשתמש טורח לגבות את המידע, גם עם המכשיר אבד הדבר לא מסתכם באובדן מידע. השני נפתר על ידי נעילת המכשיר והצפנת המידע על כרטיס זיכרון כגון MicroSD ועל מחשב רגיל. דבר זה מונע ממידע ליפול אל הידיים הלא נכונות. זה יכול להיות קצת מורכב למשתמשים ממוצעים להצפין מידע על כרטיסי MicroSD, במקרה כזה הדרך הטובה ביותר להימנע מאובדן המידע היא להימנע מלאחסן מידע רגיש על כרטיסים אלה.
 
רישום של פרטי התקשרות למקרה שהמכשיר אבד הוא למעשה רעיון טוב. למרות שאנחנו בדרך כלל קוראים בחדשות רק על הדברים הפחות טובים, רוב האנשים הם למעשה דיי הגונים ויחזירו חפצים אבודים לבעליהם אם הם ידעו איך.
 
אם אנו מסתכלים מעבר לבעיית אובדן המכשיר, ישנה כמובן בעיית ה- Malware (תוכנות זדוניות). המטרה של מפתחי התוכנות הללו היא בראש ובראשונה כסף והרבה. אם על ידי גניבת פרטי אנשי הקשר שלך או על ידי גניבת חשבון הטלפון שלך (כך שמישהו אחר יכול לעשות שיחות על חשבונך – כן זה אפשרי) המטרה תמיד הייתה ותמיד תהיה כסף. הסיבה היחידה שעד היום לא ראינו הרבה תוכנות זדוניות לטלפונים חכמים היא שלא מספיק אנשים השתמשו בהם, ועבור יוצרי התוכנות האלה פחות אנשים שווה פחות כסף. אך היום השימוש במכשירים האלה עולה בצורה חדה כמו גם מגוון המכשירים והיכולות שלהם.
 
אחת הדרכים הטובות ביותר למנוע מתוכנות זדוניות להסתנן למכשירים אלו היא על ידי ניטרול אופציית ה- Discovery Mode של רכיב ה- Bluetooth. דרך שכיחה נוספת שבאמצעותה ניתן להתקין Malware במכשירים ניידים היא על ידי הונאת המשתמש להתקין תוכנה על המכשיר שלו. לעולם אין להתקין אפליקציות על המכשיר בהתבסס על הודעת אי מייל או SMS. אף חברת תוכנה לגיטימית לא תשלח לך אי מייל או SMS שאומר שאתה חייב להתקין את התוכנה שלו. על המשתמש להתקין על המכשיר שלו רק תוכנות אשר הוא בוחר להתקין ושהן מוצעות על ידי ספק תוכנה ידוע. ועליו לגשת לאתר של אותו ספק תוכנה ולהוריד את התוכנה ישירות משם.
 
שמירה על כמה כללי בטיחות פשוטים יסתכמו בהגנה הרבה יותר טובה בחווית השימוש במכשיר.כמו כן, ישנם כמה מוצרי אבטחה לטלפונים ניידים חכמים (smart phone) כגון ESET Mobile Antivirus, אך אמצעי הבטיחות החשוב ביותר שבו המשתמש צריך לנקוט הוא להיות מחונך לגבי האיומים הקיימים וליישם את הטיפים הפשוטים שניתנו כאן.

מאת: רנדי אברמס, מנהל אבטחת מידע, חברת ESET.

דילוג לתוכן