5 דרכים בהן הבית החכם יסייע לחסוך לכם אנרגיה (וכסף) בימי הקיץ החמימים. מדריך והמלצות

0

הקיץ הוא כל מה שאנו אוהבים (ים, חופש/נופש וכפכפים) – עד שמגיע חשבון החשמל. הפתרון? בית חכם. מדריך וטיפים
מאת: נחום דוניצה
הקיץ של כולנו (טוב, להוציא, אולי את שוחרי החורף) עשוי מהדברים שאי אפשר לא לאהוב: אבטיח קר עם בולגרית, נופש, חופש, חופים ומנגל על שפת הבריכה, ללכת לישון מכוסים בפוך עם המזגנים שעובדים בכל הטורבו. תענוג צרוף. מזג האוויר החמים עד חם לוהט, מזמין אותנו לנוח ולהירגע ולשכוח מהכל. ובעצם, כמעט מהכל. עד שנזכרים בחשבון החשמל שיחכה לנו בסוף אוגוסט…

הבשורות הטובות הן שיש גם כאלה שכבר מצאו את הפתרון: מעבר לבית חכם. ״הבית החכם לא רק יכול לסייע לשמור על תכולתו בזמן שאתם נופשים בפריז, ולדאוג לאבטחה סביב השעון, אלא גם למנוע בזבוזי אנרגיה יקרה ולשמור על הכסף בכיס במהלך החודשים הבאמת חמים״, אומר רוני ניר, סמנכ"ל שיווק ומכירות בחברת אסנס Essence) ), ספקית גלובלית של טכנולוגיות IoT המייצרת פתרונות וטכנולוגיות בתחומי ה-Connected Home וה- Smart Security. ניר חושף 5 המלצות וטיפים לחוסך המתחיל שמעוניין להשקיע את הכסף שלו בנופש הבא ולא בתשלומים לרשויות:

רוני ניר, סמנכ"ל שיווק ומכירות בחברת אסנס (Essence)

רוני ניר, סמנכ"ל שיווק ומכירות בחברת אסנס (Essence)

1. לנהל מרחוק את מערכות הבית
חימום וקירור הבית גוזלים את ה׳נתחים׳ הגדולים ביותר בסעיף ההוצאות החודשי על ״אנרגיה״. אבל, לדברי האגודה האמריקנית לטכנולוגיה צרכנית (CTA) לשימוש בטכנולוגיות המאפשרות אוטומציה בבית באמצעות מערכות בית חכם, יש פוטנציאל רב בחסכון באנרגיה. במחקר חדש אומרים אנשי CTA כי האימוץ הנרחב של מודל ה׳בית החכם׳ שמאפשר ויסות טמפרטורה, חשמל ותאורה, יכול לא רק לחסוך מעל 10 אחוזים בצריכת האנרגיה השנתית, אלא גם להוריד כמאה מיליון טונות של פליטת גז CO2 הכרוכים בהפקת אותה אנרגיה…

אם השארתם את האור דלוק ביציאה מהבית, אומר ניר, כבר לא צריך לחזור הביתה לכבות אותו. כל שצריך הוא לפתוח את האפליקציה שמתקשרת עם המערכת בבית בסמארטפון. מעבר לכך, בית חכם ומחובר מאפשר לבעלי הבית ליצור ״תסריטים חכמים״, המניעים לפעולה בבית – גם כשהם בחופשה, או מחוץ לבית. ניתן לקבוע מראש, סט של ׳חוקים׳ וכללים שמאפשרים להדליק ולכבות את מערכות הקירור והחימום ולהתאים אותן לשעות ספורות ביום המתאימים לדפוסי המתגוררים בבית. התוצאה: חסכון בכסף.

2. לקרר את הבית ולא את כל השכונה.
בית חכם מאפשר לדייריו לסנכרן בין החיישנים החכמים (כמו המד-חום) ובין חיישני החלונות והדלתות, כדי שיעבדו יחד לטובת השגת קירור אופטימלי לבית. כך, לדוגמה, אם המערכת מאתרת שהשארתם חלון פתוח בבית, היא תיתן בתורה – אוטומטית – הנחיה למערכת הקירור לשנות את הטמפרטורה, ועל הדרך תחסוך כסף רב, שכן לא תצטרך לקרר את כל השכונה – על הבזבוז הגדול הכרוך בכך. ברגע שהחלון או הדלת נסגרים, המערכת חוזרת אוטומטית למצבה הקודם.

3. לא עוד מערכות במצב ׳סטנד-ביי׳.
אם מסתכלים מסביב בבית, מגלים אינספור מערכות חשמליות, מהטלוויזיה, דרך המחשב במשרד, והנייד, ועד מכונת הגילוח והטוסטר במטבח, שבשקט בשקט ׳גונבים׳ ומבזבזים לא מעט כסף תוך כדי. נכון, אפשר כל ערב לפני שהולכים לישון לכבות את הטלוויזיה ולדאוג לכיבוי מלא שלה, אבל, עם יד על הלב, מישהו באמת זוכר את זה? הפתרון פשוט: מערכות הבית החכם ינתקו את את המכשירים זוללי החשמל כשהן לא בשימוש ומעבר לכך, ניתן בקלות רבה לתכנן שיפעלו בזמנים מסויימים בלבד.

