"הגלגל" של AWS

0

מאת דאידרה סטרוחן, מנהלת תחום תוכן בצוות הקוד הפתוח של AWS
האתגר לשמור על אופרציית הענן של אמזון ווב סרוויסז (AWS) פעילה ביעילות וברציפות הוא עצום. הצוותים שלנו גדלים במהירות, וזה חשוב שמנהלים חדשים הנקלטים בארגון יפנימו במהירות את הסטנדרט הגבוה של מתן שירותים הנדרש מאיתנו, ושההנהלה הבכירה בארגון תוכל מעת לעת לבדוק ולנהל את מה שמתרחש עמוק בתוך הקרביים של הארגון.
במשך למעלה מעשר שנים, אחד המנגנונים שלנו לעשות זאת היה באמצעות פגישה שבועית במשך שעתיים, בהשתתפות ההנהלה הבכירה של AWS, יחד עם כול מנהלי השירותים, ולצידם של מהנדסים רבים, זאת כדי לבדוק את נתוני הביצועים של כול שירות, להעלות בעיות ולפתור אותן, ולשתף בשיטות עבודה מומלצות. עם יותר מ-100 שירותים שונים שמציעה היום פלטפורמת הענן של AWS זו הפכה להיות פגישה גדולה מאוד.
בימינו הראשונים היינו בודקים ומציגים מדי שבוע את נתוני הביצועים של כול שירות ושירות (כגון Amazon S3 או Amazon EC2). אבל ככול שהוספנו עוד ועוד שירותים, זה נהיה בלתי אפשרי לכסות את כול השירותים במהלך פגישה אחת. השתמשנו ברשימת פשוטה של תורנויות שקבעה את המועדים בהם כול צוות ידווח על ההתקדמות שלו, אבל רצינו גם שכול צוות יהיה מוכן עם הנתונים שלו לדיווח מדי שבוע, גם אם זה לא התור שלו כפי שנקבע ברשימה, ושמנהלי כול צוות יהיו מעודכנים בפרטים הנדרשים כדי לדווח בפגישה השבועית. וכך נולד "הגלגל" (The Wheel).
זה התחיל בתור "גלגל המזל" שהוכן בעבודת יד – סיבוב אקראי של הגלגל קבע איזה מהצוותים ידווח באותה פגישה, והגלגל נראה ממש כמו גלגל המזל שאנחנו מכירים מלונה פארקים במקומות שונים בעולם.
הפגישה השבועית שלנו בדרך מחולקת לפרקי זמן של 15 דקות. חלק מפרקי זמן אלו משמשים ל"צלילה לעומק" על אירועים מסוימים, אבל לגבי רובם אנחנו פשוט מסובבים את הגלגל. הצוות שנבחר – עולה להציג את הביצועים שלו, מסביר ומתאר את הפעילות שלו, ועונה לשאלותיהם של חברי ההנהלה הנמצאים בחדר.
הגלגל הפיסי הביא אותנו רק עד נקודה מסוימת. היה קושי לעדכן אותו בצורה תדירה ככול שנוספו עוד שירותים לפלטפורמת הענן שלנו, ובשלב מסוים לא יכולנו להוסיף לו עוד חלקים ולפצל את הגלגל בצורה נאותה כך שיכיל את כול השירותים ש-AWS מפעילה. אלא שאנחנו מהנדסים – ואת הבעיה הזו פתרנו באמצעות טכנולוגיה.
באירוע re:Invent, האירוע השנתי של AWS שהתקיים לאחרונה בלאס וגאס, קיימנו הרצאה שכותרתה "איך AWS מבצעת את פגישות התפעול השבועיות שלה?", ובה הצגנו לציבור בפעם הראשונה את גרסת התוכנה של "הגלגל" הפיסי בו השתמשנו בעבר, והכרזנו שגרסא 1.4 של התוכנה תהיה זמינה בפורמט של קוד פתוח. גרסת הקוד הפתוח של "הגלגל" פותחה על ידי עמית, דן, דייב, לוקאש, שיוג'ין ומאט – מספר חברים בצוות של AWS האחראי לפיתוח של כלי אוטומציה, שמטרתם לסייע לשירותי AWS לפעול בקנה מידה רחב.
תוכנת "הגלגל" פותחה תוך שימוש בפתרונות – AWS Lambada, AWS API Gateway, AWS Cognito, ו-AWS Cloud Formation עם ממשק משתמש מבוסס JavaScript. גרסא עדכנית זו כוללת מספר שיפורים ביחס לגלגלים הראשונים, כגון קונספט של אקראיות משוקללת שמטרתה להפחית את ההסתברות שצוות שנבחר לאחרונה ייבחר שוב.
שיפור נוסף שעוד לא עסקנו בו נוגע להתאמה האישית של נראות תוכנה, או של ממשק המשתמש. דובר בין השאר על מראה של מכונת מזל, דובר גם על רובוט, או אפילו הדמיית 3D.
עבור לקוחות AWS – "הגלגל" הוא הצצה לאופן בו AWS מנהלת את האופרציה שלה בקנה מידה גדול, וזה מלמד את כולנו שפתרונות לא תמיד צריכים להיות מורכבים כדי להיות יעילים. אבל גם אם אתה לא מנהל ישיבת תפעול שבועית ב-AWS, אתה עדיין יכול למצוא את תוכנת "הגלגל" יעילה גם לשימושיך: בין אם לקבוע מי יביא עוגיות בישיבת המחלקה הבאה, או כול פעולה אישית אחרת שמצריכה תורנות או הגרלה.
מוכנים לנסות את "הגלגל" ולהתאים לו את הגרסא שלכם? ניתן להוריד אותו מ-GitHub!. אנחנו נשמח לראות תרומה של הקהילה לפיתוח השימושים בתוכנה, ולשמוע איך אתם משתמשים בה.

 


שתף

אודות מחבר

Menachem Marom

שינוי גודל גופנים
ניגודיות