אל תלכו לאיבוד בג'ונגל הפאנלים: איך לבחור את הצג הנכון

0

עובדים ומקבלי החלטות בתחום טכנולוגיות המידע מבלים מדי יום שעות רבות מול צג המחשב. קווין יאנג, מנהל המוצר הטכני של MMD באירופה מסביר מה חשוב לדעת על פאנלים כשבוחרים מסך מחשב חדש
מהן התכונות החשובות ביותר והיתרונות של צגי IPS וצגי VA?
"אנחנו מאמינים כי קיימים סטריאוטיפים מסוימים בתפיסה של רוב סוגי הצגים. צגי IPS כמו גם צגי VA זמינים בשוק מזה כמעט 20 שנה, והגרסאות המקוריות של הצגים האלה נשאו עימן מוניטין גרוע בתחומים מסוימים. בהשוואה לצגי LCD TN, היה לצגי IPS מוניטין של זמן תגובה איטי מאד, ריצוד ודמויות רפאים (ghosting) – אלא שכיום, אין הדברים נכונים. צגי IPS מודרניים משופרים הרבה יותר, מציעים זמן תגובה הגיוני ונוחים למגוון שימושים. אותם דברים צריכים להיאמר גם לגבי צגי VA, שהיו תמיד מפורסמים בזכות יחס הניגודיות (קונטרסט) הטוב יותר שלהם בהשוואה לצגי IPS ו- TN – אולם הבעיה המקורית שלהם נגעה לדיוק הצבע, שהיה נחות בהשוואה ל- IPS, ולזמני תגובה גרועים. עם זאת, הצגים הנוכחיים חופשיים מהבעיות האלה: יש לנו צגי VA עם זמני תגובה מהירים, ואפילו טכנולוגיית Quantum Dot המאפשרת איכות צבע טובה מזו של צגי IPS".
איזה סוג של פאנל מתאים יותר למעצבים גרפיים ולעורכי וידיאו?
"דיוק צבע הוא עניין חשוב ביותר בעולמם של מעצבים גרפיים – ומשום כך צגי IPS הם המומלצים לקבוצת המשתמשים הזאת. היינו אומרים זאת גם לגבי יוצרי ועורכי וידיאו, אלא שהם נדרשים גם לרזולוציה מצוינת – כיוון שצגים בהפרדה גבוהה הופכים את עריכת הווידיאו לעניין קל ונוח יותר. כך, למשל, במקום להפעיל שני צגים זה לצד זה, האחד לתצוגת וידיאו והשני לשליטה ופקודות – צריכים מעצבים כאלה להעדיף צגים בני 34 אינץ' לפחות, ביחס מסך של 21:9, המאפשרים לבצע את כל הפעילות על גבי מסך אחד, באופן המציג יתרונות אמיתיים בכל הנוגע לביצוע העבודה".
מה לגבי חברות המחפשות דרכים לשפר את פריון העבודה של עובדיהן?
"הדברים תלויים בעיקר במטרה שלשמה משתמש העובד במסך המחשב. ככלל, עדיף להשתמש בצג בעל יכולות ביטול ריצוד ותאורה אחורית, או פונקציה של תאורה כחולה. צג כזה מונע כאבי ראש לאחר שעות ארוכות של ישיבה מול המסך, ומצמצמם את פליטת האור הכחול בגלים קצרים, העלול לגרום נזק לעיניים. אם המשתמש עובד בסביבה מרובת מסכים, צגים ללא מסגרת יהיו הבחירה הטבה ביותר, משום שהם מאפשרים שילוב נוח יותר ומעבר חלק של העין בין המסכים השונים".
ומה צריך משתמש ביתי לחפש בצג שלו?
"לשימוש ביתי כללי, צג רגיל ברזולוציית full HD הוא יותר ממספיק למשימות גלישה ברשת. מי שמשחקים לעתים במשחקי מחשב, עשויים לרצות צג בעל מסך גדול יותר, עליו ניתן לנהל משחקי קונסולה מסוימים, ולצפות בווידיאו".
אילו זמני ריענון מסך צריכים משתמשים ביתיים או משרדיים להעדיף?
"60 הרץ היא כיום הבחירה הטובה ביותר למשתמשים כאלה. רק גיימרים מושבעים יפיקו יתרונות מצגים ב- 144 הרץ. למעשה, בשנה הקרובה נשיק צגים ברזולוציה גבוהה במיוחד – אפילו 8K, המציעים את איכות הצבע הגבוהה ביותר יחד עם טכנולוגיית HDR – ועדיין גם הצגים האלה יהיו ב- 60 הרץ: אין צורך לעלות מעבר לקצב ריענון הזה. כרגע, אין סרטים או תכני מולטי-מדיה המסוגלים להפיק יתרון כל שהוא מקצב ריענון מהיר יותר מ- 60 הרץ. אלה קצבי ריענון המתאימים רק לרמות הגבוהות ביותר של עולם הגיימינג".


שתף

אודות מחבר

Menachem Marom

שינוי גודל גופנים
ניגודיות