טוען אירועים

« כל האירועים

  • אירוע כבר עבר.

סקר איגוד האינטרנט הישראלי: 35% מבני הנוער חוו פגיעה ברשת

ספטמבר 25, 2017 @ 8:00 am - 5:00 pm

כנס

בסקר דיווחו 5 אחוזים מבני הנוער כי העלו או שלחו תמונות חושפניות של עצמם – לעומת 3 אחוזים מקרב המבוגרים. 42% מאלה שנתקלו בתוכן מיני דיווחו שנתקלו בו לראשונה לפני גיל 12

35% מבני הנוער בישראל חוו פגיעה כלשהי ברשת בשנתיים האחרונות – כך עולה מסקר של איגוד האינטרנט הישראלי (ע"ר), לקראת תחילת שנת הלימודים. הסקר נועד לאפיין דפוסי התנהגות ברשת בקרב בני נוער בגילאי 7-18 ובוגרים, במטרה להמשיך ולהעמיד לרשותם כלים להתמודדות עם פגיעות ובריונות ברשת.

16 אחוז מבני הנוער שנפגעו דיווחו שחוו שיימינג, 13 אחוז חוו פריצה לחשבון, 9 אחוזים חוו הפצת תמונה מביכה או אישית, 6 אחוזים חוו התחזות ו-5 אחוזים חוו חרם. 17% מבני הנוער הודו כי השתתפו בפגיעה באחר ברשת.

62% מבני הנוער שהשתתפו בסקר דיווחו כי נתקלו בתוכן מיני ברשת; 42% מתוכם, דיווחו שנתקלו בתוכן מיני בפעם הראשונה לפני גיל 12; לא נמצא הבדל מובהק בין נערים ונערות בחשיפה לתכנים מיניים.

5% מבני הנוער דיווחו כי העלו או שלחו תמונות חושפניות של עצמם; זאת, לעומת 3% מהמבוגרים. 4% מבני הנוער הודו כי הם מחזיקים תמונות מיניות שלהם בסמארטפון, לעומת אחוז אחד בלבד בקרב המבוגרים. 34% מבני הנוער התחרטו על תכנים שהעלו או שלחו ברשת.

הסקר בדק גם את הרגלי הגלישה של הישראלים ומצא כי יותר מ-50% מהציבור – מבוגרים וצעירים – גולשים ברשת למעלה מארבע שעות ביום: 58% מבני הנוער ו-51% מהמבוגרים. גם עבור מבוגרים וגם עבור בני נוער האינטרנט משמש בעיקר לקשר עם חברים. מלבד זאת, בני נוער נוהגים לצפות בסדרות, לחפש מידע ולשחק. מבוגרים גם קוראים חדשות ועורכים קניות.

במרכז לאינטרנט בטוח של איגוד האינטרנט הישראלי מדגישים כי קיימת חשיבות מכרעת לדוגמה האישית, למעורבות החינוכית הערכית ולקשב למצבי הסיכון השונים.

אורנה היילינגר, העומדת בראש המרכז לאינטרנט בטוח של איגוד האינטרנט התייחסה לתוצאות הסקר: "האינטרנט הוא זירה של ידע והזדמנויות, והילדים מתמודדים עם רכישת מיומנויות המתאימות למאה ה-21, גם בהיבט החברתי. גילויים של בריונות ברשת כמו שיימינג או הפצת תכנים פוגעניים הן תוצר של ההתנהגות של בני אדם, וזו מראה של מציאות החיים שלנו. אנו קוראים להורים ולסגל המחנכים בבתי הספר להיות פעילים במרחבים בהם הילדים נמצאים, תוך הפגנת מעורבות והכרות עם המתרחש בהם – אך מבלי לפגוע באוטונומיה שלהם ובפרטיותם"
יובל חלביה, יו״ר מועצת התלמידים והנוער הארצית: ״הרשת היא מקום חיובי ויש לעשות בה שימוש למטרות חיוביות ולא להשתמש בה לצורך בריונות, על כן אני קורא לבני הנוער לעשות שימוש אחראי בגלישה האינטרנטית, ולהימנע מבריונות פוגענית ברשת. בשנה הקרובה, מערך מועצות התלמידים והנוער ברחבי הארץ ישים דגש ויחדד את המסרים על הפחתת הבריונות ברשת ושימוש נכון ברשת, נמשיך ונפעל דרך יוזמות שלנו ושיתופי פעולה שונים על מנת להפחית את אחוזי הקורבנות והבריונים ברשת. אני קורא לגורמים השונים במערכת החינוך ומערכת הביטחון לפעול ולהעצים את הרעיון והמטרות החיוביות ברשת תוך הסברת כללי הזהירות ברשת״

הסקר נערך ע"י מכון שריד, באמצעות פאנל אינטרנטי בקרב כ-1,000 משתתפים מתוכם כ-500 בוגרים, הורים לילדים מתחת לגיל 18, ובנוסף כ-500 בני נוער (בגילאי 7-18) ומייצג את האוכלוסייה היהודית בקבוצות אלו. מרווח הטעות עומד על עד 4.4% ±..

ב-25.9 יערוך איגוד האינטרנט הישראלי בשיתוף מועצת התלמידים הארצית ומרכז הורשת, כנס ראשון מסוגו , אותו יובילו בני נוער שיספרו על החוויות שלהם ברשת, מה מטריד אותם ואיך לדעתם ניתן להתמודד עם האתגרים הללו. לכנס יוזמנו מחנכים ומדריכים, יועצים, עובדים סוציאליים ואנשי אקדמיה מתחום החינוך, והוא פתוח לקהל הרחב. להרשמה: http://bit.ly/F5REFRESH

המרכז לאינטרנט בטוח של איגוד האינטרנט הישראלי (ע"ר) מפעיל קו חם ללא עלות לסיוע בהתמודדות עם פגיעות ברשת. צוות הקו נותן מענה אנושי לנושאים כמו: שיימינג, פריצה לחשבון דוא"ל, פייסבוק, בריונות ברשת, קבוצות שנאה, ניסיון הונאה, דואר זבל התחזות וזיוף. המרכז לאינטרנט בטוח מוכר ע"י כל הרשתות החברתיות כגורם שמוסמך לדווח על תכנים פוגעניים, מה שמאפשר לו לטפל בפגיעות באופן ממוקד ומהיר. הצוות הוכשר לייעץ לפונים ויפנה אותם לטיפול מתאים. המרכז פועל במסגרת קואליציה רחבה ובשיתוף עם משרדי ממשלה, המשטרה, גופים ציבוריים, ארגוני תמיכה.

פרטי הפנייה לקו החם של איגוד האינטרנט הישראלי:
safe.org.il
טלפונית או בוואטסאפ: 054-8858911
דוא"ל: safe@isoc.org.il

פרטים

תאריך:
ספטמבר 25, 2017
זמן:
8:00 am - 5:00 pm
אירוע תגיות:

ITPortal.co.il

Skip to content