4. תאורה אוטומטית.
אורות שנשארו דולקים ברחבי הבית (שלא לצורך) הם זוללי אנרגיה רציניים – ובמיוחד בחודשי הקיץ. קשה לזכור לסגור את האור במרפסת לאחר שנהנים מאחר צהריים קליל ונעים עם החברים. בבית החכם, כל שצריך הוא נורות חכמות ושאר התקנים חכמים, שניתן ל׳הנחות׳ מראש, להידלק ואו לכבות – כשצריך – ואז גם לווסת מרחוק או אוטומטית את רמת התאורה שלהם, בהתאם לכמות האור הטבעי שנותר.

5. קבלת החלטות חכמות.
באמצעות מערכות בית חכם, הטמפרטורה בבית יכולה להישמר קבועה לאורכה של כל השנה וכמובן לשנותה בכל שעה משעות היום, ובלי קשר למיקום בו נמצאים. והחלק הטוב? לא צריך אפילו להשקיע מחשבה בכך, שכן הבית החכם עושה הכל לבד. הודות לטכנולוגיות המתקדמות והחדשנות שנלויית אליהן, מערכות בתים חכמים יכולות כיום להכיל מערכת קבלת החלטות אוטומטית. ובמילים אחרות: המערכת לומדת את צרכי המתגורר בו, ותוך כדי לקיחה בחשבון של נתונים המגיעים ממערכות חיצוניות, דוגמת מערכות חיזוי מזג אוויר אינטרנטיות, ישנו מיוזמתן את הטמפרטורה, או יורידו את התריסים כדי לבודד את הבית מהחום שבחוץ. טכנולוגיה מזהת מיקום יכולה ל׳הבין׳ לבד מתי בעל הבית נמצא בדרכו הביתה ולהדליק עבורו את האורות והקירור…

״היכולת של מערכות חכמות לתקשר האחת עם השניה, בשילוב החידושים הטכנולוגיים האחרונים, בהחלט הוכיחו עצמם ככלים המאפשרים לכולנו להיות הרבה יותר יעילים בדפוסי צריכת האנרגיה בבית״, אומר רוני ניר מאסנס. ״אלה בשורות טובות לשמירה על איכות הסביבה, שכן כבר הוכח שבתים חכמים מפחיתים את השימוש במערכות מייצרות אנרגיה ואלה בשורות טובות גם לחשבון הבנק של בעלי הבתים החכמים… טכנולוגיית בית חכם היא כלי אפקטיבי ביותר בשמירה על שימוש יעיל יותר בצריכת האנרגיה בבית והחלק הכי טוב הוא בכך שככל שהטכנולוגיה הזו מתקדמת יותר ומשתפרת, כך היא מאפשרת יותר אוטומציה, שלא תצריך מגע אדם, כך שהדיירים יוכלו להמשיך ולהשתזף בשקט על המרפסת, או בשולי הבריכה, תוך ידיעה שחשבון החשמל יהיה הפעם מצומק מתמיד״.

 
במסגרת:
מה זה בדיוק ״בית חכם״?

״בית חכם או בניין חכם הוא מבנה בעל מערכת שליטה ממוחשבת במערכות הבניין. בניית בתים חכמים התפתחה במקביל להתפתחות מחשבים ומערכות טכנולוגיות שונות, כגון חיישנים, מפעילים מבוקרים וברזים.״ (מתוך ויקיפדיה)

הבית החכם מאפשר לבעליו לרכז את כלל הפעולות היומיומיות הכרוכות בהפעלת חלקים שונים בבית, לממשק אחד פשוט לתפעול. מדובר על תהליך של שליטה על מכלול מכשירים חשמליים ואחרים, המקושרים לרשת, כשבינהם ניתן למצוא את מערכות החשמל של הבית (תאורה), מערכות שמע והקרנה (קולנוע ביתי), מצלמות אבטחה ומערכת אזעקה, כמו גם תת המערכות הכפופות אליהן, דוגמת תאורה, דלתות, תריסים, מיזוג ואחרות. על כל אלה ניתן לשלוט מרחוק, בכל זמן ובלחיצת כפתור, או נגיעה במסך מגע.
מערכות בית חכם משפרת את איכות החיים, חוסכת באנרגיה ומספקת נוחות בתפעול הבית ובשגרת היום יום לגרים בו.

המערכת נשענת בדרך כלל על טכנולוגיות מתקדמות בתחום המעבדים מרובי הליבות, כשבמרכז המערכת מצויה מערכת מחשב מרכזית, המקושרת לשאר המערכות שבבית. מרבית המוצרים זמינים באחד מתוך ארבעת הפרוטוקולים הבאים: X10, Z-Wave, UPB ו-EnOcean. מוצרים המבוססים על אותו פרוטוקול יכולים לדבר האחד עם השני וניתן להוסיפם למערכת הבקרה בקצב המתאים לבעלי הבתים ולתקציבם.

 


שתף

אודות מחבר

Menachem Marom

שינוי גודל גופנים
ניגודיות