'זמן' – מתי הוא התחיל, וכמה עוד נשאר?

0

הכינוס הרב תחומי השנתי של האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים (יום שני, 5 בפברואר 2018) יעסוק בראשית תולדות הזמן; תחילתו של הזמן האנושי; האם יש 'זמן יהודי'; מה עושה לנו השעון הביולוגי; מתי עובר זמנו של המוח ועוד

האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים תקיים בתחילת החודש הבא (יום שני, 5 בפברואר, כ' בשבט תשע"ח) את הכינוס הרב-תחומי השנתי השלישי, שיעסוק השנה בנושא "זמן". ייחודו של הכינוס הוא במגוון הרב-תחומי של הנושאים ובהשתתפות המומחים הבכירים בתחומם בארץ ובעולם.
בין ההרצאות בכינוס תהיה זו של פרופ' ג'ון הוקס (John Hawks) מאוניברסיטת ויסקונסין שידבר על מין מפתיע של אדם קדום שהתגלה לא מכבר, ושהיה אחד מאבות אבותיו של ההומו-סאפיינס; פרופ' כריסטוס פאפדימיטריו (Christos Papadimitriou) מאוניברסיטת ברקלי, ממדעני המחשב התיאורטיים החשובים בעולם ומי שפיתח את ה"לוג'יקומיקס" ידבר על הזמן המתמטי; פרופ' נאווה זיספל מאוניברסיטת ת"א תדבר על תפקידו של השעון הביולוגי ביצירת הג'ט לג (יעפת), פרופ' ניר גלעדי מאוניברסיטת ת"א ידבר על תהליכי ההתנוונות והירידה הקוגניטיבית במוחם של מבוגרים וקשישים. הרצאות נוספות תעסוקנה בקשר בין זמן לאומנות, זמן ארכיאולוגי, האם הזמן הוא פאסיבי או אקטיבי, מדוע אנחנו לא באמת מבינים את ההיסטוריה ממרחק הזמן ועוד.
הכינוס, שיציג בין השאר מחקרים חדשים בנושאים הנוגעים לכל פרט וחברה והמסקנות הנובעות מהן על הזמן האנושי, עברו ועתידו, יתחלק לשלושה מושבים: הראשון יעסוק בתחילת הזמן הקוסמי והאנושי, השני בזמן מתמשך, והשלישי על מסעות מנטליים בזמן. צוות ההיגוי של הכינוס מורכב מחברי האקדמיה הלאומית למדעים – הן ממדעי הטבע והמדעים המדויקים והן ממדעי הרוח והחברה. אחד מהם, פרופ' ידין דודאי, חוקר מוח וזיכרון ממכון ויצמן, מסביר כי זהו אירוע יוצא דופן מבחינת גיוון מבטיו על הזמן. בנוסף, דרך הצגת הממצאים החדשים מתחומים מדעיים ותרבותיים תהיה בלשון בהירה המובנת ונגישה לקהל הרחב.
ההשתתפות בכינוס (שיתקיים בשפה האנגלית) ללא תשלום, אך מחייבת הרשמה. פרטים באתר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים.
"זמן", יום שני, כ' בשבט תשע"ח, 5/2/2018, בשעות 9:00–18:30 בבית האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, רח' ז'בוטינסקי 43, ירושלים.


שתף

אודות מחבר

Menachem Marom

שינוי גודל גופנים
ניגודיות