ללמוד את התרבות הוירטואלית

0

תשתית וירטואלית היא אבן דרך חשובה, שתסייע להאיץ את המסע לעבר מחשוב ענן. יחד עם זאת, קיימים עדיין מספר מחסומים תפיסתיים שעליהם יש להתגבר, ולא כולם קשורים לטכנולוגיה. מאמר מאת ארז עציון

ארז עציון, מנהל קבוצת היועצים הטכנולוגיים ב- EMC ישראל

תשתית וירטואלית היא אבן דרך חשובה, שתסייע להאיץ את המסע לעבר מחשוב ענן. יחד עם זאת, קיימים עדיין מספר מחסומים תפיסתיים שעליהם יש להתגבר, ולא כולם קשורים לטכנולוגיה.
 
העקרונות שעליהם מושתתת הוירטואליזציה הינם פשוטים. לארגון יש כמות מסוימת של מחשבים, אותם מחשבים פועלים מול כמות מסוימת של שרתים. עד כאן הכול ברור. יחד עם זאת, בכל רגע נתון רק חלק מחשבים זקוקים לגישה לשרתים. לכן, ניתן לקצץ את כמות השרתים הפיסיים הנחוצים באמת. אלו הן חדשות נפלאות לעסקים, שנפגעו במשבר הכלכלי ומעוניינים לקצץ בהוצאות מבלי לפגוע יותר מדי בעובדים. נראה כי העולם אכן משתנה.  עם זאת, רבים מהשינויים הם יותר פסיכולוגיים ותרבותיים מטכנולוגיים גרידא.
 
איים של מידע
ב-25 השנים האחרונות ראינו שברוב הארגונים קיימים מאגרים אמיתיים של מידע. כבר 15 שנה אנו שומעים את המנטרה על קצם של מאגרי המידע הללו מפיהם של יועצים וחברות IT, ובכנות, עד היום זה היה לא יותר מאשר דיבורים. לצד ההבנה מדוע נחוץ שינוי, עולה גם השאלה האם נכון לרגע זה עומדים לרשותכם בארגון המיומנויות והידע הנחוצים . הדור הקודם של אנשי תמיכת ,IT שהורגלו לשרתים פיסיים, עשויים בהחלט להידרש ללא מעט לימודים והכשרה מחדש.
 
לנהל וירטואליזציה
וירטואליזציה, למעשה, מעבירה את מרכז הנתונים ממקום פיסי וממכונות לשירות בתוך הארגון. זה משפיע על כולם ופעמים רבות אנו שומעים עובדים מתלוננים על עוד שינוי בתשתית ה-IT. נפוצה מאוד תסמונת "הם שוב הביאו עוד מערכת ממוחשבת", החביבה על המתלוננים הסדרתיים. חשוב שאנשים יבחנו את המערכות שלהם, הן ברמת השרת והן ברמת המערכת השולחנית, ויוודאו שהם עדיין יכולים להגיע אל אותו קובץ או מסמך שיכלו למצוא בשבוע שעבר. אם הם לא מסוגלים, הרי שירצו להחזיר את הגלגל לאחור. יש חשיבות רבה מאוד לאופן ניהול השינוי. מרכוז מסוג זה, משמעו מחשוב מאוחד, רישות מאוחד, ואחסון מאוחד. כל עוד אימוץ הוירטואליזציה נעשה באופן מלא, הוא מאפשר לאלמנט שירותי חשוב להיכנס לארגון. המחשוב הופך לשירות ועם יישום נכון יוכלו החברות לבנות עננים פרטיים משלהן.
 
מובן שחשוב ליישם את האבטחה הנכונה והמתאימה ביותר, כמו גם את האלמנטים הנכונים של הרשת והתמיכה, אבל הרעיון לפיו יוכל העובד להתחבר למשהו שמזוהה באופן ברור כמערכת שלו, מכל מקום ובכל עת, מהווה יתרון חשוב מאוד לפרודוקטיביות של החברה. שירותי הענן הציבוריים גורמים לאנשים לרצות ליהנות מאותם יתרונות גם ברשתות העסקיות הפרטיות שלהם, והטכנולוגיה מאפשרת זאת.
 
EMC וסיסקו, ביחד עם VMware, הקימו לאחרונה את קואליציית ה-VCE, כדי להאיץ את התהליך, תוך התמקדות ביכולתם של ארגונים לשפר את הגמישות העסקית דרך גמישות רבה יותר של תשתית ה-IT, הקטנת דרישות האנרגיה והשטח הודות לוירטואליזציה שמתפשטת במרכזי הנתונים, ומעבר לתשתיות עננים פרטיים. המטרה היא לסייע ללקוחות להגיע לנקודה הזו מהר ובקלות , בעזרת פתרון מרכז נתונים מאושר ומשולב מראש. אנחנו תמיד מחפשים מימון מלמעלה למטה, כיוון שכך נהיה קל יותר להשיג את השינויים הארגוניים שיידרשו. אנחנו בוחנים גם את התהליכים הניהוליים. אם מבצעים וירטואליזציה של הטכנולוגיה, אבל ממשיכים לנהל אותה כאילו כל דבר הוא בעצם שרת פיסי נפרד, הרי שמחמיצים הרבה מהיתרונות. במקרים רבים הגישה כלפי ניהול התשתית הוירטואלית חשובה באותה מידה כמו הוירטואליזציה של החומרה עצמה.
 
 
 
לקחת אחריות על השינוי
בגישה הוירטואלית, על המשתמשים להסתכל על הנכסים הקיימים שלהם בצורה אחרת. כשלקוחות קיימים ופוטנציאליים ראו על הנייר את סכומי הכסף שהם מוציאים על קירור, על תחזוקה ועל תחומי תמיכה אחרים, הם התקשו לקבל את העובדה שמדובר בכסף שהם יכולים, למעשה, לחסוך. התרבות שבה מחשוב הוא משהו שזורקים עליו כסף כמעט בצורה עיוורת, די שכיחה היום בעולמנו. נתונים של חברת המחקר  IDC מלמדים שהרעיון של מערכות וירטואליות הולך ומכה שורשים ונהנה מגידול תלת-ספרתי במונחים של אחוזים. חברות רבות מתחילות ליישם וירטואליזציה. בתקופה האחרונה, אנו רואים חברות אשר בחנו תוכניות פיילוט לפני מספר שנים, מתחילות להטמיע את הטכנולוגיה.
 
במונחים אקולוגיים וכלכליים, ומבחינות רבות אחרות, הגיוני מאוד לשנות את הארגון ולהפוך אותו לוירטואלי. השינויים התרבותיים יכולים להיות לא פשוטים ואף מעט מפחידים – אבל היתרונות משמעותיים.


שתף

אודות מחבר

ITportal

כל מה שמעניין בעולם הטכנולוגיה, סלולר, חומרה, אחסון, אנשים, מינויים ועוד. בפורטל כתבות על חברות ישראליות וגם סקירות רבות מחו"ל.


שינוי גודל גופנים
ניגודיות